Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’ye Bakış Değişecek
Türkiye’ye Bakış Değişecek
Türkiye’ye Bakış Değişecek

Türkiye’ye Bakış Değişecek

Fed’in vermiş olduğu faiz kararını değerlendiren bunun sürpriz bir karar olmadığını ve bu durumun piyasa kararına büyük ölçüde etki ettiğini belirtti. Önemli olan durumun geleceğe ilişkin perspektif olduğunu kaydeden  beklentinin bu nedenle biraz daha aşağı seviyelere ulaştığının bilgisini verdi. Fed’in yapmış olduğu açıklamaya göre parasal koşulların desteklenmesine yönelik bir ifadenin oluştuğunu belirtti. Bundan sonraki yapılacak olan yol haritasında ise faiz artışı beklentilerinin daha güçlü olduğunun altını çizdi.

Toplantı sırasında Mayıs ayında gelişmekte olan ülkelerin 2016 yılının son aylarından beri en büyük çıkışını yaptığını belirtti. Daha sonrasında sözlerine şu şekilde devam etti “Bu durum aslında piyasalarda var olan dalgalanmaların önemli ölçüde açıklanmasına yardımcı oluyor. Geçmişte para politikaları yeterince net olmadığından dolayı yapılacak olan bu değerlendirmeler ise geride kalmış oldu. Merkez Bankası ise bu konuda gereğini yapmaya devam etti. Merkez Bankasının bu konuda sürekli olarak arkasındayız.” dedi.

Türkiye’ye Bakış Değişecek

Türkiye algısını bozan durumların olduğuna işaret ederek bu konuda şöyle konuştu “Tabiri caizse terörün belini kırdığını net bir şekilde belirtebilirim. Suriye’de var olan terör koridorunu kırdık ve Irak’ın içlerine taşıdık. Terör noktasındaki gerekçelerinden biri buydu. Ve bu durum son derece haklı bir durum olarak gözüküyordu. Gerçekten bu zaman boyunca ülkemiz çok fazla mesafe kazanmış oldu. Bu birinci husus olurken FETÖ tehdidiyle de önemli şekilde mücadele edildi ve bunun sonuçları iyi bir şekilde alındı. Bu durum ise dış ülkelerde Türkiye’ye olan bakış açısını değiştirecek ve bunun tamamen olumlu şekilde değişmesine yardımcı olacak.”

Kısa vade içinde mevcut değerlendirmelerin etkili olduğundan söz eden Bakan: “Parasal sıkılaştırma Amerika Birleşik Devletleri için ciddi bir kaldıraç konumunda bulunuyor. Borç düzeyi yüksek olduğundan dolayı, faizlerdeki en ufak ayarlama bile reel ekonomiye bu şekilde etki ediyor. Bu politikadaki sıkılaşma ile birlikte reformun etkisi gelecek yılın ilk zamanlarında sonlanmış olacak” diye konuştu.

TAVSİYE:  Hazır Giyim İhracatı İçin Beklenti 25 Milyar Dolar

Türk Ekonomisi Kendisini İspatladı

Ekonominin yanında turizm sektöründe de önemli verilerin alındığını belirtirken, turizm sektöründe önemli toparlanmaların yaşandığını ve artık yükseliş döneminin başladığından söz etti. Dış talebinde güçlü olduğundan bahseden Bakan, komşu ülkelerdeki petrol fiyatların yükselmesinden sonra gelirlerinde yükseldiğinin altını çizen bakan, bu durum aslında pek çok sektörde etkili bir şekilde hissedilecek diyerek konuşmasını sonlandırmış oldu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir