Anasayfa / Kredi Kartı / Yabancı Banka Kartlarının Türkiye’de Kullanım Şartları
Yabancı Banka Kartlarının Türkiye'de Kullanım Şartları

Yabancı Banka Kartlarının Türkiye’de Kullanım Şartları

Yabancı banka kartlarının Türkiye’ de kullanımı mümkündür. Fakat bu kural bütün kartlar için geçerli değildir. Bu durumun anlaşılmasının kolay bir yolu vardır. Banka kartının üzerinde bayrak işaretleri yer almaktadır. Türk bayrağının olması durumunda kartın Türkiye’ de kullanılabileceği anlaşılmaktadır. Para çekerken alınacak komisyon bedeli de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Komisyon alınıp alınmayacağının belirleyicisi bankadır. Komisyon oranları her yıl güncellenmekte ve bankalar tarafından belirlenmektedir. Çekeceğiniz para cinsine göre de komisyon oranı değişkenlik gösterebilmektedir. Kartınızın üzerinde VISA, Master Card gibi ibareler varsa muhtemelen Türkiye’ deki ATM’ lerden para çekebilirsiniz. Ayrıca mağazalardan da alışveriş yapabilirsiniz. Fakat yine de paranızı nakit olarak taşımanız yararınıza olacaktır.

Yabancı bankaların Türkiye’ de bulunan temsilciliklerinin listesine ulaşmak için tıklayınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Komisyon ücretlerini iyi araştırın.
 • Para çekmek istediğinizi ATM’ de çekmek istediğiniz para cinsine ait bir logo olmalıdır.
 • Banka şubelerinden kartla işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle yalnızca ATM’ lerden işlem yapabilirsiniz.
 • Yabancı kart ile TL cinsinden para çekmek istediğinizde çok fazla işlem ve komisyon ücreti talep edilecektir.

Bu nedenle önce döviz çekimi yaparak sonrasında TL’ ye çevirmeniz yararınıza olacaktır.

döviz
Kartlarınızı Türkiye’ de kullanıp para çekmek istediğinizde sizden komisyon ücreti talep edilecektir.

Deutsche Bank

Deutsche Bank 1987 yılından beri Türkiye’ de faaliyet göstermektedir. Ayrıca Türk Ekonomi Bankası ile birlikte çalışmaktadır. Bu nedenle TEB ATM’ lerinden para çekerken işlem işlem ücreti ödemezsiniz. Ayrıca internet bankacılığı kullanarak da kolayca işlem yapabilirsiniz.

deutsche-bank
Deutsche Bank aracılığı ile Türkiye’ de hiçbir komisyon ücreti ödemeden kartınızı kullanabilirsiniz.

Amerikan Bankaları

Citibank, The Bank Of New York Mellon, Wells Fargo Bank gibi bankalar Amerikan bankalarıdır. Ayrıca bu bankaların İstanbul’ da şubeleri de vardır. Bu şubeleri ziyaret etmeniz dahilinde para çekme işleminiz daha kolay olacaktır. Fakat başka bir şehirdeyseniz Türk bankalarının ATM’ lerinden para çekmeniz gerekecektir. Bu durumda da döviz çekmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü Türk Lirası cinsinden para çektiğiniz taktirde yüksek komisyon ücretleri ile karşılaşacaksınız. Yabancılara kredi veren bankaları öğrenmek için tıklayınız.

TAVSİYE:  Öğrenciye Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Sparkasse Kart

Bu banka Türkiye’ de herhangi bir banka ile ortaklaşa çalışmamakta ve şubesi de bulunmamaktadır. Bu nedenle para çekmek istediğinizde yüksek miktarlarda işlem ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ancak yine de işlem yapmanız gerekirse sizlere önerimiz bir seferde ve yüksek tutarda para çekmeniz. Çünkü bu bankanın kartı ile ne kadar para çekerseniz çekin standart işlem ücreti ödersiniz. Bu nedenle ayrı ayrı para çekerek birçok işlem ücreti ödemek yerine tek seferde para çekmeniz daha avantajlı olacaktır.

sparkasse
İşlem ücretleri, çekeceğiniz miktara gör değişkenlik göstermez. Bu sebeple tek seferde çekim yapmak daha avantajlıdır.

State Bank Of India

State Bank’ ın Türkiye’ de temsilciliği bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda bu banka ile Akbank arasında bir ticaret anlaşması imzalanmıştır. Bu banka Hindistan’ ın en büyük bankalarından biridir. 442 milyon dolar büyüklüğünde aktif kaynağa sahiptir.

16 bini aşkın şubesi bulunmaktadır. Hintli şirketlere de ticari finansman sağlayan Banka yatırım bankacılığına yönelik olarak Akbank ile entegre olarak çalışmaktadır. Temsilciliklerden para çekebilirsiniz. Ayrıca temsilciliklere yakın noktalarda değilseniz ATM’ lerden de para çekebilirsiniz. Bazı bankalar Suriye vatandaşlarına kredi kartı vermektedir. İnceleyiniz.

The Export Import Bank of Krea

Akbank’ ın bu banka ile de imzaladığı bir ticaret anlaşması bulunmaktadır. Anlaşma Akbank ve KEXIM arasındaki ilişkileri geliştirmek ve kredi ilişkilerini düzenlemek için yapılmıştır. İhracat ve yatırım finansmanı alanında düzenlemeler yapılıyor. Bu nedenle Türkiye’ de bu banka kartı ile nakit çekimi yapmak istiyorsanız Akbank ATM’ leri işinizi görecektir.

kore-bank,
Akbank ATM’ lerini kullanarak bu bankadaki hesabınızdan para çekebilirsiniz.

Ancak belirtmek gerekir ki her banka ATM’ sinden döviz çekmek mümkün değildir. Ancak Türk Lirası cinsinden para çekmek de oldukça maliyetli olmaktadır. Bu nedenle döviz çekebileceğiniz Bankaları da bilmeniz gerekecektir.

HSCB

ATM’ lerden döviz çekilmesine müsaade eden bankalardan biri de HSCB’ dir. Döviz işaretini gördüğünüz her ATM’ den para çekebilirsiniz. Ancak tek bir şartla! İşlem ücreti ödemeniz gerekecektir.

TAVSİYE:  Kredi Kartı Borcu E-Devletten Sorgulama ve Öğrenme (Güncel)

Garanti Bankası

Garanti Bankasından da döviz cinsinden para çekilebilir. Ancak yalnızca Dolar ve Euro çekilmesi mümkündür. Döviz çekmek için günlük limit belirlenmiştir. Bu miktar Türk Lirası cinsinden bin 500 TL.‘ ye denk gelecek kadar döviz cinsi para olarak verilebilmektedir. Dolar 5 TL. olarak düşünüldüğünde bir günde ancak 300 dolar çekebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki Garanti Bankası ATM’ lerinden para çekilememektedir. Yalnızca banka şubelerine giderek para çekmeniz mümkündür.

TEB

TEB’ den döviz çekebilmek için öncelikle bir döviz hesabınızın olması gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışındaki paranızı bir hesap açarak TEB’ e aktarmanız gerekecektir. Hesap açıldıktan sonra ise bu miktar tek seferde çekilememektedir. Bankanın vereceği limit TL cinsindendir. Bu nedenle çekmek istediğiniz döviz miktarını TL’ den çevirerek hesaplamanız gerekecektir.

hscb

Finansbank

Finansbank ise belirli bölgelerde bulunan ATM’ lerden döviz çekme hizmeti sağlamaktadır. Banka tarafından çekilebilecek 1 günlük limit belirlenmektedir. Bu limit ise banka tarafından Türk Lirası cinsinden sunulmaktadır. Bu limiti dövize çevirerek para çekebilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank ATM’ lerinden döviz çekilebilmektedir. Euro ve dolar cinsinden döviz çekimi mümkün olmaktadır. Ayrıca banka her iki para çekimi için de günlük limitler belirlemiştir. Günlük maksimum bin Dolar ya da bin Euro çekebilirsiniz.

İş Bankası

İş Bankası pek çok ATM’ si bulunmakta ve döviz çekilebilen ATM’ leri diğer bankalara göre daha fazla olmaktadır. Bir günde en az 50 Dolar ya da Euro çekebilirsiniz. Ayrıca çekebileceğiniz azami limit ise 1000 Dolar ya  da Euro olmaktadır. Ancak her seferinde işlem ücreti ödemek yerine en yüksek limitte ve tek seferde para çekmek daha avantajlı olacaktır.

Siz de yurt dışındaki bankaların kartlarına sahipseniz ve Türkiye’ de para çekmek istiyorsanız ATM’ ler aracılığı ile işleminizi gerçekleştirilebilirsiniz. Ayrıca İstanbul şehrindeyseniz de oldukça avantajlısınız. Çünkü bankaların temsilcilikleri bu ilde bulunuyor. Bu temsilciliklerden işlem ücreti ve komisyon ödemeden para çekebilirsiniz. Yurt genelinde para çekebileceğiniz ATM’ lerde sizden işlem ücreti talep edileceğini unutmayınız.

TAVSİYE:  Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı?

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

22 yorum

 1. Merhaba benim sorum almanya volksbank kartiyla türkiyeden 9000 euro para çekmem gerekiyor nekadar islem parası çıkabilir bilginiz varsa paylasirmisiniz

 2. Ben bimm Mağazasında hileli çevrimiçi bir ödeme ağı içinde elinde bir Çek paketi satın almış, kim yardım isteyebilirim, iletişim mobil BİMcell denir

 3. Merhabalar,
  American kartım ile Türkiye den alışveriş yapamıyorum?
  hata olarak; “üzgünüz kartınızdan işlem yapamadık” uyarısı alıyorum.

 4. selam,
  ben almanya dan emekliyim, VR BANKCART MAESTRO kartım var almanya dan emekli maaşımı turkiyede euro çekebildiğim banka teb atm den çekerken 1000 euro ya 50 euro masraf kesiyorlar çok değilmi ne yapabilirim bu masrafın kesilmemesi için yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • selam ben QBANK tan 700 euro cekiyorum 17.50 euro alıyor komisyon parası bu banka ıyı az alıyor deneyin. BENDE ARASTIRDIM BU BANKA AZ ALIYOR. BY

 5. Yabanci banka kartlari ile Turk internet sayfalarindan (Migros sanal market, D&R vebenzeri..) alisveris yapilamiyor. Turkiye’de yasayan arkadaslarima hediye gondermek istiyorum. Nasil bir cozum bulunabilir?

 6. mehmet emin erbey

  slm malezyadan bir arkadaşım bana dolar gönderçek 7000 kadar ama benden kimlik bilgileri adres fotoraf istiyorlar dosya açmak için
  bu istedikleri dorumudu visa kartında yülü olarak adresinize gelecegini söylediler mümkünmüdür yok başka bişeymi

 7. Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum
  Mastercard a sahibim ve internet üzerinden kart.ile birşey alacağım turkiyeden türk lirası olarak 160 lira bu tutar hesabımdan euro olarak çevrilip çıkar demi
  Mesela 160 euro olarak değil

  • Herhalde yani.
   Merak etmeyin.
   Bu kadar saf olamazsınız dimi.
   Hangi para üzerinden satılıyorsa ondan kesilir.
   Tr de TL olarak satış yapıldığı için rakamlar TL olarak çekilir.

 8. Meraba benim sorum dubai de iki adet kredi kartına borcum var.coronodan dolayı işsiz kaldım. Turkiyeye döndüm burda kartlardan bharcama yaptım. Şu anda ödeme gücüm yok .tTurkiye şartlarında ödemem imkansız.nasil bir yol izlemeliyim

 9. ben yabancıyım.Benim de visa electron ve maestro kartım var.hangi bankadan para çekmek daha uygundur

 10. Tavus Orazova

  Ben istanbulda yaşiyorum benim master cartim var zirat bankasindan para cekiyorum lira olarak ama para cekme nakit avans olarak cektigim para kadar ucret ödüyorum mesela 100 lira cekiyorum benden dolar olarak 18 dol ücret aliyo önerebileceginiz baska bankalar varmi yada ne yapmaliyim

 11. Devletgeldi Çoşykov

  Ben Düzce şahrinde ikâmet ediyorum uzerimde Turkmenstandan master mayestro kartim var her gün limitli TEB ATM sinde kartimdaki dollari dollar vermeyânligi sebâpli lira olarak çekiyorum benim için başga avantajlı çok komisyon ödemeden para çekibiljek durumum varmı istâr dollar olsun istâr lira olsun fark etmez lütfen yardımcı olarmisiniz

  • Bu hususta bankalardan görüş almanız gerekir. Ne kadar komisyon alacakları bankaların inisiyatifindedir.
   Kredi kartınızla bitcoin alıp bozdurabilirsiniz, kredi kartınızla altın alıp satabilirsiniz.
   Benzer alışveriş yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ancak hangisinin daha hesaplı olduğu yönünde bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Bu konuyu bankan ile görüşmelisin ve senin kartına dolar hesabını tanısınlar. günlük limitinide istediğin kadar yaptır. paran hesaptaysa proplem olmaz.

   • İngiltere’de yaşıyorum. İngiliz bankasına ait banka hesap kartım ile Türkiye’de araba satınalabilirmiyim ? Master ve visa logolu kart ile.

    • Almanyada Deutsche- Bank hesabı açtırın hiç bir masraf ödemeyeceksiniz tep – bankası anlaşmalı

  • benim kartim sparkasse nekadar para oldugunu nasil ogrenebilirim

Average
5 Based On 11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir