Anasayfa / Ekonomi / TOKİ Silivri İçin Başvurular Başladı
TOKİ Silivri İçin Başvurular Başladı

TOKİ Silivri İçin Başvurular Başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ Başkanı Ergün Turan, dar ve orta gelirliler için Silivri’de yapılan konutların satışına başlanacağını duyurdu. Silivri’de 1356 yeni konut için başvurular başlarken, düşük fiyatlar üzerinden dar gelirli kişilerin ev sahibi olabilmesi mümkün bir hale gelecek. Projede en düşük konut fiyatı ise 198 bin lira olurken, vatandaşlar ev sahibi olabilmek için en düşük olarak aylık 700 lira vermek durumunda kalacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, özellikle cazip seçenekler üzerinden ev sahibi olmayı düşünen kişilerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtti. Başvuruların 29 Haziran tarihine kadar devam edeceğini belirten Turan, bu tarihe kadar başvuruların yapılmasını gerektiğini bildirdi.

Alt gelire sahip olan kişiler için 934 konut yapıldığını belirten Turan, 422 konutun ise orta seviyedeki gelire sahip olan kişilere satılacağını açıkladı. İnsanların en temel ihtiyacının barınma olduğuna dikkat çeken Turan, bu konuyu sağlayabilmek adına ülkenin dört yanına uygun fiyatlı konut projeleri gerçekleştirdiklerini ve bu sayede hiç ev sahibi olmamış kişileri ev sahibi yaptıklarını belirtti. Özellikle dar bir gelire sahibe olan kişilerin tıpkı kira öder gibi ev sahibi olmasının önünü açtık diyen Turan projelerin süreceğini açıkladı.

Noter Huzurunda Sonuçlar Açıklanacak

Silivri TOKİ konutları için başvurular 29 Haziran tarihinde sona erirken, 11 ile 12 Temmuz tarihleri arasında noter huzurunda konutlar için kura çekimi yapılacak. Bu şekilde başvuru yapanlar arasından konutlara sahip olan kişilerin belirlenmesi sağlanacak. Alt gelire sahip olan kişiler başvuru için bin lira, orta gelire sahip olan kişiler ise başvurular için 2 bin lira bedel ödeyerek müracaatlarını gerçekleştirebilir. Kurada ismi çıkmayan kişiler ise, ödemiş oldukları bu başvuru bedellerini 18 Temmuz tarihinden sonra geri iade alabilecekler.

Toki
Toki’den ev almaya hak kazananlar Noter huzurunda açıklanır.

Emeklilere Özel Fırsatlar Sunulacak

Silivri TOKİ konutları aynı zamanda emeklileri memnun edici bir içeriğe de sahip olacak. Konutlar arasından 234’ünün sadece emeklilere özel olarak ayrıldığını açıklayan Turan, bunların avantajlı olduğunun altını çizdi. 180 ay vade 25 bin lira peşinat veya 240 ay vade 30 bin lira peşinat üzerinden ulaşabilecek bu evlere kira öder gibi sahip olmak mümkün olacak. Aynı zamanda ayrıcalık tanınan diğer kişiler arasında ise engelliler, malul ve şehit aileleri bulunuyor. Bu kişilere ise çekilecek olan kura sırasında ayrıcalık tanınacak.

TOKİ Silivri İçin Başvuru Şartları

Satışa sunulan konutlardan birine sahip olmak için, bugüne kadar hiç konut almamış olmak gerekiyor. Öte yandan başvuruyu gerçekleştiren kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranırken, en geç olmak üzere İstanbul’da ikamet şartı aranıyor. Aynı zamanda daha önceki zamanlarda TOKİ’den konut alınmaması ve kredi kullanılmaması başvuruyu gerçekleştiren kişilerde aranan diğer özelliklerden biri olarak ön plana çıkıyor. Alt gelire sahip olan kişilerin başvuru yapabilmesi için ailenin toplam gelirinin 4 bin 800 lirayı geçmemesi ve başvuruyu yapacak olan kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Başvurular sona ermiş olup, Silivri’ye tekrar Toki Konutlarının başlayıp başlamayacağı hususunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Herhangi bir açıklama gelmesi halinde detayları sizlerle paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.