Anasayfa / Ekonomi / TOKİ Yeni Sanayi Siteleri Yapacak
TOKİ Yeni Sanayi Siteleri Yapacak
TOKİ Yeni Sanayi Siteleri Yapacak

TOKİ Yeni Sanayi Siteleri Yapacak

Toki Konut Başkanlığı küçük ve orta işletmelere yönelik modern ticaret anlayışına bağlı olarak yeni Sanayi Sitesi yapacağını açıkladı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından açıklanan duruma göre yeni şehirlerin planlı bir şekilde kurulmasına ve esnafın modern Ticaret alanlarında daha aktif bir şekilde rol almasına yardımcı olacaklara belirten Toplu Konut Dairesi Başkanı Ergün Turan, yapmış olduğu yazılı açıklamada özellikle iş dünyasına modern ve uzun soluklu bir yatırım yapılmak istenildiğine değindi. Bursa ve Kayseri’de de Sanayi alanında gelişim istediklerinden söz etti. Özellikle bu alanlarda inşa edilen Sanayi sitelerinin istihdam ve bölgesel gelişime önemli şekilde katkıda bulunduğunu belirtti. Öte yandan Aksaray, İstanbul, Diyarbakır ve Bolu’da sanayi sitelerinin yapımı hızla sürerken bu sanayi sitelerinin yardımıyla küçük ve orta ölçekli esnaflarda rahatlıkla iş yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Vatandaşlara yeni iş olanakları sağlanacak

Sosyal konut üretiminin yanında aynı zamanda yatırım projelerinin önemini vurgulayan Turan; Bursa’da Büyük Sanayi Sitesi’nde yaklaşık olarak 200.000 metrekarelik bir alanın inşa edildiğini belirtti. Ayrıca Kayseri’de 1. Etapta 688, ikinci etapta ise 828 işyerinin bulunduğunu kaydeden Turan, bu durumun piyasaya örnek teşkil ettiğini aynı zamanda vatandaşları da yeni iş olanaklarını sunduğu ondan söz etti. İnşa edilen sanayi sitelerinde aynı zamanda  sadece ticaret ve üretim yapılan yerler değil işyerine bağlı olarak 3,5,15 kişinin de üretim yaptığı yerler olduğuna değinen Turan bu şekilde Kobi’lere sağlanan imkanlar doğrultusunda esnaf ve sanatkarlara destek olduğunun altını çizdi.

Toki Yeni Sanayi Siteleri
Toki Yeni Sanayi Siteleri

Diyarbakır ilinde 4000 kişiye istihdam sağlanacak

Turan aynı zamanda Diyarbakır Elazığ karayolu üzerinde yapımı süren Diyarbakır oto tamirciler Küçük Sanayi Sitesi projesi ile ilgili 4000 kişiden fazla kişiye istihdam sağlanacağını belirtirken konu hakkında detaylı bir bilgi verdi. Sekiz bin işyerinin bulunduğu modern bir oto sanayi projesi içinde iki tip iş yerinin bulunduğuna Turan site içinde çalışanların ve ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarına yönelik çeşitli ihtiyaçların tamamlanacağını bilgisini verdi. Aynı zamanda site içinde banka, çarşı, PTT gibi birimlerde yer alacak. Sanayi siteleri iş yerlerinde uygun biçimde hizmet vermesi doğrultusunda çalışanlar üst düzeyde verimli bir şekilde projenin gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak. Aynı zamanda istihdama katkı saglanırken vizyona da katkıda bulunacağını bilgisini veren Turan bu şekilde üretimin altyapısını sağlıklı bir şekilde oluşturacaklarını değindi.

Bolu’da 988 dükkanlık site aynı zamanda 567000 metrekarelik alana inşa edilecek olan siteden bahseden Turan proje kapsamında 988 yeni sanayi Sitesinin inşa edilmeye başlandığını bilgisini verdi. Bu sayede demirci, gıda,elektrikçi, mobilyacı, oto grubu, camcı, hırdavatçı gibi pek cok sektor yer almış olacak. Proje aynı zamanda geniş bir otoparkıda içinde bulunduruyor. Proje kapsamında beş binden fazla araç soğan bir otoparkta inşa edilmiş olacak. Yeni her açıdan son derece dev bir projenin bşlangıcı burada bu şekilde atılmış olacak.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.