Anasayfa / Ekonomi / Türkiye Ticaret Savaşından Karlı Çıkacak
thumbs b c 0eb2e9492f5d4dec8bfa29b08b37c72d 660x330 - Türkiye Ticaret Savaşından Karlı Çıkacak

Türkiye Ticaret Savaşından Karlı Çıkacak

TABA Türk ve Amerikan İş adamları derneği Başkanı Ali Osman Akat, ABD ile Çin arasında bulunan ticaret savaşında özellikle Türkiye’nin kazançlı çıkacağına değinirken, büyük aktörlerin yer aldığı bir ticaret savaşından en az etkilen ülke konumunda Türkiye olacaktır ifadelerine yer verdi. Basın mensuplarına açıklamada bulunan Akat, dünyaca ünlü güçlerin artık savaşmak yerine ticarette savaşa girdiklerini anlatarak, söz konusu alanda rakipleri etkisiz bırakacak yeni stratejiler oluşturulduğunu belirterek buna bağlı olarak yeni projelerin yürütüldüğünden söz etti.

Hamlelerin artık buna göre yapıldığının altını çizen Akat, artık savaşların olmadığını ve bir bakıma savaşların bunlar üzerinden yapıldığını belirtti. Akat aynı zamanda Çin ile ABD arasında var olan ticaret savaşına da bir açıklama getirerek taş taşa çarpar ve sonra ikisinden de birşeyler dökülmeye başlar ifadesine yer vererek sözlerini ticari savaşların global anlamda yankı bulacağından bahsederek devam ettirdi. Akat aynı zamanda savaşın kültürel, siyasi ve demografik anlamda da değişiklere neden olacağını ve maliyetinin sadece rakamlar üzerinden ölçülmemesi gerektiğini belirtti. Barış sınırlarının kalması gerektiğinden söz eden Akat, umarım çok büyük sorunlar meydana gelmeden bu alanda çözüm yolu üretmeyi başarırlar. Krizin yönü aslında ticari konudan daha öndedir, günümüzde birbirine bağlı şekilde olmayan imalat ve ticaret yoktur sözlerine yer verdi. Teknoloji, madencilik, turizm gibi konuların hep birbirine bağlı olduğundan söz eden Akat, bu durumdan etkilenmeyen sektörün olmayacağını bu nedenle savaşın diğer alanlarada kolay bir şekilde yansıyacağından bahsetti.Türkiye Adına Çok Önemli Bir Adım Atılacak

Akat öte yandan ABD ile Çin arasında var olan ticari savaşlarını örnek göstererek, bu savaştan son derece kazançlı çıkacak olan tarafın Türkiye olacağını ve bunun için çok önemli fırsatları içinde barındırdığını söyledi. Gelişmelerin doğru bir şekilde yapılması ve doğru bir hazırlık döneminin sonrasında bu alanda ciddi faydaların var olacağını belirten Akat, bu şekilde ülkenin ciddi kazançları meydana getireceğini ve projeleri hayata geçirmek için hazır olacağını kaydetti. Özellikle krizin ayak seslerinin dış ülkelerden gelmeye başladığına değinen Akat, bu yıla hızlı bir şekilde devam edebilmek için gerekli olan projelerle birlikte harekete geçtik dedi.

Akat aynı zamanda konuşmasında krizin iki taraflı olarak incelendiğinde ve ithalat-ihracat rakamlarına bakıldığında, bundan en az şekilde etkilenen tarafın Türkiye olduğundan söz ederken, bunun en az olumsuz etkilerinin burada görüldüğünden söz etti. Amerika ile olan ihracat ve ithalat işlerinden örnek veren Akat, ihracat konusunda az etki oluşurken, ithalat konusunda sıkıntıların yaşanabileceğini ancak en az olarak yine Türkiye’nin bu ithalat etkisinden etkileneceğini belirtti. Türkiye’de üretim yaparak bunları Amerika Birleşik Devletlerine satmak zor bir hale geliyorsa, bunun için çalışmanın yönünün değiştirilebileceğini ve üretimin ABD’de yapılarak oradaki pazara satılabilir olacağından söz etti.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!