Anasayfa / Kuruluşlar / Ev Kiralamada Not Dönemi Başlıyor
evkiralama 660x330 - Ev Kiralamada Not Dönemi Başlıyor

Ev Kiralamada Not Dönemi Başlıyor

Ev kiralama konusunda artık tamamen yeni dönem başlamış oldu. Artık ev sahipleri, kiracı belirlemek için kiracı adaylarının bankaya yaptıkları ödemeleri dikkate alacak. Kredi Kayıt Bürosu yardımı ile oluşturulan Findeks sistemi sayesinde, kiracı olmak isteyen kişilerin kimlik bilgilerini bu alana girerek adayların tüm banka ödemelerini görerek bu şekilde kiracı konusunda karara varmış oluyorlar.

Adayların risk raporunu gören ev sahipleri, eğer bu konuya onay verirlerse uygulama gerçekleştiriliyor. Uygulama kredi notu düşük seviyede olan kiracı adaylarının zor duruma düşmesine neden oluyor. Ancak kredi notu yüksek olan kişilerin ise daha düşük maliyet üzerinden ev kiralamasına imkan tanıyor. Bu alandaki talebin diğer sektörlere de ulaşması ve bu alandaki talepleri de arttıracağı tahmin ediliyor.

Gayrimenkul danışmanlığı yapan firmalar ise yeni başlatılan bu uygulamanın son derece doğru ve faydalı olduğunu bildirirdi. Kiranın zamanında ödenmesini isteyen ve evinde hasar istemeyen kişiler için bu durumun ideal olduğunu belirtti.

Yüksek Kredi Notu Avantaj Sağlıyor

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan KKB Yönetim Müdürü Kasım Akdeniz ise, çoğu ev sahibinin bu uygulamayı tercih ettiğini doğrularken, Findeks tarafından sağlanan bu hizmetin bilinmesinden sonra bu alana daha fazla talebin geldiğini bildirdi. Ev sahiplerinin bu sayede geleceğe yönelik olarak iyi bir karar verdiğini sözlerine ekleyen Akdeniz, bu sistemin güvenilir ve yasal olduğunu belirtirken sözlerine şöyle devam etti “Findeks sisteminin en önemli özelliklerinden biri karşılıklı olarak ticari ilişkide bulunan kişilerin çek ve risk raporlarını karşı tarafının izni alırsa erişime olanak sağlamasıdır. Kiracı adayının Findeks sistemine SMS ile onay vermesiyle birlikte, ev sahibi kiracı adayının ilgili raporuna ulaşabilir ve kredi notu hakkında gerekli bilgileri öğrenebilir. Bu sistem aynı zamanda ev sahibine kiracı seçimi konusunda daha güvenilir bir altyapı sağlarken, kiracı içinde düşük maliyet üzerinden ev kiralama şansı tanıyor.” diye konuştu.Ev kiralama - Ev Kiralamada Not Dönemi Başlıyor
Ev kiralamada yeni dönem! Kredi notu önemseniyor.

Modern Bir Uygulama Olarak Kabul Görüyor

Remax Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise, bu uygulamanın aslında ülkemizde bazı sektörlere ön ayak olabileceğini bildirdi. Bayilere ev sahiplerinden talep geldiğini ve müşterilerin adına bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Karahan, “uygulamayı son derece modern buluyorum. Türkiye’de bu işin daha fazla geliştirilmesi gerekir. Bu işin geliştirilmesi açısından devlet bu konuda destek olursa aşama kaydedilebilir. Bu konunun daha çok pratiğe dökülmesi gerekir.” diye konuştu.

Başka Sektörlerde Bu Sistemi Uyguluyor

Öte yandan sadece gayrimenkul sektörü içinde değil başka sektörlerde kredi notu üzerinden kiralama işlemini vermek üzere harekete geçti. Özellikle araç kiralama, mobilya satıcıları, GSM operatörleri gibi pek çok sektör kredi notunun seviyesine bakarak müşterilerini bu şekilde seçmeyi tercih ediyor. Taleplerin her geçen gün biraz daha arttığı bu sektörlerin diğer sektörlere etki edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!