Anasayfa / Ekonomi / TOKİ 2023 Yeni İhaleleri Devam Edecek!
TOKİ İhaleleri 2022
TOKİ İhaleleri 2022

TOKİ 2023 Yeni İhaleleri Devam Edecek!

Toplu Konut idaresi Başkanlığı 2022 yılı için bir proje başlatılmasına yönelik ihalenin başlayacağını belirtti. 

Geçtiğimiz senelerde İstanbul ilinde 224, Kırşehir’de 127, Zonguldak’ta 307, Bingöl’de 130, Şanlıurfa’da 537, Aydın’da 215, Mersin’de 262 ve Denizli’de 148 olmak üzere konut yapılmasına ve ihalesinin gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Yapılacak olan ihaleler ile ilgili ayrıntılı bilgiler ise TOKİ’nin resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir olacak. TOKİ başkanının yapmış olduğu açıklamaya göre kurum tarafından 81 ile 600’ü aşkın şantiye bölgesinde bu proje kapsamında dar gelirli vatandaşlara yönelik konut sahibi olma projesinin başlatıldığını açıkladı.

Özellikle maddi imkanlardan dolayı uzun zamandan beri ev sahibi olmak isteyen ancak ev sahibi olamayan kişiler bu alanda planlanırken dar ve orta gelirli kişilerin ev sahibi olması bu proje sayesinde biraz daha kolay olacak. Yeni projede öncelik daha çok dar ve orta kesim olurken aynı zamanda özel hali bulunan diğer kesimlerinde öncelik alınması bekleniyor. Projeye göre 2019 yılının ilk yarısı içinde 63 farklı ihalede yeni 1973 konutun ihalesi gerçekleştirilecek. Temmuz ve Ağustos ayları içinde de  ihalelerde planlanan hedefler halinde konuya devam edileceğini belirten Başkan bu iki aylık dönem içinde 11 farklı ihaleden toplam olarak 2241 konut ihalesinin yapılacağını bildirdi. Bu şekilde 6 ayın sonunda toplam olarak 23.214 konutun ihalesi yapılarak bir şekilde projede önemli bir adım atılmış olacak.

TOKİ başkanı aynı zamanda Marmara’da yapılan konutların halen hızlı bir şekilde yapımının sürdüğüne dikkat çekerken yeni dönem içinde İstanbul’da oldukça yoğun bir üretimin gerçekleştirileceğini son 2 yılda 3853 konutun satılmasının beklediğini belirtti.  Bu projeye göre Marmara Bölgesi İçinde toplam 3980 konut ihale oluşurken Bursa’da 148, Bilecik’te 117, Çanakkale’de 221, Edirne’de 98, Balıkesir’de 947 konut için ihalenin başlanacağı bildirildi. Marmara bölgesi bu proje sayesinde tam olarak konut anlamında canlanan bir piyasaya sahip olurken, bu bölgelerde yaşamakta olan dar gelirli vatandaşlarda uygun fiyatlar üzerinden ev sahibi olacak. 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu İçin Konut Talebi Var

TOKİ başkanı aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri içinde vatandaşlardan yoğun bir talep geldiğini belirtirken bu talebi karşılamak için geçen yılın ilk yarısında 3508 konutun ihalesinin tamamlandığını belirtti. Şanlıurfa’da 6000 konutluk olmak üzere projelerin devam ettiğini belirten Başkan aynı zamanda Mardin’de 394, Gaziantep’te 500, Doğu Anadolu’da 2420 konut için ihalelerin sürdüğüne dikkat çekti. Aynı zamanda bu hummalı çalışma Ege Bölgesi’nde de aynı şekilde devam ediyor. Denizli, İzmir, Afyonkarahisar gibi bölgelerde konut ihalesi gerçekleşirken vatandaşların sınırlı bütçeleri üzerinden ev sahibi olmaları mümkün bir hale getirilecek.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu İçin Konut Talebi Var
Doğu ve Güneydoğu Anadolu İçin Konut Talebi Var

Karadeniz Bölgesinde Yatırımlar Devam Ediyor

TOKİ başkanı aynı zamanda Karadeniz bölgesi içinde de yerel mimari ile bölgenin doğasına uygun olarak yeni projeler geliştirdiklerini belirtirken Karadeniz’de yılın ilk 6 aylık döneminde 2250 konutun ihalesinin yapıldığını belirtti. Proje kapsamına şu anda alınan iller arasında Çorum , Gümüşhaneli, Düzce gibi iller bulunuyor.

Son dönem içinde konut kredisi faiz oranlarının düştüğünü belirten sektördeki temsilciler, özellikle fiyatlarda düşüş yaşandığından dolayı konut almak için doğru zaman olduğuna işaret ediyor. Sektör temsilcileri özellikle oluşan bu faiz düşüklüğünün belkide bir sonraki dönemde insanların karşısına çıkmayacağını ve mutlaka bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğinden söz etti.

Son 6 aylık dönem içinde konut kredisindeki faiz oranları 50 baz puan artış gösterirken, ihtiyaç kredisinde bu tutar 140 baz puan, taşıt kredisinde 590 baz puan ve ticari kredi faizlerinde ise 420 baz puan yükselme meydana geldi. Temsilciler uzun zamandan beri konut kredisindeki faiz oranlarının yüzde 1 civarında bulunduğunu belirterek, Ziraat Bankası tarafından başlatılan bazı kampanyalarda ise konut kredisi faiz oranlarının 0.98 oranına kadar ulaştığını belirtti. Son iki yıllık zaman diliminin içinde faiz oranlarının arttığından bahseden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise, özellikle dar gelirli vatandaşların bu fiyatlar yüzünden konut alımını sürekli olarak ertelediğini ve ev sahibi olamadığını kaydetti.

Karadeniz Bölgesinde Yatırımlar Devam Ediyor
Karadeniz Bölgesinde Yatırımlar Devam Ediyor

Daha Önce Faizler Düşmüştü!

Faiz oranlarında belirgin bir düşüşün olduğunu belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, ancak bu durumun konut fiyatlarına etki etmediğini ve konut fiyatlarının aynı şekilde seyrine devam ettiğini belirtti. Özellikle bu durumda kredinin önemine dikkat çeken Aşa, bu durumun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ve kişiler için bir fırsat haline geldiğini, belki de bundan sonraki dönem içinde benzeri bir tablonun yaşanmayacağını belirtti.

Güncel Toki Projeleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Beklentiler Faizin Bu Şekilde Kalması

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ise, konut satışlarındaki talebin 10 yıllık gibi bir dönem içinde değerlendirilmesi gerektiğini ve bu şekilde yapılacak olan değerlendirmenin daha uygun olacağından söz etti. Büyüyen nüfus ve artan şehirleşme dikkate alındığında İstanbul gibi yerlerde konut satışlarının canlanacağına dikkat çeken Uyan, uzun dönem boyunca konut satışlarındaki artışların devam edeceklerini beklediklerini belirtti. Uyan bunun yanında kredi faizi gibi konuların kişilere etki ettiğini hatırlatarak yüksek faizlerin kişileri etkilediğini ve konut hayalini erteleme sorununu oluşturduğunu ancak satın alma kararını tamamen iptal etmediklerini kaydetti. Dönemsel olarak konut satışlarında yükseliş ve inişlerin olmasının aslında son derece normal bir durum olduğundan bahseden Uyan, uzun vadeli olarak konuya bakıldığında ise durumdan yükseliş beklediklerini açıkladı.

Babacan Holding Üst Yöneticisi Mehmet Babacan ise, sektördeki yeni düzenlemelerin ve bankaların faiz oranlarını düşürmesinin ardından eski günlerdeki canlılığın elde edildiğine dikkat çekti. Bankaların faiz oranlarında meydana getirdiği indirimler sayesinde nisan ayında yüzde 15’de bulunan faiz oranının haziran ayında ise yüzde 13 oranına gerilediğini ve hükümetin çabalarıyla durumun bu şekilde güncellendiğini belirtti.

Babacan öte yandan sektörde devam eden kampanyaları aynı şekilde desteklediklerini inşaat malzemelerinde meydana gelen artışa rağmen kampanyaya her zaman destek olacaklarına değindi. Öte yandan konut sektöründe var olan başka kampanyaların da başladığını sözlerine eklemiş oldu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir