Anasayfa / Halkbank Esnaf Kredisi / 1 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?
Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar
1 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?

1 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?

Yeni işyeri açmak istiyorsunuz fakat sermayeniz mi yok? Üzülmeyin! Artık yeni esnafa da kredi veren bankalar var. Ancak esnafa faizsiz kredi veren banka maalesef ki mevcut değil. Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da esnaf kredisi vermektedir. Kendi işyerinin sahibi olmak isteyen vatandaşların araştırdığı konular çoğunlukla kefilsiz esnaf kredisi veren banka var mı? Vergi levham yeni kredi alabilir miyim? olmaktadır. Esnaf kredisi veren bankaları ve yeni esnaf olan kişilere kredi veren bankaları öğrenmek için içeriğimizi detaylıca inceleyebilirsiniz.

Esnafa Kredi Vermek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Bankalardan kredi almak için bankaların bazı koşulları vardır. Özellikle yeni esnafa kredi vermekte büyük tereddüt yaşarlar. Devlet destekli olarak verilen hibelerde veya faizsiz kredilerde işletmenin yeni veya eski olması çok önemsenen bir husus değildir. Devlet kurumları için önemli hususlar esnafın ticari kredi koşullarını taşıdığı veya taşımadığıdır.

Esnafa Kredi Vermek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?
Esnafa Kredi Vermek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Bankaların en önemli koşullarından bir tanesi talep edilen kredi miktarı ile orantılı olarak ticaret yapıyor olmasıdır. Yeni esnafların dükkanı da yeni olacağından herhangi bir geliri olmayacaktır. Bu sebeple de bankalara bir gelir belgesi sunması pek mümkün değildir. İşletmesi için ticari kredilerden faydalanamayacak olan esnaflar bankaların ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirler. Ancak bankalar yılın bazı dönemlerinde yeni esnaf olanlara da kredi imkanı sağlayabiliyorlar. Bankalar verdikleri bu krediler için de belli başlı birtakım koşulları talep etmektedir. Şartları yerine getiren yeni esnaflara uygun faizler ile kredi imkanı sağlanabiliyor.

Esnaf kefalet kredi hesaplama 2022 sayfasını inceleyin!

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Bir önceki başlığımızda belirttiğimiz gibi bankalar kişilere kredi verirken gelir durumlarına bakmaktadır. Yeni esnaf olmuş bir kişi düzenini yeni kurmuş ve henüz alışma aşamasında olacağından gelir durumu başlangıçta sallantıda olacaktır. Ticaret hayatında birden patlayamayacağı için bankaya aylık gelirinin iyi olduğunu kanıtlayamayacaktır. Bu sebeple de bankalar kredi vermekte tereddüt edeceklerdir.

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?
Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Hemen hemen her banka esnafın finansal gereksinimlerini karşılamaları adına uygun faiz ve vadeler ile çeşitli kredi alternatifi sunmaktadır. Kredilerin yanı sıra işletmelerinin gereksinim duyacağı POS, ticari kredi kartı, avans hesabı veya kısa vadeli anlık ihtiyaç kredileri gibi avantajlar ve kampanyalar oluşturuyorlar. Bazı bankalar mevcut kampanyaları ve kredileri yılın bazı dönemlerinde yeni esnaflara finansman desteği vererek kalkındırmak adına da yapabiliyor. Bankalar hazırladığı kampanyaların dışında yalnızca esnaflıkta belirli bir dönem ilerlemiş olanlara ve işletmesinin kazanç durumu iyi olanlara Vergi Levhası karşılığı kredi imkanı sağlıyorlar. Bu hususta kredi notunuz da önemli olacaktır. Yeni esnafa verilen kredileri beklemek istemiyorum diyorsanız ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Ticari hayatında olumsuz bir etkilenme olmayan ve kazancı iyi olan esnaflara hemen hemen her banka kredi olanağı sağlamaktadır. Bu kredilerin bazıları devlet desteği ile de veriliyor. Örneğin  Halk Bankası ve Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri aracılığı ile koşulları sağlayan esnaf ve sanatkarlara 30 bin TL faizsiz kredi imkanı sağlanıyor. Bankalar tarafından esnaflara verilen krediler için başta geçmişteki kredi sicili geliyor. Kredi geçmişinizde bankalar ile olumsuz durumlar yaşamış iseniz ve 6 aylık bir ticaret hayatınız bulunmuyor ise bankadan destek alamayabilirsiniz. Yeni esnaf iseniz şu seçenekler ile kredi başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz;

 • Kredi tutarına karşılık taşınır veya taşınmaz bir malınızı ipotek ettirebilir veya kredi sicili temiz, gelir durumu yerinde bir kefili bankaya seçenek olarak sunabilirsiniz.
 • Bankaların Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerine başvuru yapabilirsiniz.
 • Kredi notunuzu yükselterek bankalarda olumlu bir izlenim yaratarak kredi almayı deneyebilirsiniz.

Yeni esnaflara kredi verilirken bankaların tek tereddüttü geri ödemelerdir. İşletmenin yeni olması ve sürecin olumlu yönde mi olumsuz yönde mi etkileneceğini bilmedikleri için esnafın geri ödemeyi yapamayacağını düşünürler. Ancak çekeceğiniz kredi tutarına karşılık bir teminat gösterirseniz belki bir ihtimal kredi alabilirsiniz. Esnafa kredi veren bankaları;

 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • ONB Finansbank,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Şekerbank,
 • TEB,
 • Denizbank

şeklinde sıralayabiliriz. Bu bankaların esnaf kredilerinden faydalanarak uygun faizler ve vade seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz. Esnaf kredisinden faydalanacak olan hazırlaması gereken evraklar ise şu şekilde olmaktadır;

 • Başvuru yapacak işyeri sahibinin ve var ise işyeri ortağının T.C kimlik belgesi fotokopisi,
 • Üzerine kredi alınacak işletmenin adına kayıtlı vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri, 
 • Mevcut ise Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Döküm Belgesi, 
 • Esnaf ya da ticaret odası kayıt belgeleri, 
 • Esnafın eski olması halinde 3 senelik geliri gösteren hesap özeti ve gelir belgeleri talep edilmektedir. Yeni esnafın bu belgeyi vermesi istenmeyecektir. Ancak gelir belgesi talep edeceklerdir. Yeni esnafların gelir belgesine göre kredi limitleri de düşük olacaktır.
  Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar
  Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası tarafından özel sektör çalışanlarına, tarım ve hayvancılık ile uğraşanlara, ev hanımlarına, emeklilere özel pek çok kredi desteği sağlamaktadır. Bunların yanı sıra esnaflara da kredi imkanı sağlamaktadır. Esnaflara ve girişimcilere özel verilen krediler için genel olarak işletmenin 6 aylık vergi levhası olan kişilere verilmektedir. Banka tarafından;

 • Nakdi krediler,
 • Mesleklere özel krediler,
 • Gayrinakdi krediler,
 • Destek kredi paketleri,
 • Kosgeb destekli krediler,
 • Kredi Garanti Fonu destekli kredi,
 • Dış kaynaklı krediler
 • Tarım kredileri verilmektedir
  Ziraat Bankası Esnaf Kredisi 
  Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ancak bu krediler yeni esnafa verilmemektedir. İşletmenizin 6 aylık vergi levhası bulunuyor ise mevcut kredilere başvuru yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra işletmenizin ufak tefek ihtiyaçları için ihtiyaç kredisinden de yararlanabilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank tarafından esnaflara faizsiz kredi de dahil olmaz üzere birkaç türde kredi imkanı sağlamaktadır. Halkbank tarafından verilen kredilerin birkaç tanesi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri desteği ile verilmektedir. Esnaflar için;

 • Sıfır faizli kredi,
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri destekli krediler,
 • ESKKK desteksiz krediler,
 • Esnaf yatırım kredileri verilmektedir.
Halkbank Esnaf Kredisi 
Halkbank Esnaf Kredisi

Bunların yanı sıra yeni girişimcilere özel de kredi desteği sağlanmaktadır. Şu an için banka tarafından yeni esnaflara kredi kampanyası başlamamıştır. 6 ay süreli bir vergi levhanız bulunuyor ise işletmeniz adına belirtilen kredilerden faydalanabilirsiniz. Ancak vergi levhanız henüz yeni ise Halkbank’ın uygun faiz oranlı ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Esnaflara destek sağlamak adına kredi veren bankalardan bir tanesi de Garanti Bankası’dır. Banka “Esnafa Destek Paketi” ile yalnızca kredi değil çeşitli pek çok kampanyayı da esnaflara sunmaktadır. Uygun faiz oranları ile yatırım ve işletme sermayesi ile taksitli ticari kredi ve ticari araç kredisi alabilirsiniz. Bunların yanı sıra POS, Avans Hesap, Ticari Kredi Kartı gibi avantajlardan da faydalanabilirsiniz.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi 
Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Esnaf kredisine başvuru yapmak için en yakın Garanti Bankasına müracaat ederek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Banka yeni esnafa kredi vermeyi kabul etmeyebilir. Bu sebeple bir ipotek ya da kefil karşılığı yüksek limitli ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Bankaların yeni esnafa kredi kampanyası 2022 yılı için henüz başlamamıştır. Genel olarak 6 aylık vergi levhasının üzerine kredi alınabilmektedir. Mevcut bankaların yeni esnafa kredi paketleri başlaması halinde sizlerle paylaşacağız. Ancak ihtiyaç kredilerine başvuru yapmanız mümkün olacaktır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.