Anasayfa / Ekonomi / Azeri Doğalgaz Hattı TANAP Artık Aktif
Azeri Doğalgaz Hattı TANAP Artık Aktif
Azeri Doğalgaz Hattı TANAP Artık Aktif

Azeri Doğalgaz Hattı TANAP Artık Aktif

Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden taşınmasını sağlayacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru hattının açılışı yapıldı. Eskişehir’de düzenlenen açılışta konuşma yapan Bakan Berat Albayrak, enerji açısından projenin özelliklerine değindi.

Türkiye’nin bu proje ile birlikte enerji konusunda oldukça büyük bir adım attığını belirten Bakan, bu proje için oldukça heyecanlı olduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti “Bugün bölgenin tarihi açısından oldukça önemli bir gün. Modern enerji destanının yazılmasına hep birlikte şahitlik etmiş durumdayız. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında bir bağ görevi gören proje ile birlikte küresel işbirliği resmen başlamış oldu. TANAP aslında güçlü liderliğin ve istikrarın projesi konumundadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başkan Aliyev’in ülkelerin gücünü göstermekte olduğu bir birlikteliğin sembolüdür. Bugün aslında maddi yatırımın biraz daha ötesinde bulunan ve oldukça değerli olan bir projenin açılışını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. TANAP projesi aslında tam olarak kardeşliğe yapılan bir yatırım halindedir. İki devlet bir millet ülküsü bu sayede sınırları aşarak, yeni insanlara ve coğrafyalara ulaşmış olacaktır. İki ülkenin arasında var olan hakiki dostluğun geleceğe ulaşacağını bu projenin yardımıyla çok net bir şekilde söyleyebiliriz. Enerjinin ipek yolu, enerji arz güvenliğine büyük katkılarda bulunarak enerjide altın ülke konumunda olmamızı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Herkes İçin Enerji Diyoruz

Türkiye’nin iyi bir partner olduğunun altını çizen bakan Albayrak, bu proje ile birlikte Azerbaycan’ın tedarikçi gücüne de etki edileceğinin bilgisini verdi. Bakan toplantıdaki konuşmasını şöyle sürdürdü “ Bu proje aslında Azerbaycan’ın tam olarak yeni pazarlara açılmasına yardımcı olacaktır. Avrupa’nın kaynak ülke çeşitliliğinin artmasına neden olacak bu proje, güzergâh konusunda da bir çeşitlenmenin var olmasına neden olacaktır. Kazan-kazan ilkesine dayalı olan bu projede yer alan bütün tarafların kazanacağı bir proje olurken, aynı zamanda bölgede huzurda kazanmış olacak. TANAP her daim başka ülkelerinde yer alabileceği ve büyümeye devam edecek bir proje olma özelliği taşıyor.  Türkiye ve Azerbaycan tarafından başlatılan bu ateş zamanla büyüyerek farklı medeniyetlere de sıçrayacak ve bağın daha kuvvetli olmasına neden olacaktır.”

“Biz aslında herkes için enerji diyoruz. Enerjinin huzur küresel barış ve istikrarı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Bölgemizdeki işbirliğinin artması, ihtilaflarının çözüme kavuşması, öngörülebilir bir enerji için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye aynı zamanda siyasal açıdan istikrarlı yapısı, ekonomisinin güçlü olması, dinamik Pazar avantajı, serbest piyasaları ve küresel enerji projelerindeki tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek olan oldukça güçlü bir ülke konumunda bulunuyor. Biz bu alanda gerçekçi,  geleceğe dair uzanan enerji politikaları bulunan ve güven veren bir partner olduk. Ve bundan sonraki süreç içinde de yine aynı duruşumuzu korumaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanından da projeye ilişkin destek gelirken, toplantı sırasında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı projenin diğer Avrupa ülkeleri tarafından da mutlaka destek alması gerektiğini bildirdi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.