Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’ye 180 Ülkeden Ziyaretçi Geliyor
Türkiye’ye 180 Ülkeden Ziyaretçi Geliyor

Türkiye’ye 180 Ülkeden Ziyaretçi Geliyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından hazırlanan rapora göre Ocak ile Nisan arası dönemde Türkiye’ye 180 farklı ülkeden ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret gerçekleştirilen ülkeler arasında ise Almanya’dan Cezayir’e, Irak’tan İran’a, Japonya’dan Kanada’ya kadar pek çok sayıda ülke bulunuyor.  Bu şekilde toplam olarak sadece bu dönem içinde 7.8 milyon kişilik turist sayısına ulaşılmış oldu.

En fazla ziyaretçi gelen ülke ise 858 bin turist ile İran olarak belirlendi. İran’ı ise 671 bin kişi ile Almanya, 651 bin kişi ile Gürcistan, 579 bin kişi ile Bulgaristan takip etti. Bu ülkeleri ise Fransa, İngiltere, Romanya, Suudi Arabistan, İsrail, Kuveyt, Cezayir, Kazakistan, Avusturya, İsviçre, Polonya, Türkmenistan ve ABD gibi ülkeler takip etti.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise, ülkemizi Ocak ile Nisan ayları içinde 180 fazladan ülkenin ziyaret ettiğini Antalya’ nında 120’den fazla ülkeden gelen misafirlere ev sahipliği yaptığını belirtti. Öte yandan bu pazarlar içinde hacmin giderek artacağından söz eden Yağcı, ilerleyen zamanlarda bunun daha net bir şekilde görüleceğinden bahsetti. Antalya’nın özellikle yüzde 70’e varan oranda Ruslara ev sahipliği yaptığını belirten Yağcı, aynı zamanda Almanya’dan da yoğun bir şekilde katılım aldıklarını dile getirdi.

Türkiye’ye 180 Ülkeden Ziyaretçi Geliyor
Türkiye’ye 180 Ülkeden Ziyaretçi Geliyor!

Üçüncü Pazar İçin Ülke Seçimi Yapılacak

Erkan Yağcı bunun yanında Türkiye’de 3 farklı pazarın oluşturulması gerektiğini, bu durumun İspanya gibi ülkelerde de bu şekilde devam ettiğini kaydetti. Bu noktada ifade edilen durumun ise coğrafi yakınlık nedeniyle Türkiye, İngiltere ve Antalya için bir pazarın oluşturulabileceğini belirtti. Özellikle üçüncü kaynak Pazar oluşturulduğunda sektörün dış şoklara karşı daha dirençli bir hale geleceğini ve krizlere karşı daha iyi bir hale gelebileceğini bildirdi. Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle üçüncü Pazar oluşturabilmek açısından son derece avantajlı olduğuna değinen Yağcı, önümüzdeki yıllar içinde bu projenin gündeme alınacağına değindi. Öte yandan çalışmaların bu şekilde arttırılması için ilk 5 senenin son derece önemli olduğunu belirtirken bu şekilde kaynak pazarın yaratılabileceği bilgisini verdi. Bu durumun Türkiye için 4 milyon, Antalya içinde 1,5 milyonu geçtiğinde bir pazarın yaratılmış olacağından söz ederek durumu ifade etti.

Öte yandan konuşması sırasında coğrafi yakınlığını ele alarak İran hakkında da bilgi veren Yağcı, buranında üçüncü Pazar olarak değerlendirilebileceğinin bilgisini verdi. Özellikle ülkenin nüfusunun da yoğun olduğuna dikkat çeken Yağcı, uçuş sorununun tamamen çözüldüğünde ise İran’ın bu konuda gündeme alınabilecek ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Nevruz döneminde özellikle Antalya’ya yoğun bir talebin olduğunu belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, bu tarz dönemlerde özellikle İran’dan gelen misafirlerin yoğunluğuna değindi. Otellerin bu ülkeden yoğun bir şekilde gelecek olan misafirleri ağırlamaya yetecek kadar kapasitesinin olduğuna değinen Erkan Yağcı, bu durumun değerlendirilmesi gerektiğini ve ülkenin üçüncü Pazar halinde düşünülmesi gerektiğinden söz ederek konuşmasını bu şekilde sona erdirdi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.