Anasayfa / Ekonomi / Türk Girişimciler Büyük Başarı Elde Etti
Türk Girişimciler Büyük Başarı Elde Etti

Türk Girişimciler Büyük Başarı Elde Etti

Genç girişimciler tarafından inşa edilen Orthero markası, Almanya ve Orta doğu piyasasına girmek için gün sayıyor. Ülkede ilk defa bu yöntemle seri üretimi başlamış olan şeffaf apareyler sayesinde 10.000 in üzerinde kişinin tedavisi sağlandı. Bilişimciler bu tedavi aracılığıyla diş dizilimi, çene bozuklukları damak gibi çok çeşitli alanlar içinde şeffaf plakların üretilmesini sağladı.

Ülkede ilk defa sıfırdan bir firmanın üstlendiği ve 3D yazıcılar üzerinden yapılan üretim sayesinde Türkiye’deki onlarca hastanın diş tedavisi daha rahat ve pratik bir şekilde sağlanmış oldu. Sıfırdan yönetilen bir marka aracılığıyla Avrupa piyasasına kadar girmeye hazır olan marka piyasaya yeni bir yön vermeyi amaçlıyor. 2012 yılında Seyit Bucak tarafından arı Teknokent bünyesinde bağlı olarak kurulan firma bu şekilde ortaya çıkmış durumda.

Şirket ortodontik tedaviye yönelik yeni bir boyut kazandırmak amacıyla kuruldu. Şirket kurucusu olan Seyit Bıçak şirketin kurucu ortakları ile birlikte 3D printer sayesinde şeffaf plakların üretilebileceğini düşündüğünü belirtti. Önce işe diş hekimleri ile başladıklarını belirten Bucak onlarca vakada başarılı bir sonuç aldıklarını aynı zamanda hastalara da iyi bir çözüm yolu sunduklarını belirtirken sonuçların bu şekilde memnun edici olmasından sonra çalışmalarını sürdürme kararı aldıklarını belirtti.

Bucak ülkenin ilk dijital ortodonti yazılımını hayata geçirdiklerini belirtirken  şirketin ortaklık yapısı değişti. Ülkenin önemli diş hekimleri ve yatırımcıları şirket bünyesine katılırken bu şekilde bölgede önemli bir oyuncu olmak üzere kollar sıvanmış oldu. Şu an 56 kişilik bir ekipten oluşan üretim aşaması aynı zamanda oldukça iyi bir istihdam sağlamış durumda. Halen İTÜ arı Teknokent üzerinde faaliyetlerini sürdüren firma bu şekilde ülkede 70’ten fazla klinikle çalışmaya devam ediyor. Şirketin kurucularının İTU Mühendisleri olduğunu belirten Bucak üretim yazılım ve finans konusunda oldukça uzman olduklarını bilgisini verdi.

Şeffaf aperey
Şeffaf apereyler sayesinde birçok insanın tedavisi sağlanmıştır.

Üretim Süreci Hız Kazandı

Bucak işin tabanında Mühendislik olduğunu söylerken, her ne kadar dental bir sektör olarak kabul görse de ileri düzeyde imalat olduğunu söyledi. 3D printer seçenekleri olmadan önce bu işlemlerin snc üzerinden yapıldığını belirten Bucak alanda bu sürecin oldukça yavaş ve pahalı olduğunu sözlerine ekledi.

Bucak aynı zamanda sektörün onların uzmanlık alanı olduğunu bu nedenle sektöre özel olarak yapıldığını kalıpsız bir şekilde imalatını gerçekleştirilmesi gerektiğini bu nedenle de maliyetin son derece düşük bir yerde olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda ülke için üretimi ilk defa burada sağlandığını belirten Bucak teknolojiyi ilk defa ülkeye taşıdıklarını not etti. Eski zamanlarda yüksek maliyet ve son derece yavaş bir şekilde ilerleyen üretim sürecine daha hızlı bir şekilde çözüm dediklerini söyleyen Bucak bu şekilde sektöre rahat bir nefes aldırdıklarını belirtti. Her geçen gün biraz daha güç kazanan bu isim hastalıkların tedavisi için yeni yöntemler üzerinde çalışmaya devam ediyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.