Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi (7 Sene Vadeli)
Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi (7 Sene Vadeli)
Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi (7 Sene Vadeli)

Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi (7 Sene Vadeli)

Devlet tarafından verilen destekler genelde Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası aracılığı ile sağlanıyor. Hayvancılık adına belirlenmiş olan bu destek kampanyası 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor. 7 yıl vadeli 100 koyun kredisi de Ziraat Bankası tarafından çiftçilere sağlanıyor. Bankanın verdiği 7 yıl vadeli kredi 2 yıl ödemesiz olup geriye kalan 5 yılda ödemeli olmaktadır. Bankanın verdiği kredinin şartlarını, faiz oranlarını ve diğer hayvancılık kredilerini sizler için araştırdık. Detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli 100 Koyun Kredisi

Tarımsal alanda ve hayvan yetiştiriciliğinde finans desteğine ihtiyacınız var ise sizin için en uygun banka Ziraat Bankası olduğunu söyleyebiliriz. Banka hem tarıma hem de hayvancılığa tam destek sağlamak için bütün koşulları sağlamaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa, kanatlı kümes hayvanlarına, arıcılığa, yem ve gübrelere, tarımda kullanılacak olan makine ve teçhizatlar kadar bütün alanlarda yeterli desteği alabileceğiniz uygun faizli bankalardan biridir. 7 yıl vadeli Sübvansiyonlu hayvan kredisi hakkında bilginiz var mı?

Ziraat Bankası yeni desteğini de devlet kapsamında vererek hayvan bakıcılarına 7 yıl vade ile 100 koyun kredisi vererek işletmelerini geliştirmeleri için fırsat veriyor. Bu kredi için bazı vatandaşlarımız 7 yıl boyunca taksit ödemeli olarak düşünüyor olabilir. Ancak bu kredi sanıldığı gibi 7 yıl boyunca taksitli olmamakla beraber işletmelerin gelişme sürecinde zorlanmamaları adına 2 yıl ödemesiz bu kredi ile kurulumun gerçekleşeceği ilk senelerde çiftçiye ödeme yükü bırakmıyor.

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli 100 Koyun Kredisi
Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli 100 Koyun Kredisi

Her kredi seçeneğinde olduğu gibi 100 Koyunlu hayvan kredisinin de bazı koşulları bulunmaktadır. Kredi herkese değil yalnızca şartları karşılayan çiftçilere verilmektedir. Hiçbir banka 7 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesiz kredi vermemektedir. Ancak Ziraat Bankası devlet destekleri ile birlikte bu kredinin kullanımına olanak sağlamaktadır. Geri ödemesiz hayvan kredisi ve bankanın hayvan kredisi faiz oranlarını biliyor musunuz?

TAVSİYE:  Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faizleri ve Şartları

Çiftçilere verilen devlet destekli kredinin kullanım süresi bilindiği üzere 1 Ocak 2020 yılında başlamış olup 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecekti. Yeni yılda koyun kredisi düzenlendi ve 2020/2022 yılları arasında geçerli faiz indirimleri belli oldu. Buna göre;

2020 Koyun Kredisi

 2020 yılında bu kapsamda belirlenen program 3 sene boyunca devam edecektir. 2020/2022 yılına kadar yapılan yeni düzenleme ile belirlenen program kapsamında çiftçilere;

 • Yatırım döneminde verilecek olan kredi için uygulanacak faiz indirimi yüzde 75,
 • İşletme döneminde verilecek olan kredi için uygulanacak faiz indirimi ise yüzde 75 oranındadır. Kredinin üst limiti için ise 15.000.000 TL belirlenmiştir.

Koyun Kredisinden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar

Verilen 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz kredi desteğinden herkes faydalanamamaktadır. Bu krediden yararlanmak için çiftçilerin bazı koşulları karşılamaları gerekmektedir.

 • İlk olarak çiftçilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı aranmaktadır.
 • İkinci olarak ise Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlarının yapılmış olması şartı bulunmaktadır.
 • Çiftçilerin uygun görülen şekilde barınağının olması veyahut barınak yok ise belirlenmiş koşullarda barınak kiralanmış olması gereklidir. Belirlenen işletmenin teşvik edilmesi amacı ile tapu senedi ya da kira kontratı gereklidir.
 • Koyunların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yem temin faaliyetlerinin bulunması gereklidir.
 • Alınacak olan kredilere ipotek olabilecek taşınmazların tapu belgelerinin olmaları gereklidir.
Koyun Kredisinden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar
Koyun Kredisinden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar
 • Krediden faydalanmak isteyen çiftçilerin Ziraat Bankası şubelerine şahsen müracaat etmeleri gereklidir.
 • Bankaya başvuru yapıldığında sicilin temiz olması ve kredi notunun yüksek olması gibi hususlar da göz önünde bulundurulacaktır. Başvurudan sonra bir tahkikat süreci başlayacak ve olumlu sonuç verilen çiftçiler bu haktan yararlanabileceklerdir.
 • Çiftçilerin verilen krediden faydalanmaları için 50 baş koyuna sahip olmaları gereklidir.

Yukarıda verilen şartlar Tebliğ’de belirtilmiş olup belirlenen sınır sayıda hayvanı olmayan yetiştiriciler verilen kredi desteğinden faydalanamayacaktır. Aynı zamanda verilen 7 yıl vadeli krediden yararlanmak için çiftçilerin daha önce hayvancılık kredilerine başvuru yapmamış olmaları da şartlar arasındadır. Hayvancılık kredisinde dişi hayvan alımları yatırım kredisini erkek hayvanların alımı ise işletme kredisini kapsamaktadır. Bu süreçte dişi hayvanların Bakanlık Sistemine, erkek hayvanların ise 3 yaşında ve 1 senedir sisteme kaydının bulunması gereklidir. Dişi hayvanlar için yaş şartı aranmaktadır. Bu kapsamda hayvanlar 6 ile 24 aylık olmalıdır.

TAVSİYE:  Geri Ödemesiz Hibe Kredisi ve Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Gerekli Evraklar

Çiftçilerin kredi kullanımında bankaya teslim etmesi gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 1. İlk olarak Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunuzu beyan eden bir belge olması gereklidir.
 2. Çiftçiye ait bir nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 3. Kredi kullanımına teminat olarak gösterilecek olan ipotek yerlerinin (arsa, tarla v.b) tapu,
 4. İşletmeyi teşvik etmek adına tapu yada kira sözleşmesi, 
 5. 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi ile Ziraat Bankasına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Hakkınızda başlatılacak olan tahkikat sürecinin olumlu sonuçlanması halinde de kredi kullanımınıza onay verildiği taktirde kredinizi alabilirsiniz.

Koyun Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası tarafından geçen yıl başlatılan bu destek kampanyasının gelecek yıllarda da devam ettirmek sureti ile kredinin üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Verilen kredi yatırım ve işletme kredisi olarak iki şekilde verilecektir. Yatırım dönemine ait kredi faiz indirim oranı yüzde 100 işletme döneminde ise yüzde 75 oranında faiz indirimi uygulanacaktır. Koyun kredisi için uygulanacak olan faiz indirim oranları aşağıdaki gibidir;

 1. 2020 yılında düzenlenen yeni yasa ile Koyun kredisi yıllık % 9 faiz oranları ile verilmektedir.
 2. Bu kapsamda yatırım dönemi için verilen krediler yüzde 100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Yani yatırım kredileri faizsizdir. Çiftçiler kredisini işletme döneminde kullanmak istiyorlar ise yalnızca yüzde 75 oranında faiz indirimi uygulanacaktır.

Verilen faiz oranları ve karşılanması gereken koşullar yukarıdaki gibidir. Bu koşulları sağlayan çiftçilerimiz verilen krediden faydalanmak için şahsen müracaat ederek temin edecekleri hayvanların yüzde 75′i kadar kredi kullanabileceklerdir. Geriye kalan yüzde 25 oranındaki kısmın peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda da uygun faiz oranları ve ödeme seçenekleri ile Ziraat Bankası ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

 • Krediye 1 ila 3 yıl vade yapılmış ise aylık uygulanacak olan faiz; yüzde 0,5 olacaktır. Bu kapsamda yıllık uygulanacak faiz oranı ise % 9 oranında belirlenmiştir. 9×75/100: 6,75 /12: 0,5 oranına tekabül etmektedir.
TAVSİYE:  Devletten Ucuz Mazot Nasıl Alınır? 2021 Destekleme Başvurusu

2020 yılında verilen bu faiz oranları neticesinde örneğin işletme sahibi 50,000,00 TL kredi çekmiş ve 12 ay vade yapmış ise uygulanacak faiz oranı yüzde 0,5 olacaktır. Uygulanacak vade ve faiz oranına göre aylık ödenecek tutar ise 4.330,95 TL civarında olacaktır.

100 koyun kredisi hesaplaması yaparak ödeyeceğiniz tutarları görüntüleyebilirsiniz.

2020 Yılında Çiftçilere Destek Veren Diğer Bankalar

Ziraat Bankası haricinde çiftçilere kredi desteği sağlayan banka şubeleri de bulunmaktadır. Ziraat Bankasının verdiği kredinin şartlarına uygunluk sağlamayan çiftçiler bu bankalara da müracaat ederek kredi talebinde bulunabilirler.

 • Denizbank çiftçiler için Tarım ve Küçükbaş Hayvan Kredisi veriyor.
 • Finansbank besicilik ve süt hayvanı alımı için üretim maliyetlerinin yüzde 75‘i kadar kredi imkanı sağlıyor. Üstelik 24 ay vade ve 1,3,6 ayda bir ödemeli.
 • Yapı Kredi Bankası ise koyun keçi kredisi vermektedir.
 • TEB 12 ay vade ile büyükbaş hayvan kredisi vermektedir.

Koyun Yetiştiriciliğinde Krediden Yararlanacak Olan Hayvanlar

 • Mor karaman koyunu,
 • Merinos,
 • Hemşin koyunları,
 • Karayaka,
 • İvesi,
 • Sakız koyunu,
 • Dağlıç koyunu,
 • Ak karaman koyunu,
 • Ege koyunu,
 • Kıvırcık koyun,
 • İmroz ( Gökçeada) koyunları
 • Herik ve tuj cinsi küçükbaş hayvanlar özellikle verilen destekten yararlanabileceklerdir.
Ziraat Bankasının 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz kredisinden faydalanmak için gerekli koşullar bu şekildedir. Verilen desteklerden yararlanmak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir