Anasayfa / Ekonomi / Ücretsiz ATM Dönemi Başlıyor

Ücretsiz ATM Dönemi Başlıyor

Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıfbank bankalarının müşterileri bundan sonraki dönemde bu bankalarda yapmış oldukları işlemlerde hiçbir ücret ödemeyecek. Bankaların ortak anlaşmasıyla verilen bu karar yeni bir dönem doğuyor diye nitelendirildi.

Söz konusu ilgili bankaların yapmış olduğu ortak basın açıklamasına göre, bu bankaların herhangi bir bankamatiğini kullanarak kendi hesaplarına veya kredi kartlarına dair finansal işlemlerin yapılmasını sağlayacak bir “ortak atm sistemi” kurulmasına karar verildi. Eskiden ilgili bankaları kullanan müşteriler, alınan her hizmet başına komisyon ve masraf ödemek durumunda kalıyordu. İşlemlerin sürekli olarak bu sonuçlara yol açması ise, tam olarak hizmetlerden faydalanamamasına yol açan sorunlardan biri halindeydi.

Şimdilerde ise kurulan bu ortak atm sistemi sayesinde bu sorunların tamamen ortadan kalkması amaçlanıyor. Ayrıca bankalar müşterilere daha kapsamlı ve sorunsuz bir hizmet sunabilmek adına, bankamatik ağlarını her geçen gün yüksek maliyetler eşliğinde genişletmeye devam ediyor. Bir bankamatik maliyeti ise 20 bin Euro civarında bulunurken, bu bankamatikler ithalat yoluyla geldiğinden dolayı dış ticaret anlamında olumsuz etkilerin oluşmasına neden oluyor.

Ortak ATM sisteminden tam olarak beklenilen sonuçların alınması için yürütülen bu çalışmalara bağlı olarak, ilk etapta Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıf katılım ve Ziraat Katılım bir araya gelerek ücretsiz atm kullanımı sistemini hayata geçirmişti. Buna göre ilgili bankaların 15 bin adet ortak bankamatik üzerinden yapılabilen para çekme, para yatırma, kredi kartı borç sorgulama, kart limiti sorgulama ve benzeri işlemler için müşteriler tarafından belirlenen limitlere göre ücretsiz bir şekilde bunlar gerçekleştirilmiş olacak. Bu bankalar tarafından yan yana yer alan bankamatiklerde verimliliği arttırmak açısından optimizasyon çalışmalarına da başlanmış oldu. Böylelikle bankamatiklerin daha verimli olarak konumlandırılması daha fazla müşteriye ulaşılması ve uzun vadede bankamatik ithalatların azalması konu hakkında hedeflenen durumlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Protokole imza atan bankaların toplam kredi kartı sayısı ise 13 milyon olarak belirlendi. Banka kartı sayılarının toplam sayısı ise 55 milyona ulaştı.

Ücretsiz ATM Dönemi Başlıyor
Ücretsiz ATM Dönemi Başladı.

Ülkenin En Büyük ATM Ağı Olacak

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın konu hakkında görüşlerini dile getirirken, bu işbirliğinin içinde olmaktan mutluluk duyduklarını ve bu şekilde bankamatiklerin her noktadan daha iyi bir şekilde ulaşılabilir olacağının bilgisini verdi. Öte yandan bu sürecin müşterilere hayırlı olmasını dileyen Aydın, katılımcı olan tüm bankalara teşekkürlerini iletti.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ise, müşterilerinin olması veya olmamasının bir önemi olmadan en iyi şekilde herkesin bu hizmetten yararlanacağını ve oldukça önemli bir yatırıma imza attıklarına değindi. Bu işbirliği sayesinde insanların bundan sonraki dönemde komisyonu dert etmeyeceğini belirten Arslan, hizmet kalitesinin bu şekilde olumlu bir halde artacağını ve işlem alışkanlığının artacağından bahsetti. İthalatında bu şekilde önemli bir miktarda azalacağını müjdeleyen Arslan, katılan tüm bankalara teşekkür etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.