Anasayfa / Emekli / Ziraat Bankası Esnafa Emeklilik Kredisi
Ziraat Bankası Esnafa Emeklilik Kredisi 2020

Ziraat Bankası Esnafa Emeklilik Kredisi

Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnafa müjde! T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokole göre artık prim borcunu ödeyemediğinden dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarlar da emekli olacak. Bir önceki protokolden faydalanamayarak emekli olamayan esnaflar da mağdur edilmeyecek. Sizde emeklilik hakkı doğmuş yani yaş olarak emekliliği hak etmiş ancak prim borcu olan bir esnafsanız yapmanız gereken tek şey Ziraat Bankası şubelerine giderek durumunuzu izah etmenizdir. Bu sayede Bağ- kur’ lulara banka tarafından verilecek olan %1, 28 faiz oranlı ve maksimum 48 ay vadeli krediden yararlanabileceksiniz. Türkiye’ de bu şekilde emekli olmayı bekleyen 100 bin kişi bulunuyor. Geri ödemeler ise emekli aylıklarından kesilerek yapılacak. E- devlet üzerinden Bağ- Kur borç sorgulaması yapabilirsiniz.

ziraat-sgk
Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokole göre Bağ-Kurluların emekli olması mümkün.

3 Aylık Süre

Bu güne kadar Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında 2011 , 2016 ve 2018 yıllarında olmak üzere 3 protokol imzalamıştır. Belirlenen faiz oranı bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerinden oldukça düşüktür. Protokolün 3 aylık geçerlilik süresinin bulunduğu açıklandı. Ancak isteğe bağlı olarak 2 defa da uzatılması mümkündür. Prim borcu olduğundan dolayı emekli olamayanlar ve ayrıca askerlik ve çocuk borçlanması yapmak sureti ile emekli olabilecek olanlar bu protokolden yararlanabilecekler. Bu şekilde çekilecek kredi ile borç kapatılarak emekli olunabilecek. Bu sayede emekli aylığı da taksitlerin ödenmesi sağlanacak. Taksitlerin sıfırlanması durumunda kişi net emekli maaşını alabilecek.

Ziraat Bankası Kredi Veriyor

Ziraat Bankası Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzaladığı protokol neticesinde kredi veriyor. Ancak bu kredi banka için hiçbir şekilde risk taşımıyor. Çünkü emekli maaşınızdan geri ödeyeceğinizi taahhüt ediyorsunuz. Ayrıca vade süresi dolana kadar da maaş alamama gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Ayrıca 48 aya varan vadelerle kredinin geri ödenmesi mümkün olmaktadır. Bu sebepten dolayı uzun vade imkanını kullanarak hem maaş alabilir hem de kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak kısa vade ile de yüksek limitten kredi taksiti ödeyerek borcunuzu hemen de bitirebilirsiniz. Ayrıca kredideki faiz oranı da günümüz şartlarında oldukça cazip ve güncel rakamların oldukça altındadır. Burada dikkat edilmesi gereken 3 aylık süre sonra ermeden başvuru yapılmasıdır.

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor

Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlüklerine bizzat gidilerek yapılacaktır. Kurum tarafından emekli olma koşulları ve kaç gün borçlanarak emekli olacağınız hakkında size bir döküman verilir. Bu döküman ile banka şubesine giderek kredi çekebilecek ve alacağınız maaş dahilinde bir ödeme planı hazırlanacak. Bu şekilde borcunuzu ödeyerek hemen emekli olma fırsatı elde edebilirsiniz. Ancak esnaf, bankaların kendi sicillerini kötü göstermesinden ötürü emeklilik hakkını elde edemeyeceğini düşünüyor. Önceki protokolde bu sebeple emeklilik hakkı elde edememiş esnaflar için konu ile ilgili bu protokolde daha hassas davranılacağı bildiriliyor.

Daha önceki protokoller ile ilgili de bilgilendirme yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, prim oranlarını % 34, 5 ‘ a düşürdüklerini belirtti. İsteğe bağlı emeklilik dışında ayrıca Bağ-Kur borçlularına beş puanlık hazine indirimi yapılmıştı. İş kazası ve meslek hastalığından ötürü çalışamayan Bağ-Kur’ lulara ise iş görememezlik ödeneği verilmesi kararlaştırılmıştı. TESK Başkanı Palandöken ise Bağ-Kur’ lu olup da prim borcundan ötürü emekli olamayan bir çok kişi olduğunu belirtti. Bu kişilerin emekli olamadıkları için kendisinin ve ailesinin ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanamadığının altını çizdi. Protokol neticesinde bu durumdaki kişiler de emekli edilerek sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak. Bağ-Kurlulara emeklilik müjdesi isimli haberimize ulaşmak için tıklayınız.sgk-prim-borcu
Kredi ile Bağ-Kurlular emekli olabilecek.

Hangi Borçlar İçin Kredi Verilecek

Ziraat Bankası ile imzalanan protokolde borçlanma şekilleri de belirtilmiştir. Protokole göre;

  • Doğum borçlanması yaparak emekli olabilecekler
  • Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilecekler
  • 4b Bağ-kur kapsamında prim borcundan dolayı dondurulan sürelere sahip olanlar
  • Geçmiş dönem prim borçları olanlar ve kendi namlarına esnaflık yapanlara kredi verilerek emeklilik hayallerinin gerçek olması sağlanacak.

Borçlanma Yaparak Emekli Olunabilecek

Açıklanan verilere göre askerlik ve doğum borçlanması yapanlar için ödenecek 1 aylık miktar 694, 4 TL olmaktadır. 1 yıllık süre için askerlik borçlanması yapacak olan bir esnaf toplamda 9 bin 333 TL borçlanacak. Ayrıca askerlik süresinden önce sigortalı olmayanlar da bu süreyi borçlanarak primlerine ekleyecekler. Kadınlar için de prim sıkıntısı olan ve emeklilik hakkı elde edemeyenlere bir düzenleme getirildi. En fazla 3 çocuk doğum borçlanması yaparak Bağ- Kur’ lu kadınların da emekli olmasının önü açıldı. Kadınlar için doğum borçlanması her çocuğa 2 yıl olacak şekilde yapılıyor. Bu nedenle 3 çocuk sahibi bir anne 6 yıl çocuk borçlanması yaparak emekli olabilecek.

Taksitlendirme Nasıl Yapılacak

Tabloda örnek bir taksitlendirme çizelgesi yer almaktadır. Ayrıca verilecek olan kredi de aylığın krediyi kapatma kabiliyeti ölçüsünde belirlenecektir. 48 aya kadar vade seçeneği mevcuttur.Vade süresini uzattığınızda taksitleriniz de hemen hemen yarıya düşer. 15 bin TL’ lik kredi çeken bir Bağ- kurlu 24 ay vade seçeneğini tercih ederse aylık 752 TL, 48 ay vade seçeneğini kullanırsa da 444 TL aylık taksit ödeyecektir.  Size ne kadar kredi verileceği ise bankanın iradesindedir. E devlet aracılığı ile 4B hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz.

taksitlendirme
Taksitlendirme tablosu

Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Desteği Süresi Uzatıldı

10 kişi ve üzerinde işçi çalıştıran işverenlere 5 puanlık SGK prim desteği veriliyordu. Buna ek olarak kazançlarının alt limiti üzerinden 6 puanlık ek bir ilave indirim hakkı tanınıyordu. Ancak bu 6 puanlık destek geçen yıl sonra ermişti. Hazine desteği alınan yeni bir karar neticesinde başvurular uzatılmıştı. Bu indirim desteğinden faydalanacak olan illerin de listesi hazırlandı. Karara göre bu indirimden Afyon, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Çorum, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Karaman, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Trabzon, Uşak ve Yozgat illerindeki işverenler yararlanabilecek.

Bu Fırsatı Kaçırmayın

Yetkililer başvuru süresini geçirmeyerek bu fırsatı değerlendirmenin önemini vurguluyor.Çünkü bu imkan Bağ- Kurlulara ancak belirli dönemlerde sağlanıyor. STK ve Federasyonlar konu ile ilgili bilgilendirildi. Bu sayede hem devlet alacağının tahsilatını yaparken hem de prim süresinden dolayı emeklilik hakkı elde edemeyen Bağ- Kur’ luların mağduriyeti giderilmiş olacak.

Sizde SGK İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurarak emeklilik fırsatı yakalayabilirsiniz. Ülkemizde SSK’ lı olup da bu şekilde emekli olmayı bekleyen birçok vatandaş vardır. Temennimiz onlara da bu şekilde bir imkan sunularak emekli edilmelerinin sağlanmasıdır. Başvurular sona ermiş olup ara ara dönemlerde tekrar bu şekilde fırsatlar sunulmaktadır. Gelecek başvuruları kaçırmamanızı öneririz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir