Anasayfa / Ekonomi / Tarımsal Projelere 40 Milyon Lira Destek

Tarımsal Projelere 40 Milyon Lira Destek

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan Genel Müdürlük tarafından tarım alanına yönelik Arge projelerinde 40 milyon liralık bir desteğin sağlanacağı onaylandı. Destek programı kapsamına göre bu konu hakkında kabul edilen projelerini sahipleriyle ilgili  sözleşmeler Konferansta imzalanırken, Genel Müdür Gazi Kaya tören sırasında yapmış olduğu konuşmada programa uygun olarak seçilen projelerin 40 milyon lira hibe desteği alacağını belirtti. 

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler fonları dahil olarak 1200’den fazla proje olduğunu belirten Kaya, Özel sektörlerde projelerin doğrudan doğruya çözüm odaklı olduğunu belirtti. Kaya bunun yanında sektördeki iyi çözümler pratiğe daha hızlı bir şekilde ulaşıyor ve bu projeler yardımıyla yenilenmek mümkün oluyor ve Ar-Ge konusunda çözüm elde etmiş oluyoruz ifadelerine yer verdi. Sunulan 160 projenin ilgili Hakemler tarafından değerlendirme altına alındığını belirten Kaya bunlar içinden 53 projenin destek alacağını belirtirken, söz konusu olan projelere 40 milyon lira değerinde bir desteğin verileceğini vurguladı. Kaya bu ülke için harcanan her paranın son derece önemli olduğunu ve bu yüzden projelere yönelik harcanan para konusunda hassas davrandıklarını ve projenin herkese hayırlı olmasını dilediklerini belirtti.

Özellikle nüfusa daha kaliteli ve yeterli bir şekilde gelişim sağlamak adına bu çalışmaların son derece önemli olduğundan bahseden Kaya, bunun aslında bir ihtiyaç olduğundan söz etti. Desteklenen projeler de belirli bir dağılıma önem verildiğinin altını çizen Kaya tarla bitkileri için 9, Gıda ve yem için 16, makine için 5, bitki sağlığı için 2, gübre için 4, küçükbaş hayvan için iki, büyükbaş için üç, su ürünleri için 2 ve aracılık içinde bir projenin şu anda kapsamda olduğundan söz etti.

Tarımsal projelere destek
Tarımsal projelere destek veriliyor.

Gübretaş projesi desteklenecek

Öte yandan program kapsamına alınan projelerden birinin de gübre fabrikaları tarafından sunulan proje olduğunu vurguladı. Gübretaş tarafından geliştirilen bu proje Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenirken 53 projenin içinde en yüksek bütçeli proje olarak kabul görüyor. Projenin bir bölümü ise Arge destek programı tarafından destek bulurken kalanı Gübretaş tarafından desteklenmiş olacak. Bu şekilde projenin özellikle tarım sektörü içinde oldukça faydalı ve gelişime destek verici bir yapısının olması da desteklenmiş olacak.

Gübretaş Genel Müdürü ise söz konusu proje hakkında tarım adına güzel sonuçlarını alınacağını ve bu konuda yurt dışına bağımlılığın tamamıyla son bulacağını bu nedenle projelerin geliştirildiğini söz etti. Bakanlığın üniversite ve özel sektör faaliyetlerine destek verdiğini belirten İbrahim Yumaklı, bununla birlikte aile yapısını güçlenerek rekabet alanında  katkılar yapılacağından söz etti. Yumaklı bunun yanında ülkede yaygın bir şekilde kullanılan azotlu gübrelerin kullanımında meydana gelen azot ve verim kaybına azaltmayı hedefleyen proje iklim değişikliği çalışmalarının olacağını vurguladı. Bundan kaynaklı olarak kuraklık riskini farklı bir yöntemle geliştirmeye hazırlanırken, tarım alanında var olan kayıplar azaltırken bu şekilde daha bilinçli bir tarım uygulamasının yaygınlaşması sağlanacak ifadelerine yer verdi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.