Anasayfa / Konut Finansman / Suriyelilere Konut Kredisi Şartları Nelerdir? قروض الإسكان
suriye-vatandaşlarına-kredi
Yabancılara Kredi Veren Bankalar(Suriye Vatandaşlarına)

Suriyelilere Konut Kredisi Şartları Nelerdir? قروض الإسكان

Türkiye nüfusu 2020 yılı itibari ile 80 milyonu aşmış durumdadır. Bu sayının ise 5 milyona yakınının Türk vatandaşı olmadığı tespit edilmiştir. Suriyeliler ve daha önceki yıllarda oturma izni olanlar olduğu bilinmektedir. Suriyeli sayısı Temmuz ayı itibari ile 3 milyon 570 bin 352 kişi olmuştur. Bu kişilerin bazıları ticari faaliyetler yapmakta ya da finansal kuruluşlarla birlikte çalışmaktadırlar. Yatırım amaçlı ya da konut sahibi olmak için birçok yabancı bankaların kendilerine kredi verip veremeyeceğini araştırmaktadır. Yabancıların kredi çekmesinde herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. Kendilerine konut ve ihtiyaç kredisi sunan bankalar da yok değildir. Yabancı uyruklu olup da uzun yıllar ülkemizde yaşayan pek çok kişi vardır. Ancak kredi sunmak için bazı bankaların ipotek istediğine de rastlanmaktadır. Konut kredisi veren bankalar ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Aşağıda yazılı olan bankalar Suriyelilere veya başka ülke vatandaşlarına kredi verme durumu mevzuat hükümlerine tabidir.

suriye
Suriye vatandaşlarına mortgage ve ihtiyaç kredisi imkanları sunulmaya devam ediyor.

Suriye Vatandaşlarına Kredi İmkanı

Suriye vatandaşı olanlara da Kamu ya da katılım bankaları tarafından kredi imkanı sunulmaktadır. 40 bin TL’ ye kadar ihtiyaç ve 300 bin TL’ ye kadar konut kredisi verilmektedir. Ancak bankaların da bu durumlarda yerine getirmenizi istediği bazı şartlar olmaktadır. Özellikle İNG bank gelir belgesine bile ihtiyaç duymadan kredi vermektedir. İş Bankasının ise yabancılar için hazırladığı bir konut kredisi kampanyası bulunmaktadır. Bankaların aradığı genel şartlar arasında Türkiye sınırları dahilinde bir ikamet adresinin gösterilmesi yer almaktadır. Ayrıca bir kefil de gereklidir. Şayet ikamet adresi gösterme ya da kefil şartlarını yerine getiremiyorsa Suriye’ den ayrıntılı bir adres dökümanı alınması gerekmektedir. Ayrıca kendilerinden gelir belgesi de istenecektir.

TAVSİYE:  Emin Evim Memnun Olanlar (Yorumlar ve Şikayetler)

Başvurular şahsen yapılabileceği gibi baroya bağlı bir avukat tayin edilmesi yolu ile de yapılabilmektedir. Vekalet ve tüm haklarınızı avukatınıza devretmeniz gerekmektedir. Ayrıca bankaya sunulacak olan evrakların vatandaşı bulunan ülkenin resmi dili ile hazırlanması gerekmektedir. Suriye’ nin resmi dili Arapça olduğuna göre evrakları da Arapça olarak hazırlamanız yeterli olacaktır. Bu belgelerin Türkiye’ de noter huzurunda tasdik edilmesi ve tercümanlar yardımı ile çevrilmesi gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bankanın sizden teminat olarak talep edeceği şartları da yerine getirmeniz halinde kredi almanızın önünde hiçbir engel bulunmayacaktır.

kredi-başvurusu
Gelir belgesi göstermeleri durumunda yabancılara kredi kartı da verilmektedir.

Kredi Şartları

Bankalar kendilerini güvence altına almak adına (ister Türk vatandaşı ister yabancı uyruklu vatandaş olsun ) çeşitli teminatlar talep etmektedir. Zaten şartlar da hemen hemen aynı olacaktır. Kredi başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle konut satın almak için kredi kullanacaksanız bu konutun tapusunu getirmeniz gerekmektedir. Çünkü banka bu tapuyu teminat olarak görmekte ve kredi almaya başladığınız anda konuta ipotek koymaktadır. İpoteğin kaldırılması ise ancak kredi borcunun tamamının ödenmesi ile mümkün olmaktadır.
  • Şayet çalışıyorsanız çalıştığınız şirketten maaş dökümünüzü gösteren bir belge almanız gerekmektedir.
  • Banka sizden kesin surette kefil talep edecektir.
  • Oturma ve çalışma izniniz varsa bu belgeleri de göstermeniz gerekmektedir.
  • Türkiye’ den bir adres göstermeniz istenecektir.
  • Ayrıca internet üzerinden kredi de çekebilirsiniz. Bunun için bankada adınıza kayıtlı bir mevduat hesabınızın olması gerekmektedir. İnternetten tek kullanımlık şifreler yardımı ile internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz.

Denizbank

Pasaport fotokopisi, gelir belgesi, en az 2 kefil ile birlikte Denizbank şubelerine gitmeniz halinde banka size kredi verecektir. Aradığı yaş şartı ise 18′ dir. Garantör olarak yanınızda götüreceğiniz kefil ve sürekli gelir elde ettiğinizi kanıtlamanız halinde banka size ihtiyaç ve konut kredisi verecektir.

TAVSİYE:  Birevim Güvenilir Mi? (2021 Tavsiyeler ve Yorumlar)
denizbank-mortgage
Denizbank yabancılara kredi veren bankalar arasındadır.

Ayrıca bu banka yabancılara kredi kartı da vermektedir. Kredi kartı almak için gerekli şartlar da kredi konusunda aranan şartlar ile aynıdır. Ayrıca Türkiye’ de okumakta olan Suriyeli öğrencilere kredi kartı da verilmektedir. Öğrenci belgesi, ikametgah belgelerini hazırlamaları durumunda banka şubelerine kredi kartı başvurusunda bulunacaklardır. Faizsiz işyeri açma kredisi çekme şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Ziraat Bankası

Bir devlet bankası olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş‘ de yabancı uyruklulara kredi fırsatı sunan bankalar arasındadır. Ziraat Bankası uyruk ayrımı yapmaksızın konut kredisi veriyor. Birçok kişi bu sayede ev ve iş yeri sahibi olabiliyor. Kampanya yurt dışı yerleşiklere konut kredisi adını taşıyor. Bu krediden faydalanmak için Türk vatandaşı olmak ya da Türkiye’ de ikamet etme şartlarının yerine gerilmesi gerekmiyor. Kimlik belgesi ya da pasaport ile başvuru yapılabiliyor. Ayrıca bir üst kredi limiti de belirlenmiştir. Almak istediğiniz konut ya da iş yerini belirlemeniz durumunda buralara banka tarafından ekspertiz gönderilmektedir. Ekspertizin belirlediği değerin ancak % 50 ‘ si tutarında kredi kullanmanıza izin verilecektir.

evin-ziraatten
Ziraat Bankası yabancılara özel konut kredisi kampanyası düzenledi.

Örneğin sahip olmak istediğiniz evin değeri 200 bin TL olarak belirlendiyse size çıkacak kredi limiti 100 bin TL olacaktır. Kredi yalnızca Türk Lirası cinsinden kullandırılabiliyor. Vade süresi ise 120 ay olarak belirlenmiştir. Kredi başladığı anda konuta ipotek uygulanır. Gerekli hallerde ek teminat da istenebilir.

İş Bankası

İş Bankasının yabancı uyruklulara sunduğu kredi kampanyası bulunmaktadır. Ayrıca banka bu krediyi çok cazip fırsatlarla ve uzun vadede sunmaktadır. Banka kredi vermek için sizden en az 2 kefil talep eder. Pasaport başvurunuz ile banka şubesine başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca gelir belgeniz de istenen belgeler arasındadır. Çünkü bankaya taksitleri ödeyeceğinizin garantisini vermeniz gerekmektedir. En uzun vade oranı 120 ay olarak belirlenmiştir. Kredi Sigorta İşlemleri vergisi ve Kaynak Kullandırma Fonundan muaf tutulmaktadır.Almayı planladığınız eve kredi çektiğiniz anda ipotek konulur. Bu ipotek kredi ödemeleriniz bitip borcunuz sıfırlanınca ortadan kalkar. Ancak kredi verilecek limitin hesaplanması konut kredileri için evin ekspertiz değeri hesaplanarak bulunacaktır. Yabancılara özel konut kredisi başvurusunu internet üzerinden yapmak için hemen tıklayınız.

TAVSİYE:  İstanbul'da Senetle Ev Satan Firmalar (Tarla-Arsa Gayrimenkul)

Ayrıca İş Bankasının anlaşmalı olduğu konut projeleri de bulunmaktadır. Bu konutları da inceleyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Türkiye Finans

Türkiye Finans Bankası Türk uyruklu olmayan kişileri de ev sahibi etmek için mortgage kredisi sunmaktadır. Satın alacağınız konutu belirleyerek banka şubesine gitmeniz durumunda konutun ekspertiz değeri hesaplanır. Bu değerin % 80′ i tutarında kredi almanız mümkün olmaktadır. Konut kredileri için yabancılara en yüksek kredi limitini veren banka Türkiye Finans olmaktadır. 120 ay vade seçeneği sunulmaktadır. Kredi Türk Lirası para cinsinden kullanılmakta olup değer tespitini SKP’ ya göre hareket eden kuruluşlar yapmaktadır.

yabancı-mortgage
Türkiye Finans uygun seçenekler ile konut finansmanı sunuyor.

Krediye banka şubelerine gelerek ya da bir avukat tayin ederek başvuru yapabilirsiniz. İbraz edilen olan belgelerin dili vatandaşı olduğunuz ülkenin resmi dili esas alınarak hazırlanacaktır. Gerekli makamlardan izin alınması gerekmektedir. Ayrıca satın alacağının konut üzerinde yabancılara satılamaz ibaresinin bulunmuyor olması gerekmektedir. Pasaport fotokopisi, gelir belgesi, imza örneği, ikamet belgesi, konut için finansman talep ettiğini ifade eden bir dilekçe, yabancı kimlik ya da vergi numarası gereklidir. Ayrıca sözleşme Türkçe olarak imzalatılacaktır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin yanında bir vekil getirmesi durumunda sözleşmeyi vekil imzalayacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Konut ya da ihtiyaç kredileri veren bankaları sizler için araştırdık. Yukarıda saydığımız gerekli evrakları hazırlayarak ve banka şubelerine giderek sizde hemen kredi başvurunuzu yapabilir, finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir