Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / TAŞIT REHİNLİ 50 BİN TL. KREDİ ŞARTLARI
Araba İpotekli Kredi Veren Bankalar?

TAŞIT REHİNLİ 50 BİN TL. KREDİ ŞARTLARI

Nakit ihtiyacınız var. Fakat bankalarla aranız kötü. Kredi notunuz da oldukça düşük. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız da üzülmeyin, kredi çekmeniz mümkün. Çünkü artık bankalar taşınır ya da taşınmaz mallarınızı ipotek ettirmeniz durumunda size ihtiyaç kredisi verebiliyor. Sizde konut, araç, arsa, iş yeri rehni ile artık kredi çekebilirsiniz. Bu uygulama hiçbir gelire sahip olmayan ev hanımlarının da kredi çekmesini mümkün kılacaktır. Eşinin rızası dahilinde evini ya da arabasını ipotek ettiren ev hanımı da ihtiyaç kredisi kullanabilecek. Özetle herhangi bir gelir belgesine sahip olmasanız da, bankada kötü bir intiba bıraksanız da bir araba sahibiyseniz bankanız size ihtiyaç kredisi verebilecek. Yani buradan anlaşılacağı üzere taşıtın sizin üzerinize kayıtlı olması gerekmektedir. Bu şekilde kredi alabileceğiniz bankaları ve şartlarını sizler için araştırdık.

araç-ipotekli-kredi-çekmek
Araç ipotekli kredi çekmek

Taşıt Rehinli İhtiyaç Kredisi Şartları

Bu ihtiyaç kredisi kampanyalarından faydalanmanız için bankalar bazı şartları yerine getirmenizi talep ederler. Taşıt Rehinli İhtiyaç Kredisi Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Bu teminat genelde yüksek miktarlardaki krediler için geçerlidir.
 • Aylık gelir durumları dikkate alındığında rehinsiz olarak ihtiyaç kredisi alıp da kredileri ödeyemeyenler da gelir belgesine sahip olmayanlar bu yolla kredi çekebilir. Ancak kredi miktarı aracın değerinin üzerinde bir miktar olamayacaktır.
 • Araç ipotekli krediler için aranan diğer şart aracın kendi üzerinize kayıtlı olmasıdır.
 • Aracın ruhsatı sizin üzerinize ise kredi çekmeniz de kolay olacaktır. Aracın sizin üzerinize olması da yetmez. Araç üzerinde herhangi bir haciz işleminin olması gerekir. Şayet böyle bir durum varsa araç rehni yapılamayacaktır.
 • Bankaların diğer şartlarından biri de düzenli bir gelire sahip olmanızdır.
 • Banka borcun ödeneceğini garanti altına almak ister. Şayet ticaret erbabı iseniz de bunu kanıtlar nitelikteki belgeleri ya da gelir belgenizi bankaya sunmanız istenecektir.
 • Aracınız ile ilgili gereli incelemeler bir değer belirlenir. Bu değerin yalnızca % 50‘si tutarında kredi çekmenize müsaade edilir. Yani aracınızın değeri 60 bin TL ise yalnızca yalnızca 30 bin TL araç ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.
 • Kredi alabilmek için 18 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir. (Yaş sınırını bankalar kendi politikalarında belirtmektedir.)
 • Ayrıca araç üstünde herhangi bir yasal işlemin olmaması gerekir. Üzerinde haciz ya da rehin gibi işlemler olan araçlar için kredi kullandırılmaz.
 • Araç sahibi siz değilsiniz de araç sahibinin rızası aranmaktadır.

Geçen yıl itibari ile araç rehinli ihtiyaç kredisini veren tek banka Vakıfbank‘ tır.

Bu koşullar kredi için aranan temel şartlardır. Bankalar özel koşullar koyabilmektedir. Özel koşulların neler olduğu ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Vakıfbank Taşıt Rehinli 50 Bin TL Kredi Faiz Oranları

Devlet bankalarından olan Vakıfbank, otomobil rehni karşılığında ihtiyaç kredisi sloganı ile müşterilerine kredi imkanı sunuyor. Bu kampanya özellikle büyük meblağlı ihtiyaçlarınızı gidermeniz için bulunmaz bir fırsat niteliği taşıyor. Araç rehinli kredi başvurusunda bulunmak için sizden nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi, ikametgahınız ya da kendinize ait kayıtlı en son fatura ve aracın ruhsatının fotokopisi gerekmektedir.

Gelir belgesi bilgilerine ulaşmak için tıklayınız. Bu kredi kampanyasının özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Kredinin vade süresi 36 aydır. Bu süreçte aylık olduğu gibi 3 aylık ödeme de yapabilirsiniz.
 • Aracın kaskosu Ziraat Bankası tarafından yapılır.
 • Kredi kullanan kişinin şahsına hayat sigortası yapılır.
 • Kullanacağınız kredi limiti aracın özellikleri dikkate alınarak hesaplanan tutarın ancak yarısı olmaktadır.

Banka teminat gösterdiğiniz araç üzerinde ipotek başladığı andan itibaren hak sahibi olur. Ayrıca kredi çekerken banka sizden araç rehninin yanında kefil de isteyebilir. Kefil ancak kredi taksitinizin gelirinin yarısından fazla olması durumunda istenir. 2 bin TL geliriniz varsa ve aylık kredi taksitiniz bin TL iste kefile ihtiyaç duyulmayacaktır. Ayrıca %5 oranında bankaya Sigorta işlemlerinin yapılması sonucunda vergi ödemeniz gerekmektedir.

Ancak çekmek istediğiniz kredinizin limiti çok da yüksek değilse tam da burada sizlere bir tavsiyemiz olacak. Rehin işlemleri için ekstra masraflar gerekir. Ancak ihtiyaç kredisinde rehin işlemleri olmadığı için daha düşük miktarlardaki krediler için ihtiyaç kredisi seçeneğini tercih etmek yararınıza olacaktır.

Kasko değerleri ise Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirleniyor. Türkiye Sigortalar Birliği resmi internet sayfasından aracın marka, model ve tip bilgileri girerek aracınızın değerini sorgulayabilirsiniz. Güncel araç değer listesini ise bu linke tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Araç rehninin yanı sıra bankalar konut, iş yeri, arsa ipotekli yüksek meblağlı ihtiyaç kredileri de verebilmektedir.

Araç Rehinli Kredinin Avantajları Nelerdir?

Araç Rehinli Kredinin Avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Rehin durumu söz konusu olduğu için bankalar kendilerini güvence altına almış olur. Bu nedenle bu tip ihtiyaç kredilerinin faiz oranları diğer kredilere göre oldukça düşüktür.
 • Normal banka kredilerinde çekeceğiniz meblağ düşük olacaktır. Teminat gösterdiğiniz taşıtın %50 si oranında kredi çekme imkanınız olduğu için ise ipotekli kredi daha yüksek bir tutar çekmenizi sağlar.
 • Gelir belgesine sahip olmayanlar da faydalanabilir.
 • (Bir aracınızın olması yeterlidir.)
 • Vade döneminin 36 aya kadar uzatılması taksitlerinizi daha kolay ödemenizi sağlar.

İpotek kredi çekmenizi kolay hale getirecektir. Çünkü bankaya teminat göstermeniz kredinizin geri ödeneceğini, ödenmediği taktirde aracınız üzerinden tahsil edileceğini kanıtladığı için bankaların size olan güveni artacaktır. Sizde bu yöntemle kredi çekmek ve nakit ihtiyacınızı hemen karşılamak istiyorsanız Vakıfbank şubelerini ziyaret ediniz. Sizden istenen belgeleri hazırlamanız koşulu ile kredi çekebileceksiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.