Anasayfa / İş Fikirleri / Doğalgaz Faturasından Bıktı Girişimci Oldu

Doğalgaz Faturasından Bıktı Girişimci Oldu

Uzun zamandan beri ödemiş olduğu doğalgaz faturalarından yılmış olan Cem Gül, buna bir dur diyerek arkadaşı Emre Erkin’le birlikte kombilerde tasarruf sağlayan bir sistem geliştirmek adına kolları sıvadı. Yüklü gelen doğalgaz faturalarına karşılık olarak halen istediği gibi evin ısınamamasından sıkılan Gül, fikrin daha çok kişisel ihtiyaç üzerine hayata geçirildiğini belirtti. Cem Gül evinde sıklıkla kombi kullandığını ve kullanmış olduğu bu hizmetten memnun olmadığını belirtiyor. Özellikle yüksek fatura ödemesine karşılık olarak, ev ortamında bir türlü konforu oluşturamadığını belirten Gül, bu durum benim en büyük şikayetlerim arasındaydı diyor.

Bu soruna yönelik titiz bir araştırma sürecine giren girişimci sorunla ilgili yapmış olduğu araştırmaların hemen ardından oda termostatı kullanmadığı fark ettiğini ve termostatların aslında sıcaklığı ölçerek var olan kombi veya klimanın nasıl çalışması gerektiğini ortaya çıkaran aletler olduğunu belirtiyor. Oda termostatı aslında montaj ve kullanımı son derece zor olan aletler olduğundan dolayı ülkemizde az kullanılan aletler olduğunu belirten Gül, ilk olarak tasarrufu sağlamak adına mutlaka bu cihazların olması gerektiğini fark etmiş.  Sonrasında ise ortağı Emre Erkin ile birlikte İTÜ Enerji Enstisütünde bu konu hakkında çalışma sürecine başlamış. Ortağı ile bu durumu enine boyuna değerlendiren genç adam, daha sonrasında ise Türkiye’de bu konunun aslında bir fırsat halinde olduğunu ve ülkede bu tarz bir aletin geliştirilebilir olabileceğini fark etmiş. Bu adımdan sonra kolları sıvayan ikili Enerji Teknokentinde çalışmaları başlatmış.

Kombilerde yüzde 30 Enerji Tasarrufu Sağlanacak

Enerji yönetimini daha iyi bir hale getirmeyi tam olarak vizyon edindiklerini belirten Gül, Cosa akıllı enerji monitörü ve termostatik vana ürünlerini ürettiklerini açıkladı. Öte yandan termostat iki parçadan oluşuyor. Bunlardan ilki sıcaklığı gösteren bir yapıya sahip olurken, pille çalıştığından dolayı son derece rahat bir şekilde kullanılabilir. İkinci cihaz ise evin kombisine doğrudan bağlanıyor. Ve bu şekilde iki cihaz arasındaki iletişimi sağlıyor. Bundan dolayıda evde duvar delme veya kablo çekme gibi herhangi bir ihtiyaç durumu oluşmamış oluyor. Bu özelliklere sahip olduğundan dolayı ise son derece kolay bir montaja sahip durumda. Türkiye’de kullanılan kombilerin yüzde 99’u ile uyumlu olan bu ürünün montajıda kolay bir şekilde yapılıyor. Öte yandan mobil uygulama üzerinden kullanıcılar evde olmasalar bile ürünün kontrolünü ellerinde tutmanın rahatlığını yaşıyorlar.

TAVSİYE:  Emlakçı Nasıl Açılır? Ofis Maliyet Hesaplaması (Her şey Dahil)

Uygulamada kışın evinize gitmeden önce karşıdan ayarlama yaparak evi kısa süre içinde ısıtmaya alabilir veya yine yaz ortamında da evi aynı şekilde soğutabilirsiniz. Bu özellik sayesinde kombilerde yüzde 30 oranında bir tasarruf sağlanırken, bu durum klimalarda ise yüzde 40’a varan oranlarda bir tasarrufun oluşmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde ortalama olarak yüzde 37 oranında bir tasarrufun oluştuğunu belirten Gül, özellikle İstanbulluların yüksek faturalarına yönelik oldukça iyi bir çözüm yolu olduğunun altını çizdi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir