Anasayfa / Ekonomi / Yatırımın Yönü ve Alanı Değişiyor
Yatırımın Yönü ve Alanı Değişiyor
Yatırımın Yönü ve Alanı Değişiyor

Yatırımın Yönü ve Alanı Değişiyor

Yatırım atlası raporunun sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Küresel gayrimenkul yatırımlarına yönelik bilgi veren raporda günümüzdeki yatırımların yön değiştirdiğinin bilgisi verildi. Bu yıl özellikle gayrimenkul alanında Asya yeni avantajları bünyesinde bulundururken yatırımcılar daha çok veri merkezi, öğrenci yurdu gibi konulara ağırlık veriyor.

Cushman&Wakefield tarafından açıklanan Yatırım Atlası raporu, küresel piyasaya ışık tutan bir yapıya sahip. Küresel olarak piyasanın değerlendirildiği bu raporda aynı zamanda dairde öngörüler yer alıyor. Rapora göre gelecek zamanlarda yatırım alanlarının da tam tersi şekilde değişmesi öngörülüyor.

Batıdan Doğuya Doğru Yönelme Var

Gayrimenkul alanında geçtiğimiz yıl rekor seviyesinde artışın olduğunu belirten Cushman&Wakefield yöneticisi Tuğra Gönden, küresel piyasada gayrimenkul seviyesinin geçtiğimiz yıl 1.62 trilyon doları geçtiğini duyurdu.  1.45 trilyon olduğunu belirten Gönden, bu durumun oluşmanın en büyük nedeninin ise Asya’daki yükselen performansın olduğuna dikkat çekti. Rapora göre içinde bulunduğumuz dönem için batıdan doğuya yönelmeler söz konusu olacak. Aynı rapora göre ülkemiz ofis yatırımı alanında yüzde 7.25 orana sahip olurken, sanayide yüzde 9, perakende sektöründe ise yüzde 6.5 orana sahip durumda. Gönden, öte yandan Türkiye’nin sahip olduğu bu oranların diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında oldukça düşük bir seviyede olduğunu açıkladı.

Yeni Fırsatlar Var

Tuğra Gönden, aynı zamanda içinde ülkeler arasındaki gayrimenkul yatırım hacminin 158.1 milyar dolar olduğuna dikkat çekerken bunun yüzde 75 oranının Avrupa bölgesinde gerçekleştiğinin bilgisini verdi. Öte yandan Türkiye’deki payın kısıtlı bir yapıya sahip olduğunu belirten Gönden, ticari gayrimenkul alanında Türkiye tarafından alındığını belirtti. Yatırımdan alınan payın son derece düşük olduğunu belirten Gönden, yurtdışında ise yatırım alanında çok fazla fırsatın bulunduğunu kaydetti.

Asya İlgi Toplayacak

Küresel yatırımlara ışık tutan bu rapor özellikle faiz oranlarının yükselmesinden sonra gayrimenkulden elde edilmiş olan getirinin düşeceğini haber ediyor. Tabi bu durumun hemen oluşmayacağı bildirilirken zamana bağlı olarak bu sorunun görüleceği bildiriliyor.

Gönden bunun yanında geçen yıl içinde daha dinamik bir piyasaya sahip olunacağını beklediklerini ve Asya’ya olan ilginin daha büyük bir hal alacağını bildiriyor. Sektörün daha iyi bir hale gelebilmesi açısından Hindistan’da önemli fırsatların bulunduğundan bahseden Gönden, önümüzdeki günlerde bu bölgelerinde yeniden değer kazanacağını bildiriyor. Asya’nın fırsat konusunda oldukça cazip bir bölge olduğuna dikkat çeken Gönden, bunun yanında Brezilya ve Rusya gibi ülkelerinde bu konuda oldukça cazip olduğunu belirtiyor. Öte yandan bu ülkelerin ilerleyen zamanlar içinde yeniden dikkatleri üzerine toplayacağını ve kendi bölgelerinde bir yıldız haline gelecekleri beklenen durumlar arasında bulunuyor.  Aynı zamanda rapor dünyanın yatırım konusunda hangi alanlara yöneldiğine dairde veriler içeriyor. Dünyanın günümüzdeki en popüler yatırım alanları ise sağlık, eğitim, otel, veri merkezi ve bakım evleri olmuş durumdadır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.