Anasayfa / İş Fikirleri / Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar ve Şartları (SERMAYESİZ)
bayilik
Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar ve Şartları

Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar ve Şartları (SERMAYESİZ)

Franchise kelimesi 2021 itibari ile oldukça yaygınlaştı. İş kurmak isteyen ve finansal birikimi olanlar iş kurmak için risk almak istememektedir. Bu kişiler için en uygun yöntem tanınmış markaların bayiliklerini alarak bir iş kurmak olmaktadır. Çünkü işimi kurdum, piyasada bir çevre edindim diyene kadar ancak yatırım yaptığınız ücreti elde edebilirsiniz. Belirli bir kar marjını elde etmek istiyorsanız kesinlikle bir marka ile anlaşmanız gerekecektir.

Peki bu franchise sistemi nedir ne değildir? Ne gibi avantajları vardır? Ücretsiz franchise hizmeti sağlayan markalar var mı? Merakınızı giderek tüm cevaplar haberimizde.

Bayilik Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Bu sistem bir markanın belirli bir bedel ödenmek koşulu ile ya da kendi politikası dahilinde belirleyeceği şartlarla marka değerini girişimcilere sunması anlamı gelmektedir. Bayilik sistemi girişimciye öz güven sağlar. Bu nedenle sıkça tercih edilmektedir.  Bu sistemin ilk olarak görüldüğü ülke Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Bu şekilde dünyaya yayılan bu hizmet uzun süreli bir ilişki gerektirmektedir. Artık marketlerden alışveriş merkezlerine kadar herkes isim yapmış ürünlere yer vermektedir. Bu da franchise sisteminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ürün tedariği manasında şubelere büyük görev düşmektedir. Bazı markalar çok yüksek meblağlara isimlerini şubelere kullandırmak isterlerken bazıları isim ücreti dahi talep etmeden yayılma politikası gütmektedir. Ayrıca yatırımcı kar elde ettiği gibi bu şekilde açılan şubeler marka için de kar anlamına gelmektedir. Sürekli bir gelir akışının olmasının yanı sıra marka tanınırlığı artmakta ve merkeze hızlı bir para akışı sağlanmaktadır. Şubeler vasıtası ile yerinden denetim de yapılabilmektedir.

franchise
Bazı firmalar size franchise hizmeti sunarken hiçbir ücret talep etmezler.

Markalara bu şekilde personel desteği de sağlanmış olur. Bir markanın büyümesi ve tanınması uzun yıllar süren bir olaydır. Fakat bu sistem tanınırlığı artıracağından markaya da çeşitli muafiyetler sağlar. Marka sürekli bir yatırım yaparak şube açacak ve bu şekilde sürekli olarak yatırım yapması gerekecektir. Ancak bu yatırımlar bu sistem aracılığı ile şahıslara yaptırılmaktadır. Sonuç itibari ile karşılıklı bir etkileşim ve kar amacı güdülmesi söz konusudur. Bayilik veren üstelik bu işlemi herhangi bir marka değeri, teminat vb. ekstra ödeme talep etmeden sunan firmaları sizler için araştırdık. En ucuz bayilik hizmeti sunan 10 çiğ köfte firması hakkında bilgi almak için tıklayınız.

TAVSİYE:  Toptan İç Çamaşırı Satan Firmalar ve Adresleri

Hacı Mehmet Baklava

Hacı Mehmet Baklavalarının merkezi Ankara’ dadır. 40 baklava çeşidi ve diğer tatlı çeşitleri ile müşterilerine hizmet veren bir markadır. Ürün yelpazesinin çok geniş olmasının yanı sıra börek satışı da yapmaktadır. Ayrıca Maraş dondurması da satılmaktadır. 2015 yılında kurulmuş olup Türkiye genelinde 11 adet şubesi bulunmaktadır. Merkeze bağlı şube sayısı toplamda 4′ tür. Kalan 7 şube franchise olarak hizmet vermektedir. 50-60 metre kare dükkanlarda satış yapılması hedeflenmektedir.

hacı mehmet baklava
Yedi bin tl lik bir bütçe ile şube açabilirsiniz.

Ayrıca dükkanların konumu da satışlarda önemli bir yere sahiptir. Aranan kriterlere göre bu marka şubelerinin merkezi ve işlek caddelerde, trafiğin yoğun olduğu alanlarda olmasını tercih etmektedir. Her başvuran kişi şube sahibi olamamaktadır. Kişinin karakter özellikleri ve girişimci ruhu bu durumu belirleyen önemli kriterlerdendir. Konu ile ilgili bilgi aldıktan ve seçildikten sonra da işlemler bitmemektedir. Bu durumda da işlemlerin başlatılması ve eğitim süreci karşınıza çıkacaktır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra şube açılışınız gerçekleşecektir.

Tahmini olarak yatırımınız 1 yıl içinde size karlı bir şekilde geri dönecektir. Firma sizden isim bedeli talep etmez. Şubeniz 20 gün içinde kurularak tarafınıza teslim edilir. Bu işi kurmak için sahip olmanız gereken bedel 7 bin 500 TL olacaktır. Bu maliyet dışında markanın sizden ekstra bir ücret talep etme gibi bir ihtimali söz konusu olmayacaktır.

Bud’s Fried Chicken

Fasd Food sektörü ülkemizde de artık oldukça yaygın. Bu tarz markalar da franchise sistemine dahil olmaktadır. Merkezde ürünler hazırlanarak şubelere servis edilmektedir. Bu marka 2009 yılından beri faaliyet göstermektedir. Şu an için herhangi bir franchise şubesi bulunmamaktadır. Türkiye genelinde toplamda 3 şubesi vardır. İşlek olan caddelerde aranan büyüklük 80 metre kare olmaktadır. Alışveriş merkezleri de şube açmak için elverişli olan alanlardandır. Bu marka sizden 1000 TL isim hakkı bedeli istemektedir. Metre kare başına bin 200 TL gibi bir ücretle bedava denilebilecek bir maaliyetle şube açabilirsiniz. Reklam için herhangi bir ücret talep edilmez. Şubeniz 1 aylık süre zarfında kullanımınıza sunulur.

TAVSİYE:  Emlakçı Nasıl Açılır? Ofis Maliyet Hesaplaması (Her şey Dahil)

Q Mess

Bu firma kızarmış tavuk hizmeti sunmaktadır. Fasd food kategorisinde olan bu markanın tavuklar için kullandıkları soslar katkısız ve tamamen doğaldır. Türk damak tadına uygun ürünler hazırlanmaktadır. Şubeler için gerekli görülen düzenleme ve yenilikler firma tarafından yapılmaktadır. 1 yıl içinde sizde Q mess şubesi olarak yatırımlarını kara dönüştürebilirsiniz. Ayrıca %10 ila %30 arası aylık kar marjınızın olması beklenmektedir.

qmess
İsim ücreti ödemenize gerek kalmaz.

Şu an için 1 şubesi olmakla beraber yeni açılmış bir firma olması sebebi ile genişleme hedefleri mevcuttur. Ayrıca franchise hizmeti sağlanması için girişimci bir ruha sahip olmanız gibi özellikleriniz değerlendirilecektir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra firma yetkilileri ile yer belirleme süreci başlayacak. Uygun bulunan yere marka konsepti uygulanacaktır. Firma sizden isim bedeli talep etmez. Ayrıca basında yer alacak reklam ücretleri gibi ücretler de size sunulmaz. Ayrıca gelirinizden pay isteme gibi bir şart da sunmazlar. Yalnızca yer kirası ve konsept için 6 bin TL‘ lik bir masraf etmeniz gerekecektir. Ayrıca farklı ürün seçenekleri de mevcuttur.

Çaytaze

Bursa merkezli kurulmuş bir firmadır. Geleneksel çay tüketimini eski haline kavuşturmak ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alanlarda insanların dinlenmelerini sağlayacak bir hizmet sunmak düşüncesi ile kurulmuştur. 2014 yılında kurulan işletmenin merkeze bağlı 4 şubesi varken henüz franchise hizmeti sağlayan bir bayiliği bulunmamaktadır. Kapalı alan ve cafe tarzı konseptleri de mevcuttur. Ön görüşme ve yer seçiminden sonra siz de kolayca bu markanın şubesini açabileceksiniz.

Bu şubeleri açmak için maliyetler tamamen konsepte göre farklılık göstermektedir. Açık alan kiosk konsepti için sizden isim hakkı bedeli talep edilebilir. Ayrıca yıllık gelirinizin% 3 ‘ lük kısmını da firmaya vermeniz gerekecektir. Ürün teminatını firma yapmaktadır. Reklam giderleri de firmaya ait olacaktır. Alışveriş merkezlerinde kurulacak olan konseptler için ise herhangi bir isim hakkı sizden talep edilmeyecektir. Reklam katılım ücreti vermenize gerek kalmazken cironuzdan %3 oranında bir pay talep edilebilir. Çaytaze franchising hizmetinden faydalanmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

TAVSİYE:  Devlet Desteği İle Dükkan Açmak İstiyorum Diyenlere Müjde! (2021 Kosgeb)

Selen Su

1969 yılından beri Türkiye’ nin Batı Karadeniz bölgesinde çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. 1993 yılından beri su satışı yapılmaktadır. İlk olarak cam şişelerde su üretimi yapan firma, damacana, 5 lt 0,5 lt ve bardak su hizmeti vermektededir.

selen su
Su satışı yaparak iyi para kazanabilirsiniz.

Daha sonraları PVC ürünleri kullanılarak su satışı yapıldı. Fakat kırılmaların meydana gelmesi sebebi ile şu an plastik şişelerde su üretimi yapılmaktadır. Bölgesinde fazlaca kazanan bu marka kaliteli üretim yapmakta ve üretimlerine halen devam etmektedir. Siz de tecrübesi yıllar boyu süregelen ve devam eden bu markanın şubesi olabilirsiniz. Sizden herhangi bir isim ücreti talep edilmeyecektir. İletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Paşa Tatlı

Bursa’ nın Mustafakemalpaşa ilçesinde üretimi yapılan tatlı çeşidi Kemal paşadır. Firmanın sizden istediği satış miktarları vardır ve en az bu miktarda satış yapmanız kaydı ile franchise hizmeti sağlanır;

Nüfusu 30 bin ilçelerde haftada en az 1 koli

Nüfusu 30 bin olan ilçelerde en az 2 koli

Nüfusu 30 bine ulaşan ilçeler için haftada en az 3 koli ve nüfus miktarına göre artırılabilecek sayılarda siparişte bulunabilirsiniz. Bu marka sizden herhangi bir isim ücreti, ciro ücreti, teminat vb. ödemeler talep etmez.

Sizde size uygun olduğunu düşündüğünüz firmalar ile iletişime geçerek şube açabilir ve yatırımlarınızı kara dönüştürebilirsiniz.


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir