Banka Müdürü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Banka Müdürü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de saygın ve sosyal statü açısından önemli bir meslek olan bankacılık kendi içinde bir çok çeşitli pozisyonlar bulundurmaktadır. Bu pozisyon durumuna göre kişinin sosyal statü ve maddi imkanları değişkenlik göstermektedir. En önemli pozisyon olan ve sektöre yeni başlayan bankacıların arasın da en çok ulaşmak istedikleri pozisyon Banka Müdürlüğüdür. Sektörde yeni olan ve kariyerini üst noktaya taşımak isteyen bankacıların işi hiç kolay olmamakla beraber tabi imkansızda değildir.

Bizde bu yazımız da kariyer çizgisini daha yüksek noktalara taşıyarak banka müdürü nasıl olunur? Maaşlarının durumu nedir bunu araştıracağız.

Banka Müdürü Olmak İçin Hangi Bölüm ve Hangi Üniversite Gerekmektedir ?

Bankacılık mesleğinde ön lisans mezunu kişilerin de bankacı olabileceği gibi lisans mezunu kişilerde bu mesleğe başvurabilirler. Bankacılık mesleğinin genellikle işi banka, para, kasa, olacağından ve hesap konusunda uzmanlık istediğinden bu alanlarda ilgili kurum ve kuruluşlardan eğitim alınması şarttır. Eğitimlerin sonucun da yüksek lisanslarını tamamlayarak bunların yanı sıra doktora ve dil konusunda kendilerini geliştirdiklerinde şansları otomatik olarak artmaktadır. Bankacı yada banka müdürü olabilmek için üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri tercih edilmelidir. İktisadi ve idari bilimler fakültelerinin altındaki bölümlere örnek olarak ta İktisat, İşletme, Çalışma ekonomisi, Ekonometri, Ekonomi, Maliye vs gibi bölümlerde mevcut olup bu ayrıca Sigortacılık, Bankacılık, Finans gibi direkt olarak bankacılık sektörüne hitap ettiği  için bu bölümlerden mezun olanların banka müdürlüğü yolunda daha emin adımlarla ilerlemeleri elzemdir. Mezun olunan üniversite ise size banka müdürlüğüne ulaşmanız açısında önemli rol oynamaktadır. Tabii ki iyi bir üniversiteden mezun olmak kadar Mesleki başarı, kişinin girişkenliği de bu hedef konusunda önemli bir etkendir.

Banka Müdürü Olmak İçin Hangi Bölüm ve Hangi Üniversite Gerekmektedir

Banka Müdürü Olmak İçin Hangi Bölüm ve Hangi Üniversite Gerekmektedir?

Banka Müdürü Olabilmek İçin Hangi Pozisyondaki Bankacılar Daha Şanslı?

Banka müdürü pozisyonuna geçmek için önemli bölümler ve mevkilerden geçmek gerekmektedir. Sonuç itibari ile bankalar direkt olarak bir banka gişe personelini banka müdürü yapmazlar. Ama buda demek değildir ki gişe personelinden banka müdürü olmaz. Bankacılık mesleğine adım atan kişiler bazen Müfettiş yardımcısı olabilirken kimi zamanda gişe görevlisi pozisyonunda olabilirler. Banka müdürü olma şansı mesleğe ne kadar yüksek pozisyondan başlanırsa o kadar yüksek şans elde etmiş olurlar Bununla birlikte müdür olma yolundaki zaman da kısalmış olacaktır.

Banka Müdürü Olma Yolunda Müfettiş Yardımcılığı Ne Kadar Şanslı?

Müfettiş yardımcılığı ve Banka müfettişleri her ne kadar banka müdürü olma yolunda ön sırada olsalar da bu pozisyonların yanı sıra satış ve kurumsal satış gibi bazı pozisyonlarda müdürlük yolunda yarışa ön sıralarda başlamaktadırlar.

Bir Banka Müdürünün Maaşı Ne Kadardır?

banka müdür maaşı

Banka şube müdürü maaşları ne kadar?

Banka müdürlerinin maaşları çalıştıkları şubeye göre ve müdürün performansına göre değişkenlik göstermektedir. Banka şube müdürü maaşını ortalama olarak göz önüne alırsak 7000 TL ile 14000 TL arasında değişkenlik göstermektedir Bu tutarlar bankaların ortalama olarak bahsedilirken her bankanın kendine özgü müdür maaşları değişmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekirse bir bankanın her şube müdürünün de aldığı maaşlar farklıdır. Ve bankanın müdür pozisyonundaki çalışanının kendi başarı ve performansına göre hem pozisyonunun hemde maaşının yüksek tutarlara ulaşma ihtimali yüksektir.

  • Birde Bankanın Şube Müdüründen Üst Pozisyonda Olan Genel Müdürün Maaşı Ne Kadardır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekirse genel müdürlerin almış olduğu maaşlar bankanın büyüklüğüne göre yüksek meblağlara çıkabilmektedir.Banka müdürlük pozisyonunda şube müdürlüğünden daha üst seviyede olan genel müdürler veya genel müdür yardımcıları oldukça yüksek maaş almaktadırlar. Mesela banka genel müdür yardımcısının maaşı 20.000 TL ile 50.000 TL arası iken genel müdürün ise 50.000 TL ile 100.000 TL arasında bankanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Banka müdürü olarak aylık gelirinizi yükseltebilirsiniz.

Sende Yaz