Anasayfa / Ekonomi / Tarihi Fırsatı Değerlendirmek İçin Son Günler

Tarihi Fırsatı Değerlendirmek İçin Son Günler

Gelir İdaresi başkanLIĞI vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılmasına yönelik 7256 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyen kişilerin en geç 31 ARALIK a kadar başvurularını yapmaları gerektiğini, özellikle devlete borçlu konumda bulunan kişiler için bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu belirtti. Gelir İdaresi Başkanlığınnın internet sayfası tarafında alınacak yapılandırma başvuruları, 7256 numaralı kanun için ilgili başvuruların bu ayın sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Kanun kapsamına bağlı olarak vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu, trafik ve vergi cezaları yapılandırılırken, bu borçların aynı zamanda taksitler eşliğinde ödenmesi kolay bir hale gelecek. Bu şekilde 6,9, 12 veya 18 taksit üzerinden borçları ödemek mümkün tutulurken, peşin ödeme yapmak isteyen kişilerinde oldukça büyük bir avantaja sahip olacağı belirtiliyor. Bu sayede kişilerin cezalarıyla birlikte ödemek durumunda kalacağı vergi cezaları ve gecikme cezaları gibi durumlarda tamamen silinerek, kişiler sadece ana cezayı ödemek durumunda kalacak.

7256 sayılı yapılandırma kanunla ilgili olarak oldukça büyük fırsatları içinde bulundurduğunu ve tarihi bir fırsatın başlamasına neden olduğunu kaydetti. Özellikle ilerleyen zamanlarda bunun çok büyük bir faydasının görüleceği, vatandaşlara kolaylık getirdiğini ve bu şekilde faizleri tamamen ortadan kaldırdıklarını kaydetti. Bu kanuna bağlı olarak borçların yeniden hesaplandırıldığını ve bu şekilde yeni bir fiyatın belirlendiğini bu sayede yapılandırma sayesinde hızlı bir şekilde borcun ödenmesine neden olduklarını belirtti. Ödemeler için başvuruların ise Aralık ayının son gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Avantajı Çok Büyük

İki taraftan kaynaklı olarak bilgilerle ilgili bir takım itilafların olduğunu ve vatandaşlara bazı cezaların gittiğini bildirdi. Hali hazırda devam eden cezalara yönelik ise bu avantajın gündeme alınması gerektiği, buradaki sistemden mutlaka yararlanılması gerektiğini bu sayede indirim fırsatının da oluştuğunu belirtmiş oldu.

TAVSİYE:  Flaş Enflasyon Açıklaması Geldi 2021

31 Aralık’A Kadar Başvurular Sürecek

Başvuruların elektronik ortam üzerinde rahat bir şekilde yapılabildiğini, bunun için devlet dairelerine gidilmesine gerek olmadığını belirtti. Vatandaşların aklında yer etmiş olan pürüzlerin giderilmesi içinde  elektronik ortamın iyi bir tercih olduğu, tarihi mahiyette fırsatın kaçırılmaması için vatandaşları uyarıldı.

Bu kapsama göre birinci ödeme şartının matrahta bulunan kişilerin vergi incelemesine tabi tutulamadıklarını belirtirken, ikinci grubun ise matrah arttırımı yapma kapsamından çıkan kişiler olduğuna değindi. Öte yandan terör suçuyla ilgisi olan kişiler ve bundan dolayı hüküm giymiş kişiler bu olanaktan yararlanamıyor. Milli Güvenlik Kurulu tarafından bir tehdit olarak algılanmış ve çeşitli terör örgütleri ile irtibatta olduğu nedeniyle adli kolluk kuvvetleri tarafından incelenen kişilerde yine bu olanaktan yararlanamıyor. Bunların haricinde bulunan kişilerin ise tarihi fırsat olarak nitelendirilen faiz indiriminden yararlanması mümkün oluyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir