Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Toruna Bakma Maaşı 2020 Yıllarında Verilecek Mi? (Gerekli Şartlar)
büyükanne-maaşı
Toruna Bakma Maaşı 2020 Yıllarında Verilecek Mi?

Toruna Bakma Maaşı 2020 Yıllarında Verilecek Mi? (Gerekli Şartlar)

Doğum yapan annelerin iş hayatından kopmamaları adına yapılan düzenlemeye göre anneanne ya da babaannelere yani büyükannelere toruna bakma maaşı verilecek. Düşük gelirli ailelere destek amaçlı olarak bakanlıkça yapılan düzenlemeye göre geçen yıl bu uygulama yürürlüğe girdi. 10 pilot ilde uygulandı. Bakım maaşı ilk olarak 1000 kişiye bağlanması planlandı. Devlet desteği ile geçen yıl Mart ayından itibaren torunlarına bakmaya başlayan büyükanneler Nisan ayında maaşlarını almaya başladılar. Maaşlar 425 TL olup 12 ay ödendi. 2020 yıllarında maaşların verilmeye devam edilip edilmeyeceği ise hükumetin yapacağı açıklamaya bağlıdır.

torununa-bakana-maaş
Torununa bakana 425 TL maaş ödenecek.

Projenin Hayata Geçirilmesinin Sebepleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre;

 • Kadın istihdamını desteklemek
 • Aile bağlarını güçlendirmek
 • Geleneksel aileyi desteklemek
 • Kadınların çocuklarının güvende olduğunu hissettirerek işlerine devam etmelerini sağlamak
 • Kadınların iş hayatındaki aktif rollerini kaybetmemelerini sağlamaktır.

Pilot İller Hangileridir?

Sizde bu saydığımız illerden birinde oturuyorsanız pilot bölge olarak belirlenen bu illerden başvurunuzu yaparak büyükanne projesi kapsamında bakım maaşı alabilirsiniz;

 • İzmir
 • Bursa
 • Ankara
 • İstanbul
 • Konya
 • Tekirdağ
 • Sakarya
 • Gaziantep
 • Antalya
 • Kayseri’dir.
torun-maaş
Maaş alabilmek için Bakanlık tarafından belirlenen şartlara sahip olmanız gerekiyor.

Büyükanne Projesi Şartları Nelerdir?

Maaş alabilmek için aşağıda belirtilen şartları taşımanız gerekmektedir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Yukarıda sayılan 10 Pilot il içinde ikamet ilinizin dahil olması
 3. Çocuğun annesinin 18 yaşından büyük olması
 4. Başvurduğunuz an itibari ile bakımını üstleneceğiniz torununuzun 3 yaşını geçmiş olmaması
 5. Anne ve çocuğunun aynı evde yaşaması
 6. Annenin özel sektörde şartlara uygun olarak iş sözleşmesine tabi olması ve sigortalı olarak çalışıyor olması
 7. Bakımı üstlenecek büyükannenin çocukla aynı ilde yaşaması
 8. Büyükannenin 65 yaşından küçük olması (65 yaş üstü iseniz sağlık raporu almanız gerekecektir.)
 9. Annenin doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta geçmiş olması
 10. Annenin doğum izninin biterek çalışmaya başlaması
 11. Büyükannenin ruhsal ve fiziksel olarak normal olması
 12. Annenin maaş alacağınız süre zarfında işten ayrılmamış olması
 13. Anne ve babanın gelirinin aylık, 3 asgari ücreti geçmemesi
 14. Anne ile işveren arasında 3.dereceye kadar bir akrabalık ilişkisinin olmaması
 15. Annenin geriye dönük 1 yıllık sigortasının olması
 16. Çocuğa bakan bakıcının olmaması gerekmektedir.


Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Bakım maaşı almak isteyenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet adresi üzerinden formlarını doldurarak bu maaştan faydalandılar. (Başvuru formu) İnternet üzerinden başvuru yapamayanlar ise maaşlarını İllerde Bulunan  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş-Kur) üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il müdürlükleri aracılığı ile şahsi olarak başvuru yaparak almaya başladılar. Başvurular geçen yıl 9-20 Şubat tarihlerinde alındı. Maaşlar 425 TL olarak belirlenmişti. Bunun sebebi ise doğum yapan annelerin işlerine devam etmesiydi. Bakan Müezzinoğlu projeye başvuru başladığından itibaren 105 bin başvurunun olduğunu duyurmuştu. Yaşanan yoğunluk sebebi ile de başvuru tarihi uzatılmıştı. Fakat yapılan başvuruların hepsi yukarıda belirlenen başvuru şartlarına uymamaktaydı. Yalnızca 19 bin 100 kişinin başvurusu aranan şartlara haizdi. Bakılacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, ailenin gelir durumu ve doğum normal doğum mı yoksa sezeryan mı olduğuna da dikkat edilerek maaş bağlanacağı kaydedilmişti. Başvuru sonuçları açıklanır açıklanmaz da büyükanneler maaşlı olarak çalışmaya başladı. Geçen yıl itibari ile 6,500 büyükanne tespit edildi. Maaşlar PTT şubelerinden ve PTT matiklerden alınmaya başlandı. Toplam olarak 6,500 büyükanneye verilecek 1 yıllık tutar 39 bin TL’ye kadar çıktı. Maaşların yarısını İş-Kur karşıladı. Diğer yarasını ise aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) , Türk-İş Sendikası, Hak-İş Sendikası ve Türkiye İşveren Sendikalar Komisyonu (TİSK)’ndan oluşan sendikalar ve iş adamları karşılıyor. (Protokolün imzalanması ve detaylı bilgi için)

Başvuruların bitmesi neticesinde maaştan yararlanmaya hak kazananların cep telefonlarına kısa mesaj yolu ile bildirim yapılmıştı. Büyükanne maaşı almak için başvurusu kabul edilenlerin izleyeceği adımlar bakanlık tarafından açıklandı.

Projenin 1 yıllık süreye mahsus olduğu açıklaması yapıldı.

Proje 2020 Yılı İtibari İle Devam Ediyor Mu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya projenin Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye’deki bazı sendikalar ve iş dünyası ile ortaklaşa yapıldığını ifade etti. Nisan ayı itibari ile pilot uygulamanın sonuna gelindi. Kaydedilen bilgilere göre proje 1 yıllık süreyi kapsıyor. Maliyetten dolayı projenin sürekli olarak uygulanamayacağı söyleniyor. Çünkü iş dünyası maliyetin fazla olması nedeni ile sponsorluk yapma konusunda tereddütlü davranıyor. Fakat hükumet tarafından yapılacak açıklama ile büyükanne maaşı tekrar gündeme gelebilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın araştırma ve analizleri sonucunda pilot iller dışında proje ülke geneline yayılabilir. Bu sebeple 2020 yılında verilen karara göre Türkiye’nin tüm illerindeki büyükanneler toruna bakma maaşından yararlanabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından gelecek haberler neticesinde güncel bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. (www.esnafkefalet.net)

Toruna bakma maaşının 2020 yılında devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama geldiğinde detayları sizlerle paylaşacağız.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir