Anasayfa / Kredi Hesaplama / Esnaf Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredileri 2021
Esnaf Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredileri 2021

Esnaf Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredileri 2021

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi tarafından, esnaflara verilecek olan ticari araç kredisi limiti 500 bin TL’ye yükseltildi. İşyerlerine çeşitli modellerde binek, kamyonet, otobüs, kamyon gibi araç satın almak isteyen esnaflar, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifine başvuru yaptıktan sonra, 84 ay vade olmak kaydıyla, 500 bin liraya kadar ticari araç kredisi alabilecekleri belirtildi. Hükumet, AK parti Grup toplantısında, Faiz oranlarının Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla doğru orantılı olmadığını, Türkiye’nin büyümesi için faiz oranlarının makul seviyelere çekilmesi gerektiğini ve bu konu ile ilgili gereken tüm çalışmaların son hızla yapılandırıldığı ve önemli kararlar alındığı açıklamasını yaptı.

Grup toplantısının hemen ardından konu ile ilgili Resmi Twitter hesabından şunları paylaştı;

“Hedefimiz, faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve esnafımızın faiz farkı desteğine ihtiyacının kalmamasıdır. Esnaf ve Sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırını 150 bin liradan 200 bin liraya çıkardık. Bulunduğu işyerini satın almak veya işyerine taşıt almak isteyen esnaflarımıza düşük oranlı faizle 500 bin liraya kadar kredi verilecek” açıklamasını yaptı.

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

İşyerlerine istedikleri modellerde ticari araç almayı düşünen Esnaf ve Sanatkarların, ilk önce bağlı bulundukları, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Daha sonra Kooperatifin başvuru sahibinin talebini incelemesi ve uygun bulmasının ardından, Esnaf ve Sanatkar gerekli işlemleri ve belgeleri yerine getirdikten sonra, Halk Bankası aracılığı ile 500 bin TL Ticari Araç Kredisi kullanabilecektir.

Esnaf ve Sanatkarlara, bunun öncesinde Şoför ve Taşıt Edindirme Kredisi veriliyordu. Şoför ve Taşıt Edindirme Kredisiyle esnaflarımız işyerleri için otomobil, otobüs, kamyonet ve minibüs alabiliyordu. Daha önce Şoför ve Taşıt Edindirme Kredisinin eski limiti 150 bin TL iken yeni düzenleme ile 500 bin TL’ye yükseltildi.

TAVSİYE:  Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama (5 YIL 200.000 TL.)

İşyerlerine otobüs, kamyon gibi meblağı yüksek araç almak isteyen Esnaflar, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifinden alacakları Taşıt Kredisi sayesinde hiçbir bankadan alamayacakları, parayla, istedikleri sıfır kilometre araçları satın alabilecekler.

Daha önceki sistemde otobüs ve kamyonlarda beş yıla, minibüs ve kamyonetler de ise üç yıla kadar Esnaf Kefalet Kooperatifinden,  Ticari Taşıt Kredisi talep edilebiliyordu.  Bu yeni düzenleme de durumun değişmeyeceği ve aynı şekilde devam edeceği belirtildi.

Esnaf Kefalet Desteğiyle, Halk Bankasından Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi kullanan esnafların, satın aldıkları araca Halk Bankası tarafından rehin işlemi konur. Ayrıca esnaf, aracın türüne ve modeline göre Halk Banka’sına Kasko Sigortası yaptırmakla mükelleftir.

Düzenleme öncesinde Sürücü Esnafına, Esnaf ve Kefalet Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından Tamirat Kredisi ve Servis Aracı Yenileme Kredisi veriliyordu. Bu krediler çalışma ve üyelik süresi on yıldan daha eski olan esnaflara özel bir durumdu. Ayrıca krediye başvuran Esnaf bu krediden yararlanmak için, alacağı kredinin %8’i oranında bir ödeme yapması gerekiyordu ve alacağı aracın tamamına kredi verilmiyordu.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredisi Şartları Nelerdir;

Esnaf ve Sanatkarlar Odasından Ticari Araç Kredisi Çekmek İsteyen Esnaf ve Sanatkarın aşağıda belirtilen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Esnaf ve Sanatkarın, daha önce hiçbir kredisi olmaması gereklidir: Her esnafın gelir ve giderine göre, aylık ödeyebileceği bir nakit limiti mevcuttur. Eğer esnaf aylık cirosundan daha fazla borca girerse, çektiği veya çekeceği kredilerinin taksitlerinin ödenmesinde zorluk yaşar. Bu nedenle, başka paketlerle kefaletten düşük faizli esnaf kredisi çekenler borçlarını kapatmadan yeniden kredi çekemezler.
  • İşyerinin Bulunduğu Esnaf ve Kefalet Kooperatifine Başvuru Yapmak Gereklidir: Kredi başvurusu için işletmenin ya da esnafın ikametgah adresinin, Esnaf Kefalet Kooperatifi ile aynı bölgede olması yeterlidir. Aynı zamanda kooperatifte 6 aylık aktif üye olmanız gereklidir. Fakat Kooperatif,  başvuru sahibi hakkında mali durum araştırması yapacağından ve kredi başvurusunda kefil istendiğinden dolayı, işletmenin Kooperatif ile bölgede olması önem arz etmedir. Başka semtte işletmesi bulunan bir esnaf,  diğer semtte ki Esnaf Kefalete başvuru yaptığında kefil bulamaz. Kişi kredi için sağlam bir ipotek bulur ve kurula kabul ettirirse kefil bulmasına gerek kalmayacaktır.
TAVSİYE:  Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları 2021 (Gerekli Belgeler)

Halk Bankası Ticari Araç Kredisi Hesaplama

Halk Bank bütün müşterilerine özel bir kampanya ile, tüm vatandaşlara Yeşil Işık adı verilen bir Taşıt Kredi Paketi sunmaktadır. Bu paketten yararlanmak için esnaf ya da Esnaf Kefalet Kooperatifi üyesi olmak gerekmemektedir. Herkes, binek veya ticari sıfır veya ikinci el araç alımlarında bu krediye başvuru yapabilirler. HalkBank’ın vermiş olduğu, kredi oranını bir örnekle açıklayacak olursak, Bankadan yirmi bin liralık bir taşıt kredisi çeken bir vatandaş, dört yıl vade yaptığında yüz beş lira dosya masrafı ödeyecek olan, başvuru sahibi aylık % 1,02 oranında faiz ödeyecektir. Hesaplama sonucunda dört sene vadeli yirmi bin lira Taşıt Kredisi alan kişinin aylık geri ödemesi, 553,46 TL, Toplam geri ödemesi ise, 26.566,08 TL’dir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. Merhaba ticari 2.El kamyon almak istiyorum esnaf değilim vergi levham yok kredi kullanım şartları nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir