Anasayfa / Hayvan Kredisi / Tarım Kredi Kooperatifi Hayvan Kredisi 2021 Şartları
tarım-kredi-kooperatifi
Tarım Kredi Kooperatifi Hayvan Kredisi 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi Hayvan Kredisi 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri kanununun getirdiği hükümlerden yararlanmak için, üreticilerin menfaatlerini korumak ve meslekleri ve yaşam koşulları ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla karşılıklı yardım ilkesi ile kurulmuş tüzel bir kuruluştur. Kısa ve orta vadeli tarımsal kredileri uygun fiyatlarla karşılar, üretilen mahsullerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda üreticilere destek olur. Lazım olabilecek makine ve ekipman konularında çiftçilere destek olur. Bilgi aktarımı sağlayarak sosyal alanlarda çeşitli faaliyetler yürütür. İfade ettiğimiz gibi kooperatif kredi desteği de sunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifine Üye Olmak İçin İstenecek Belgeler

 • Ortaklık isteğinizi belirten dilekçeniz
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • İkametgah belgeniz
 • Tarımsal üretim yaptığınızı kanıtlayan belgeler ya da bu belgelerden herhangi birini hazırlayıp müracaat etmeniz durumunda sizde kooperatife ortak olabileceksiniz.
hayvancılık-kredisi-2018
Ortak olmanız koşulu ile Kooperatifin kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Kooperatiften Ne Tür Krediler Alabilirsiniz?

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından;

 • Gübre, yem, ilaç,mazot alımı için kredi
 • Farklı ihtiyaçlarınız için size sunulabilecek nakit kredi
 • Hayvan alımı, tarımsal makineler, 2.el traktör alımı için kredi, yatırım kredisi gibi imkanlar sunulmaktadır. Ana Sözleşmeye göre kredi limitlerine göre ortaklık payı talep edilir.

Ortaklık payı oranları;

 • 20.000 TL krediye %5 oranında ortaklık payı,
 • 20.000 TL’den fazla 50.000 TL kredide %3 ortaklık payı,
 • 50.000 TL’yi aşan 250.000 TL kredinin %2’si oranında,
 • 250.000 TL’yi aşan ve 1.000.000 TL’ye kalan olan kısım için %1’i,
 • 1.000.000TL’yi aşan krediler için % 0,5’i oranında ortaklık payı talep edilmektedir. Kurala göre taahhüt edilen ortaklık payı 100 TL’den az olamaz.
TAVSİYE:  Hayvancılık Destekleri Nelerdir? Nereye Başvurulur?
hayvansal-krediler
Kredi limitinize göre ortaklık payına sahip olursunuz.

Kredi Kullanabilmek İçin İzlenecek Adımlar

Tarım Kredi Kooperatifi herkese değil yalnızca kooperatife üye kişilere kredi ve diğer imkanları sunmaktadır. Üretici birinin kooperatife ortak olarak kendisine sunulacak imkanlardan faydalanabilmesi için ya da kooperatifçe belirlenecek olan faaliyetlerde aktif olarak bulunması gerekmektedir. Faaliyetlere ortak olmak için başvuru yapacağınız yer ise bulunduğunuz il ya da ilçedeki Tarım Kredi kooperatifidir. Sizde başvurunuzu gerçekleştirerek kooperatif tarafından yürütülmekte olan sosyal faaliyetlere katılabilir, size sunulacak olan kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Kooperatifin Sunduğu Kredilerin Vadesi Ne Kadar Olmaktadır?

Tarım Kredi Kooperatifi 12 ay vadeli işletme kredisi sunmaktadır. Su ürünlerinde bu kredinin vadesi 18 ay olarak belirlenmektedir. Yatırım kredisinin vade oranı ise 3 yıl olarak belirlenmiştir. Kooperatife ortak olacak kişinin sahip olduğu tarımsal varlıklar ve bu sahip olduğu varlıklar üzerinden yapacağı tarımsal üretimler için gerekli olan kredi ihtiyacı kooperatif tarafından tespit edilmektedir. Tespit edilen bu tutar neticesinde ortaklar kredi imkanından faydalanabileceklerdir. Kooperatif kararlarınca ödeme gücüne haiz ve kefil olması uygun görülen iki kooperatif ortağının müşterek borçlu olması durumunda ve diğerinin müteselsil kefil olması koşullarında kredi kullandırılır. Belli bir limitin üzerinde kullanılacak olan krediler için ipotek ya da rehin usulü kullanılmaktadır.

Kooperatifin kabul görmesi neticesinde kullanımınıza sunulacak kredinin ürününüzün hasat zamanı ve bu üründen gelir elde edeceğiniz dönemler dikkate alınarak Kooperatif Yönetim Kurulunca belirlenmiş vadeler söz konusudur. Kredi kullanacağınız sırada vadeniz size söylenecektir. Yılda 1 ödemeli olarak genelde 3 yıl vade ile ortaklar kredi kullanabilmektedir. 3 taksit olan kredinizi 3 eşit tutar ile ödeyebilirsiniz. Ancak kredinizi erken ödeme imkanınız da bulunmaktadır. Bu nedenle erken ödeme cezası şeklinde herhangi bir ceza ödemezsiniz. Fakat ödeme tarihine kadar faiz işlemeye devam etmektedir. Genç çiftçi projesine kayıt olanlardan hibe almayı hak kazanların verilen hibe miktarını aşan kısmı işletme ve yatırım kredileri olarak kullandırılmaktadır.

TAVSİYE:  Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları ve Şartları
tarım-kredi-logo
Farklı vade seçenekleri ile sizde kredinizi Tarım kredi kooperatifinden alabilirsiniz.

Kredinin Faiz Oranları 2021 Yılı İtibari İle Kaçtır?

Kooperatifin sunduğu düşük faizli kredi imkanlarının gerektirdiği şartlara uymayan fakat ödenmemiş herhangi bir borcu olmayan kooperatif ortaklarının %10 faiz oranı ile kredi kullanma imkanı bulunmaktadır. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olan ve herhangi bir borucu bulunmayanlar sunulan bu kredi imkanlarından faydalanabileceklerdir. Faiz oranlarını incelemek için tıklayınız.

Tarımsal krediler için kullanılacak faiz oranı 2020 yılı itibari ile 1 vadeli kredilerin faiz oranı %8, 1 ila 4 yıl arasında kullanılan tarımsal kredilerin faiz oranları %10‘dur. Tarım Kredi Kooperatifi faiz oranları hesaplayabilirsiniz.

Kooperatiften Kaç TL Kredi Alabilirim?

Tarım Kredi Kooperatifi’nin kredi limiti 50 bin TL‘dir. Bölgesel birlikler sureti ile özel limitlerden faydalanabilirsiniz. 250 bin TL’ ye kadar krediler kullanabilir ve kredi yetki devri yapabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi limiti aşan kredi ücretleri Bölge Birlikleri tarafından yapılacak oylama neticesinde ortakların kullanımına sunulmaktadır. Bölge birlikleri 250 bin ve 500 bin TL tutarındaki kredilerini oylama hakkına sahiptir. Bölge birliğini aşan limitler olduğu durumlarda ise onay merci Merkez birliği olmaktadır. Merkez birliğinin ise oylama yapabileceği rakam 3 milyon TL olabilmektedir.

10 bin TL’ye kadar kullanabileceğiniz kredilerinizin %50’sini peşin olarak alabilirsiniz. 10 bin TL’ nin üzerindeki kredi ihtiyaçlarınızın %25′ i nakit olarak kullanımınıza sunulmaktadır. Daha farklı hayvan kredileri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Hayvan Kredisi Verilen Bankalar

Ziraat Bankası hayvancılık kredileri ve daha birçok banka bu yıl itibari ile müşterilerine hayvancılık kredisi sunmaya devam edecektir. Bakanlık tarafından büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvanı yetiştiriciliği, kürk hayvanı ve ipek böceği sektörleri ile uğraşmak isteyen tüm müşterilere kredi imkanı sunuluyor ve sunulacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da bu şekilde destekler sunulmaya devam edilecektir.

Hayvan Kredisi veren Bankalar şunlardır;

 • Türkiye İş Bankası (Traktör kredisi vermeye devam ediyor ve müşterilerine İMECE hizmeti sunuyor.)
 • Ziraat Bankası A.Ş. (Tarım Kredi Kooperatifi ile birlikte yıllık %9 faiz oranı ile kredi )
 • Halkbank
 • Finansbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Akbank
 • Garanti
 • Vakıfbank
 • Odeabank
 • HSCB
 • Denizbank ( Benim bahçem tarlam, genç çiftçi destek ödemesi, hasat vadeli kredili mevduat, hayvan kredi başvurusu, TMO senetlerine finansman sağlamak gibi kampanyaları söz konusudur.) Sizde bu bankalardan kredi çekerek hayvansal kredi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
TAVSİYE:  Ziraat Bankası 24 Ay Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi

Hayvan kredisi veren bankaların kampanyalarını öğrenmek için tıklayınız.

kredi
Bankaların da hayvansal kredilerini incelemenizde fayda var.

Ziraat Bankası’nın Hayvansal Üretim Kredileri

Hayvansal üretim konuları ile ilgilenen ve bu alanlarda faaliyet gösteren şahıs ya tüzel kişilerim ihtiyaçları neticesinde sunulan kredilerdir. Büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık, besi ve süt hayvancılık, kümes hayvancılığı, tavuk, hindi, kaz gibi yumurta üretimi yapılabilecek konularda, arıcılık faaliyetlerinde yapılacak üretimin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacaktır. Yem ihtiyaçlarının karşılanması, ilaç, yakıt, makinelerin bakım ve onarımlarındaki ihtiyaçlarınız için işletme kredileri ve ahır yapımında kullanabileceğiniz, süt sağımı ve soğutma tankı gibi yatırım amaçlı ihtiyaçlarınız için yatırım kredilerinden faydalanabilirsiniz. Şayet Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan kriterlere haizseniz düşük faizli bu kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için size en yakın Ziraat Şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ziraat Bankasının hayvancılık kredisi yıllık faiz oranı %5 olarak belirlenmiştir. Ayrıntılar.

Şekerbank Hayvansal Krediler

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktan, süt hayvancılığına kadar, hayvan alımları da olmak üzere ahır yapımında kullanılacak ihtiyaçlar da dahil giderlerinizi Şekerbank karşılıyor. Tavukçuluk alanında faaliyet gösteriyorsanız tesis yapımlarında kullanacağınız miktar için bankanız size finansal destek sunmaya devam edecektir. Su ürünleri ve arı yetiştiriciliği konularında da Şekerbank müşterilerine ihtiyaç ve yatırım kredileri sunmaktadır. Detaylar.

Hayvancılık işi ile uğraşmak istiyorsanız bankaların hayvan kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra devlet tarafından verilen desteklerin başvuru tarihlerini takip ederek şartlara uygun olmanız halinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

2 yorum

 1. Senetle Hayvancılık

  TKK ve Ziraat Bankası haricinde şekerbank ta kredi veriyor. Başka da şu bankalar var.
  Akbank
  İş Bankası
  TEB
  Denizbank
  Yapı ve Kredi Bankası
  Garanti Bankası
  INGBank
  ICBC bank
  Yabancı bankalar

 2. TKK hayvan kredileri 2019

  Tarım kredi ve ziraat bankası en uygun koyun ve inek kredisi veriyor. Senelik en düşük faiz ziraat bankasında. ötekileri boşverin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir