Anasayfa / Sigorta / Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)
images 3 - Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)
Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır?

Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)

Her yeni doğan bebek için aileye çocuk parası yani süt parası verilmektedir. Bu süt parası bazı aileler için çok önemli olmasa da maddi açıdan sıkıntı çeken kişiler için oldukça önemlidir. Gerek kendi gerekse bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için bir avantajdır. Kişi yeni doğan çocuk parasını alabilmek için öncelikle sigortalının çalışmış olduğu iş yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. Daha sonra süt parasını alabilmek için yeni doğan bebeğin kimlik bilgileri ile bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna başvurduktan sonra SGK sigortasıyla başvuru yapan kişinin banka hesabına parayı öder. Geçen yıl yani 2018 yılında süt parası her bir yeni doğan için 149 TL’ idi. Süt parası her ay olarak değil tek sefere mahsus olarak verilmektedir. Bu para sigortalının kendisine ve ya sigortalı olmayan eşine doğum yapması sebebiyle yine kendisin ödenir. Yani sigortalı eşin hesabına ödenir. Süt parasını alabilmek için sigortalı olan kişinin çalıştığı iş yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu merkezlerine başvurması gerekir. Bu yerler iller de Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri olup, ilçeler de ise sosyal güvenlik merkezleridir.

Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

images 1 300x155 - Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)
Anneler doğan bebekleri için süt parası desteği alabilirler.

Doğum Parasını Nereden Alabiliriz?

Önceki yıllar da doğum parası sabit olarak bir ve ya birden fazla doğumlar da bile 112 lira verilmekteydi. 15/05/2015 yılına kadar bu şekilde devam etmişti. Fakat 2015 Mayıs ayından sonra düzenlemeler sonucu fiyat değişikliği olmuş ve çocuk sayısı arttıkça doğum parası yükselmiştir. Düzenleme şu şekil de olmuştur. 1. doğumdaki çocuk parası 300 TL, 2. doğumdaki çocuk için 400 TL, 3. doğum için ise 600 TL doğum parası devlet tarafından aileye ödenmektedir. Ayrıca çalışan ve sigortalı olan bayanlar için oldukça avantajlı bir madde ise hamile olan kadın doğum yapmadan 8 hafta önce ve doğum yaptıktan 8 hafta sonra yani toplamda 16 hafta boyunca ödenen iş görmezlik geliri verilmektedir.images 2 300x155 - Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)
Doğum parası desteğini nereden alabiliriz?

Doğum Parası Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Doğum parası alabilmek için bazı evrakları gerekli yerlere ulaştırmak ve bildirmek gerekir. Doğum yapan annenin nüfus cüzdanı ve fotokopisi, yeni  doğan bebeğin nüfus cüzdanı ve fotokopisi gerekmektedir. Çalışan kadınlar doğum sebebiyle kendilerine verilen 16 haftalık süreçte geçici iş görmezlik geliri alırlar. Bunun için çalışan kişinin 8 hafta sonunda iş vereni tarafından raporunun kapatılması gerekir. Bu süreçte iş veren raporu kapatmasından itibaren çalışan kadının istirahati süresince her hangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Doğumdan sonraki 8 hafta için ise, 8 haftalık iş görmezlik parasını alabilmesi için yine iş verenin raporu kapatması gerekir. Geçici iş görmezlik parası aynı zaman da rapor parası da diyebiliriz bu para doğum yapan kadının banka hesabı bulunduğu bankaya devlet tarafından yatırılır. Kişinin parasını alabilmesi için başka her herhangi bir işlem yapması gerekmez.

Doğum Parası Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir - Yeni Doğan Çocuk Parasını Almak İçin Ne Yapılır? (Ödenen Tutarlar)
Doğum Parası Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Çalışan kadınlar 15 Mayıs 2015 sonrası yeni düzenlemelerle birlikte ayrıca devlet tarafından her bir doğum için farklı ücret alırlar. 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3. çocuk için ise 600 TL doğum yardımı alırlar. bu yadımdan faydalanabilmek için bulundukları il ve ya ilçelerdeki Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının ilgili müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir. Doğum parasını alabilmek için çocuğun sağ olarak dünyaya gelmesi gerekir. Ayrıca da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Başka bir çocuğun adı ve bilgileri kullanılarak doğum parası almak kesinlikle mümkün değildir. Çünkü ödemeler yapılırken nüfus bilgilerinin doğruluğu ve kimlik paylaşım sistemindeki bilgiler kontrol ve teyit ediliyor. Bilgiler arası eşleşme olmazsa para verilmiyor. Eğer onaylanırsa paranız hesabınıza yatırılıyor. Bilinmesi gereken önemli bir hususta doğum parasını 25 Mayıs 2015 düzenlemesinden sonra yurt dışında yaşayan Türkler de doğum parası alabiliyor. Belki de bir çok Türk vatandaşı bu durumdan haberi yok. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının doğum parası alabilmek için başvuru işlemlerini konsolosluklardan yapmaları gerekir. Ve başvuru sonrası doğum paralarını alabilirler.

Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası alıp alamayacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit E-devlet sistemi. E- devlet sistemine şifreniz ile birlikte giriş yaparak doğum parası hakkınızı sorgulayabilirsiniz. Eğer şifreniz yok ise PTT’ den 2 lira ödeyerek şifre alabilirsiniz. Genellikle PTT’den alınan şifreler akılda kalıcı olmayabiliyor. Bunun için şifrenizi değiştirerek aklınız da kalacak bir şifre yapabilirsiniz. Sisteme TC kimlik numaranızla ve şifrenizle giriş yaparak merak ettiğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz. Yeni düzenlemeler sonucu Mayıs 2015’den itibaren babaların da izin günleri 5 güne çıkartılmıştır. E-devlet doğum parası sorgulama için tıklayınız.

Yeni doğan bebekleriniz için doğum parası ve süt parası almak için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!