Anasayfa / Ekonomi / Yoksul Hanelere Onarım Desteği Verilecek
Yoksul Hanelere Onarım Desteği Verilecek
Yoksul Hanelere Onarım Desteği Verilecek

Yoksul Hanelere Onarım Desteği Verilecek

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçen yılın ilk beş aylık dönemi içinde şu anda evi bakımsız veya oturulamayacak durumda olan yoksul ailelere yönelik 26 milyon lirayı ulaşan bir destek sağlandı. 9 bin ailenin yararlandığı bu destek sayesinde, evlerin bakım ve onarım işlemleri tamamlanmış oldu.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yoksul vatandaşlara yönelik verilen 40 farklı sosyal yardım planından biri halinde olan “barınma yardımı” sağlıksız evlerin yeniden onarımı için verilen bir destek halindeydi. Bakanlıkça gerçekleştirilen bu yardım kapsamında 2017 yılında 26 bin 952 farklı haneye yardım edilmişti. Bu yıl ise aynı bakanlık tarafından onarım adına 89 milyon 427 bin 128 liralık bir ek kaynak oluşturulmuş oldu.

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlar olarak İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında 20.000.-TL onarım yardımı yapılmaktadır.

  • Prefabrik ev yapımlarında 30.000. TL.,
  • Betonarme ev yapımlarında 40.000 TL.’ ye kadar destek verilir. Sosyal Yardımları incelemek için tıklayınız.

20 Bin Liraya Kadar Onarım Desteği Veriliyor

Barınma yardımlarında öncelik, evinde bakımsızlık dolayısıyla oturamayan ve bu nedenle zorlu günler yaşayan kişiler oldu. Bu sağlıksız evlerin onarımı ve bakımı sağlanırken, prefabrik veya betonarme ile birlikte, ev eşyalarının alımı içinde nakdi yardım sağlanıyor. Oturulan evin sağlıksız bir düzende olması kişilerin hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırmaya neden olurken, bu proje kapsamında bireylerin daha sağlıklı ve hijyenik olan alanlar içinde yaşaması amaçlandı. Öte yandan mevsimsel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklardan korunmak adına da kişilerin maddi yardım alabilmesi gündem haline getirilmiş oldu.  Bakanlık tarafından sağlanacak olan barınma desteği özellikle asgari ücretin üçte biri oranında bir geliri bulunan, yaşlı, engelli, eşi vefat etmiş, öksüz ve yetim olan kişiler için sağlanıyor.

Yoksul ailelere barınma yardımı yapılmaktadır.
Yoksul ailelere barınma yardımı yapılmaktadır.

Barınma Yardımı Kimlere Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı barınma yardımı için belirli bir fon oluştururken bununla birlikte ihtiyaç sahibi kişilere ulaşmayı hedeflemiştir. Özellikle yardımların tam olarak amacına ulaşması için buna bir sınırlandırmanın getirilmesi söz konusu olmuştur. Evin bakım ve onarım işlemleri aynı zamanda bu ailelere nakit olarak da verilebilmektedir. Barınma açısından zor durumda olan ve sağlıksız bir ortamda yaşamaya mecbur kalmış olan kişiler hedeflenmiştir.

Barınma yardımı başvurusu için yapılması gereken şey Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı sitesinden ve kurum üzerinden başvurunun yapılmasıdır. Resmi sitede yer alan barınma yardımı başvuru formu doldurularak incelenmeye gönderilir. Detaylı bir şekilde inceleme altına alınan formla birlikte size şartlara uygun olduğunuz halde dönüş yapılmış olacaktır.

Başvurunun incelenmesinin sonucuna göre heyet tarafından bir kararın verilmesi sağlanır. Özellikle kişilerin tam olarak ihtiyaç sahibi olması bu alanda beklenen durumlardan biridir. Her başvuru yapanın ise bu yardımdan faydalanamayacağını belirtmek gerekir. İşsiz ve düzenli bir geliri bulunmayan kişilerin bu yardımı alabilme ihtimali biraz daha fazla olacaktır. Eğer bütün yapılan incelemelerin sonucunda ailenin barınma yardımı almasına karar verilirse, maddi veya barınma ihtiyaçları göz önüne alınarak iki farklı türde yardım yapılır. Kişiler bu durumu hesaba katarak, isterseler sağlanacak yardımı nakit olarak alabilir, isterseler de barınma için gerekli olan malzeme olarak alabilir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.