Anasayfa / Hayvan Kredisi / 2 Yıl Ödemesiz Sıfır Faizli Tavuk Çiftliği Kredisi (2022 GÜNCEL)
2 Yıl Ödemesiz Sıfır Faizli Tavuk Çiftliği Kredisi
2 Yıl Ödemesiz Sıfır Faizli Tavuk Çiftliği Kredisi

2 Yıl Ödemesiz Sıfır Faizli Tavuk Çiftliği Kredisi (2022 GÜNCEL)

Sizde tavuk çiftliği kurarak, tavuk, hindi, kaz, ördek yani kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak yada yumurta tavukçuluğu işi ile uğraşmak ister misiniz? Cevabınız evet ise yazımızı mutlaka okumalısınız. Devlet, Ziraat Bankası aracılığı ile tavuk çiftliği kurmak isteyen, kümes hayvancılığı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımıza bir iş imkanı daha sunmakta ve devlet destekli olarak faizsiz yada az faizli tavuk çiftliği kredisi vermektedir.

Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliği kurmak isterseniz eğer bunların maliyeti yumurta yetiştiriciliğinden %30 oranında fazladır. Bu işi yapmaya karar verdiyseniz eğer araştırma aşamasında hazır olan projeleri sıfırdan temin etmek yerine hazır kurulum yapan tavuk çiftliği projelerini inceleyebilirsiniz.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Maliyeti

1000 tavuk yer alan etlik çiftlik ile 3000 tavuk yer alan yumurta üreten çiftliğin maliyeti ve ne kadar gelir getirisi olacağı birbiri ile aynı oranda değildir. Hal böyle iken bu iş sahasında gelirin ne kadar olacağı göreceli bir durumdur. TKDK yani Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu tavuk çiftliği desteğini vermektedir. Fakat KOSGEB’e başvuru yaparsanız eğer bu iş için KOSGEB’in hayvancılık projesine desteği yoktur.

Prefabrik 2.000 tavuk kapasiteli tek katlı bir gezen tavuk çiftliği ortalama 50.000 TL. civarında bir bedelle inşa edilebilmektedir. Sıfırdan kurmak yerine hali hazırda faal ve satılık çiftlikleri sahibinden sitesinden inceleyebilirsiniz. Sahibinden satılık tavuk çiftlikleri linkine tıklayınız.

Sermayesiz iş kurmak isteyen, ancak hayvancılık yapmak isteyenlere verilen teşviklerden bahsederken çiftlik kurmak isteyen vatandaşlarımıza da bu alanda bilgiler vereceğiz. 2022 yılında birçok alanda hükumet teşvik projeleri yapılıyorken tarımsal alanda yatırım yapanlar içinde teşvik verilmeye devam ediyor. Bu teşviklerden yararlanmak ve iş kurmak isteyenler 2022 yılında kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliğine başvuru yapabilirler.

Türk vatandaşlığına sahip 18-65 yaş arası herkes kümes hayvanı yetiştiriciliği teşvik projelerinden faydalanabilir. Aranan şartlar şu şekildedir;

 • Çiftçi (ÇKS) sistemine kayıtlı olmak.
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak gerekmektedir.
 • Tarım ile ilgili bir yüksek okul mezunu olmak yada 3 yıl boyunca hayvancılık ile uğraştığına dair belge sunmak.

Tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız devletin vermiş olduğu hibelerden %80 oranında faydalanabilmektedir.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği İle İlgili Bilinenler

Tavuk çiftliği kurmak, yumurta yetiştiriciliği yapmak yada kümes hayvancılığı kurmak isteyen kişilere hizmet veren birçok firma tarafından anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Projenin firmaya sunulmasından sonra izlenilen adımlarda bazı şirketler sizin adınıza kredi çekmekte yada hibe teşviklerinin alınması için gerekli başvurularda bulunabiliyorlar. Devlet tavukçuluk kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımıza iki farklı seçenek sunmakta birincisi damızlık kanatlı üretimi yapacak kişilere verilen yatırım kredisi, diğeri ise damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisidir.

yumurta ve tavuk yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler
Yumurta ve tavuk yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler vardır.

Yumurta tavukçuluğu maliyeti, etlik tavuk çiftliği maliyeti, tavuk çiftliğinin kazancı ne kadar olur, prefabrik tavuk çiftliği kurulumu hakkında detaylı araştırma yapmalısınız.

Tavukçuluk Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1000 adet,
 • hindi yetiştiriciliğinde 5000 adet,
 • Bıldırcın, ördek veya kaz yetiştiriciliğinde 1000 adet,
 • Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde ise en az 100 adet asgari hayvan bulunması gerekmektedir.

Yurt içi veya yurt dışı farketmeden kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere alınan damızlık yumurta, damızlık civciv bu hayvanların yem ve diğer giderlerini kapsamaktadır.

Tavuk Adet Şartları İse Şunlardır;

Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği yapacak olan işletmeler için her dönem asgari yani 1000 adet, etlik tavuk yetiştiriciliğinde ise 10.000 adet, yumurta tavuğu ise 5000 adet, diğer kümes hayvanları yani hindi, kaz, ördek yetiştiriciliğinde 2,500 adet ve son olarak da deve kuşu yetiştiriciliğinde ise en az 50 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması gerekir.

Tavuk adetleri
Destek almak için tavuk adet şartları bulunmaktadır.

KOSGEB KREDİ VERİR Mİ?

KOSGEB’den bu iş için yararlanmayı düşünüyorsanız eğer bir kere daha araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü KOSGEB canlı hayvan alımı için kredi vermemektedir. KOSGEB tarafından sadece iş kurmak isteyenlere yardımcı olunur. Bu sebeple araştırma esnasında göreceğiniz KOSGEB’in yardım tekliflerini lütfen dikkate almayınız zira böyle bir durum söz konusu değildir.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hibe olarak 30 bin TL kümes hayvancılığı yetiştiricilerine hibe vermektedir. Projeden yararlanmak için sadece şartları taşımanız yeterlidir. Bu şartların bir kaçından bahsetmek gerekirse kırsal kesimde yaşayan yada hayvancılık ile uğraştığınıza dair belgeniz varsa eğer projenizi onaylatarak hibenizi alabilirsiniz. Hibenin açılımına gelecek olursak eğer devlet 3 yıl boyunca sizi takip ediyor ve aksi bir durum söz konusu olmadığı takdirde 3 yıl sonunda hibe paranız sizin oluyor.

Tavuk Çiftçiliği Kredi Veren Bankalar

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Finansbank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ve yazmış olduğum bu bankaların hepsinden kredi çekebilir ve çiftliğiniz için gerekli maddi kaynağa ulaşabilirsiniz. Her banka olduğu gibi Ziraat Bankası da faiz uygulamaktadır. Devlet hibe teşvikleri haricinde tüm bankalar sigorta, dosya masrafı ve komisyon gibi giderleri almaktadır. Eğer yaşadığınız bölgenin nüfusu 20 binin altında ise sizde genç çiftçi projesine başvuru yapabilir bu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Veriyor

3 Ocak tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan tebliğe göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için, bir tanesi kanatlı yetiştiriciliği iken diğeri ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği adı altında iki kredi verilecektir.

Bu yılın son ayına kadar süresi olan tavuk yetiştiriciliğine başvuru yaparak 5.000.000 TL üst limitli krediden sıfır faiz ile yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Ziraat Bankası linkine tıklayabilir ve size uygun seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veriliyor

3 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yer alan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tavuk çiftlikleri için de 2 farklı kredi yer alıyor. Bunlar ise şöyledir;

 • KANATLI DAMIZLIK YETİŞTİRİCİLİĞİ KREDİSİ (10.000.000 TL.’ LİMİTLİDİR)
  • YATIRIM DÖNEMİNDE %75 İNDİRİMLİ, İŞLETME DÖNEMİNDE %75 FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ 
 • KANATLI SEKTÖRÜ KREDİSİ (5.000.000 TL’ LİMİTLİDİR)
  • YATIRIM DÖNEMİNDE %25 İNDİRİMLİ, İŞLETME DÖNEMİNDE %50 FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ

Eğer Ziraat Bankasından kümes hayvanı yetiştiriciliği alanında tavuk çiftliği kredisi çekmek isterseniz Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğnamede ki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Başvurular TKK’ne veya Ziraat Bankasına şahsen yapılır.
 • Çiftçinin ÇKS kaydı olması gerekir.
 • Kredi teamülleri taşımayan KKB puanlaması düşük olanlara kredi verilmez.
 • Banka tarafından çekilecek faizsiz hayvan kredisi için, kefil, ipotek ve diğer teminatlar talep edilebilir.

Geçtiğimiz yıllarda 300 koyun projesi ve 250 bin damızlık düve projesinde çiftçilerimize 100.000 TL.’ye kadar faizsiz kredi verilmiştir. Bu projelerin 2022 yılında devam edip etmeyeceği bilinmemektedir.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bankaların tarım ve hayvancılık alanında vermiş olduğu kredilere başvuru yapabilir veya Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası işbirliği içerisinde verilen düşük faizli kredilere başvuru yapabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

3 yorum

 1. 3 yil hayvancılıkla uğraşmışlığım yok, 66 yasinda bir büyüğüm ile baslicam nasip olursa bu ise, 26 yasindayim acacagim yer 5 bin nufuslu kosgeb kredisi genç ciftci kredisi alabilirmiyim baska neler den faydalanabilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.