Anasayfa / Maddi Yardımlar / Öğrencilere Maddi Yardım 2022 Destek Başvuruları

Öğrencilere Maddi Yardım 2022 Destek Başvuruları

Hiç gelir kaynağı olmayan, yoksul aileler için sosyal ve ekonomik destek programı çerçevesinde fakir ailelerin çocuklarına eğitim yardımı, okul ve para yardımı yapılmaktadır. Sosyal devlet gereği olarak 2022 yılında da yapılmaya devam edilen ödeneklere öğrenci bursu yada öğrenci kredisi adı da verilebilinir. SED yani sosyal ekonomik destek ücretleri her yıl olduğu gibi bu yılda da ödeniyor ve ilk altı ay Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ödeme miktarı belli oldu. Devlet yoksul ailelere sosyal ekonomik desteği projesi altında öğrenci çağına gelmiş fakir aileler için aylık 1.161 TL çocuk eğitim desteği sağlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında belirlenen yüzdelik orana göre hesaplanır

OKUYAN ÖĞRENCİYE EĞİTİM PARASI

Günümüz ekonomi şartlarını düşünecek olduğumuzda tek çocuğu okutmak bile zor iken bir kaç çocuğu olan ve maddi durumu yetersiz olan aileler devlet yardım yapmaktadır. Okuyan çocuğa devlet yardımı verilmek üzere Aile ve Sosyal Bakanlığında yeni taslaklar oluşturuldu. Oluşturulan projelerin kapsamında okula giden öğrencilere maddi gücü yetersiz gelen ailelere SED projesi kapsamında destekte bulunuluyor. Bu yardımı alabilmek için aranan şartlar nelerdir?

DEVLETTEN ÖĞRENCİYE SED ÖDEMELERİ

Geçtiğimiz yıllarda Aile ve Sosyal politikalar tarafından hazırlanan öğrencilere destek projesi 2022 yılında da yeniliklerle devam etmektedir. Bu projenin amacı maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını okutabilmesi için bakanlığımız tarafından hazırlanan SED yani sosyal ekonomi desteği bir çok öğrenci ve aile için umut olmuştur. Öğrenciye verilen destek ödeneği öğretim aşamasına göre değişmektedir. Öğrenci bu yardımı ilköğretimden itibaren almaya başladı ise ailenin durumu düzelmediği takdirde üniversite eğitimi bitene kadar devletten almaya devam edebilecektir. Bu projenin amacı durumu olmayan ailelerin çocuklarının eğitimini karşılamak ve topluma yararlı vatandaşlar haline getirebilmektir.

Öğrencilere Devlet Yardımı Başvurusu buradan yapılmaktadır.

SOSYAL EKONOMİK DESTEKTEN NASIL YARARLANABİLİRİM?

Maddi durum yetersizliği sebebi ile çocuklarını okutamayan aileler valilik aracılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına dilekçe ile başvuruda bulunur. Başvuru değerlendirmeye alınır ve incelemeler başlar. Eğer ailenin maddi durumu  çocuk eğitimi için müsait değil ise bakanlık maaş bağlar. Fakat  bu yardımı alan ailelerin durumu düzeldiği takdirde maaş kesilir. Çocuğun eğitim seviyesi iyi olduğu takdirde başarı oranı yüksek olursa devletin bursluluk sınavlarını kazanabilir ve burs almaya eğitim hayatı boyunca devam edebilir. Ayrıca devletin vermiş olduğu bu yardım geri ödemesizdir.

SED ÖDENEK TUTARI NE KADAR?

Devlet yapılan bu yardımları eğitim durumundaki masraflara göre belirlemiştir. Her dönemin eğitim gideri ayrı olduğu için giderlere göre ödenek çıkarmıştır.

  • 2022 yılında SED ödemeleri 1.161 TL olarak düzenlenmiştir.

Bu yardımlar hem öğrencilerin eğitimlerine ailelerinin yanında devam etmesi için hem teşvik amacı taşır. Yapılan yardımlar sadece maddi değil eğitime destek verici birçok yardımlarda bulunulmaktadır.

öğrencilere para yardımı

EĞİTİM ADINA YAPILAN DİĞER YARDIMLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan bu proje de maddi destek yanında eğitim için gerekli kırtasiye alanına giren defter, kalem, silgi gibi eğitim de lazım olan neredeyse tüm ihtiyaçlar giderilmektedir. Bakanlığımız fon kaynağının çoğu kısmını yardımlar için ayırmıştır. Üniversite öğrencilerine lisans için burs başvuru ve sonuç öğrenme sayfası e-devlet üzerindedir.

 https://www.turkiye.gov.tr/akdvty-lisans-burs-basvurusu

ÖĞLE YEMEĞİ YARDIMI

Taşımalı eğitim uygulamasının başladığı dönemde yapılması planlanan öğle yemeği yardımı öğrencilerin öğle aralarında evlere ulaşamaması durumunda mağduriyetlik oluşmaması açıcından verilmeye başlanmıştır. 2003-2004 eğitim ve öğretim döneminde başlamış olup uygulamayı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

2022 yılında da aileler teşviklerin açıklanmasını umutla bekliyor. Bu konu ile ilgili Bakanlık kanadından herhangi bir açıklama gelmemiştir. Açıklama yapılması halinde sitemizde sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın. 🙂


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. Ocak 30 ve sed yatmadi alan arkadaşlar var mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.