Anasayfa / Ekonomi / Teknoloji Platformlarına 50 Milyonluk Destek
Teknoloji Platformlarına 50 Milyonluk Destek
Teknoloji Platformlarına 50 Milyonluk Destek

Teknoloji Platformlarına 50 Milyonluk Destek

Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu başkanlığı teknoloji ürünlerinin geliştirilmesine yönelik yeni bir projeye başladıklarını belirterek bunun için  başvuru yapılabilecek bir faz olarak tanımlandığını belirtti. İlk teknolojik destek 100.000 lira olarak belirlenirken başarılı olan Yüksek Teknoloji işbirliğinde 2. Fazda 50 milyon liraya kadar desteğin sağlanacağını belirtti.

TÜBİTAK mükemmeliyet Merkezi destek programı işbirliğinde başlatılmış olan Yüksek Teknoloji platformları çağrısına yönelik açıklamalarda bulunuldu. TÜBİTAK Kurumu’nun kamu Sanayi ve üniversite işbirliğinde öncü olduğuna dikkat çeken Hasan mandal ülkenin Ar-ge sistemine yapmış olduğu katkılara bu proje sayesinde bir yenisinin daha eklendiğini duyurmuş oldu. 2023 yılına ait hedeflerin çerçevesinde teknoloji odaklı ürünlerin geliştirilmesine yönelik olarak böyle bir projenin başlatıldığını belirten Mandal, bu kapsamda ilk olarak ilgili projenin açıldığını dile getirdi. Mandal bu konuda araştırma ve araştırmacıların altyapı konusunda en büyük destekçisi olan Tübitak’ın  sayesinde ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan üniversite ve sanayi yöntemine teknolojinin aktarımını hızlandığının bilgisini verdi.

İlk Etapta 100.000 Lira İkinci Etapta 50 Milyon Liralık Hibe Sağlanacak

Pek çok sektörün işbirliği altında başlayacak olan bu proje ile ilgili konuşan Mandal bu yolda iki farklı fazın tanımlandığında belirtti.  Öncelikle oluşturulması mümkün olan İşbirliği Araştırma programının hazırlanması daha sonra ise teknoloji konusunda işbirliğinin başlatılmasına yönelik yönetim modelinin sunulacağını kaydetti. Destek miktarı ise 100.000 lira olarak belirlenmiş durumda 1. Faz için belirlenen sürenin ise 12 ay olduğu belirtildi.

Mandal aynı zamanda projenin 2. Etabında söz konusu olan teknolojilerin yol haritası için çalışmaya devam edeceklerini ve yenilik projelerini destekleyeceğini belirtti. 2. faz içinde projeler 4 yıl süre boyunca desteklenmiş olacak. Ancak bu süre tamamlandıktan sonra eğer gerekirse platformların desteklenmesine sıcak bakılacak. Çağrı kapsamına göre en fazla olarak en yüksek teknoloji işbirliğinin desteklenmesi bekleniyor.

İlk Etapta 100.000 Lira İkinci Etapta 50 Milyon Liralık Hibe Sağlanacak
İlk Etapta 100.000 Lira İkinci Etapta 50 Milyon Liralık Hibe Sağlanacak.

Küresel Rekabet İçinde Fırsatları Oluşturacak Projeler Gündeme Geliyor

Söz konusu çağrıya bağlı olarak desteklenen projeler ve yeni hedeflerin geliştirilecek işbirliği modelleriyle gündeme alındığını belirten Mandal, bu şekilde ülkedeki küresel rekabet ortamında daha ön plana çıkacak projelerin yol alacağını belirtti. Projelerde üç boyutlu yazıcılar, robotik, Yapay Zeka, insansız hava araçları, şebeke sistemleri, yenilebilir enerji, yeni nesil ilaç gibi konuların biraz daha öncelikli olacağına değinen Mandal böylelikle ekonomiye ve savunmaya önemli şekilde katkıların bulunmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Tüm proje önerilerinin TÜBİTAK Kurumu’na iletilmesi gerektiğini belirtirken oluşturulması planlanan Yüksek Teknoloji platformlarının yönetiminin Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen üniversitelere veya Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan araştırma altyapıları tarafından yapılması mümkün olacak diye belirtti. Yüksek Teknoloji platformlarının içinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yetkilendirilmiş olduğu Arge tasarım merkezleri ve araştırma altyapıları da bulunmuş olacak diye konuşarak konuşmasını sonlandırdı.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.