Anasayfa / İş Fikirleri / Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı
SOLUCAN 546x330 - Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı

Solucan gübresi sanırım en ödeneksiz gelirlerden biridir. Bu yazımız da solucan gübresi işine girmek isteyenler için ufak bir araştırma yaptık. Solucan gübresinin getirisi ne kadardır,  sermayeye gerek var mı, solucanlar için ortam hazırlamak gerekir mi kısacası solucan gübresi işine girmek isteyenlerin merak ettiği sorularını cevaplamış olacağız. Farklı iş fikirlerinden biri olan solucan gübresini ek gelir olarak da değerlendirmek mümkün. Kısa süre de zengin olma hayalleriniz varsa eğer solucan gübresi işine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Solucan gübresi ilk defa duyanlar için değişik gelebilir fakat maddi getirisi eminiz ki hoşunuza gidecek ve hiç vakit kaybetmeden bu iş için araştırmalarınızı hızlandıracak yatırımlarınıza başlamış olacaksınız.

Solucan gübresi üretimi nasıl gerçekleşir? Ne kadar yatırım işe solucan gübresi işini hayata geçirebilirim? Solucan türleri var mıdır? Solucan türleri var ise hangisiyle bu işi gerçekleştirebilirim gibi bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

SOLUCAN ÜRETİM TESİSİ NASIL KURULUR?

Ülkemizde son yıllarda oldukça artış gösteren solucan gübresi ve solucan üretimi talep görmeye başlayan yatırımlar arasına girmeye başlamıştır. Bu işte bahsedildiği kadar gelir getiri var mı ya da riski nedir yapılan yatırımların karşılıkları anlatıldığı kadar alınabilinir mi ? bu sorularla kafamız karışmışken solucan gübresi üreticiliği için bir kaç ay sonunda on binlerce tl kazanma garantisi verilmektedir.

Üretim tesisi için gerekli maliyet genel de 10 bin-20 bin arası yeterli olmaktadır. Fakat büyükbaş besliyorsanız yada büyükbaş gübresi temin edebileceğiniz çevreniz var ise maliyetlerinizi biraz daha düşürebilmek olanaklıdır.

SOLUCAN GÜBRESİNİN GETİRİSİ NE KADARDIR?

Solucan gübresinin getirisi sizin yatırımınıza ve baktığınız solucan sayısına göre değişmektedir. Daha çok kazanç ede etmek istiyorsanız eğer daha fazla solucan bakmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz yatırım tutarına göre elde edeceğiniz kazanç miktarınız da değişecektir. Solucan gübresi işini ciddi anlamda düşünmekte iseniz eğer ilk önce bakmanız gereken gübre satışı pazarları olmalıdır. Bulunduğunuz yerde pazar bulmakta zorlanıyorsanız ya da size maliyeti açısından külfetli gelecek ise getiri konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. O nedenle ilk önce pazarınızdan emin olun.

EVDE SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ

Solucan işine ev ortamında başlayıp dev tesis kuranların hikayelerini mutlaka okumuşsunuzdur. Evde bu işi yapabilmek için sadece toprak yeterlidir ayrıca solucanları besleyeceğiniz mamalar yada vermiş olduğunuz tamamen doğal gıdalar ile bu işe başlayabilirsiniz. Üreteceğiniz solucan humuslarını uygun pazarlar bulabilirseniz eğer kısa süre de ciddi gelir kaynağınız haline gelebilir.

Her işte olduğu gibi bu işin de belirli riskleri elbette vardır. Solucan üretim yerinizi fare gibi kemirgenlerden uzak tutmak  yada vereceğiniz besinleri çok verirseniz gıdaların asit dozundan dolayı solucanlar erir az verirseniz açlıktan erir suyu çok verirseniz boğulurlar az verirseniz kururlar gibi riskleri mevcuttur.

Kompost Mama Hazırlama Aşamaları

Solucan gübresi üretiminde solucanların beslenme amacıyla kullanılacak olan kompost mama hazırlama aşamasında doğal yada organik gıdalar çeşitlerine göre belirli işlemlerden  geçirilmelidir.Büyük baş hayvan gübresi toplandıktan sonra mayalama yada fermente işlemine geçilebilinir. Taze hayvan gübresinde ki sıvı kısmı solucanlara fazla asidik olmasından dolayı zararlı olduğu için seperatör yardımı ile ayrıştırma yapılır. Büyük baş hayvan gübresindeki asidik ortama neden olan şey hayvanların dışkısı değil sıvı olan kısımdır. Ayrıştırma işlemi yapılırken gübreden ayrıştırılan kısım bu sıvı olan yeridir.

Solucanların beslenmesinde kullanılacak olan ahır gübresi halk arasında bilinen yanmış hayvan gübresi değildir. Yanmış hayvan gübresi; öbek halinde toplatılmış ve uzun süre dokunulmamış, güneşe ve yağmura maruz kalmış gübrelere denir. Eğer taze hayvan gübresini yığınlar halinde toplayıp uzun süre kendi haline bırakırsanız bir sürü böcek yada solucanlar tarafından istilaya uğrar. Bu organizmalar da zamanla gübrenin içerisindeki tüm faydalı elementleri tüketir. Yanmış hayvan gübresi bakteriler tarafından tüketilmiş ve solucanlar için beslenme kaynağı olmaktan çıkmıştır.

Seperatörden  geçtikten sonra fermente edilmiş olan hayvan gübresi içerik olarak oldukça zengin besinler içerdiği için organik gübre olarak çiftçiler tarafından da tarım alanında kullanılmak için tercih edilmektedir. Artık pek çok büyük baş hayvan çiftliği hayvan gübresini faydalı bir şekilde geri dönüşüme kazandırmak için seperasyon sistemi kullanmaktadır. Böyle doğal ve çok faydalı birGÜBRE ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Eğer bu işi yapmak istiyorsanız tabi ki eliniz de biraz nakitinizin olması gerekir. Çok fazla maliyet istemeyen solucan gübresi işi için gerekli olan durumlar şunlardır;

 • Kapalı olan ve kullanılmayan beton alan
 • Solucan mamaları ya da organik besinler
 • Solucanları barındıracağınız büyük plastik kasalar
 • Belirli bir miktar sermaye
 • Şehir içinde yapımı yasak olmasından dolayı köyde betonarme bir alan

Solucan gübresi işinden geçiminizi sağlamak istiyorsanız bu şartları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

solucan gübresi maliyeti hesaplama - Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı
Solucan gübresi maliyeti hesaplaması. 

SOLUCAN YETİŞTİRME AŞAMALARI

Öncelikle bütçenizi ayarlayıp almak istediğiniz solucan sayısına karar vermelisiniz. Çünkü küçük misafirlerinizi almadan önce onların barınacağı ve bakımlarını gerçekleştireceğiniz alanı ayarlamanız gerekir. Bu konuda sizi daha net aydınlatabilmek açısından yapmanız gerekenleri maddeler halinde yayınladık.

 • Önceliğiniz alacağınız solucan sayısını belirlemek olsun.
 • Solucanları besleyeceğiniz plastik kasaları ayarlamalısınız.
 • En önemlisi bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir bina temin etmek yada mevcut olanı düzenlemek.
 • Satın almış olduğunuz solucanları bu plastik kasalara koyarak düzenli şekilde beslemeye başlayabilirsiniz.
 • Besleme işlemini istediğiniz tür gerçekleştirebilir, ister mama, isterseniz sebze meyve bütün yiyeceklerin kalıntılarını verebilirsiniz.
 • Solucanların üreme süreleri üç ay gibi bir zaman dilimidir. Bu süre zarfında olacak olan yavrular için de yer ayarlaması yapmanız gerekmektedir.
 • Plastik kasalar solucan gübresi ile dolduğunda başka delikli kasalara solucanların sevdiği yiyecekleri koyup onların yanına koyabilirsiniz böylelikle solucanlar yiyecek dolu kasalara geçecek ve sizde humuslu kasaya gerek işlemleri yapabileceksiniz.
 • Gübürlü toprağı toplayıp kurumaya bırakabilirsiniz.
 • Kurumaya bırakılan humus yarı yarıya hafifleyecektir.
 • Kurumuş olan gübreler paketlenmeye hazırdır.
 • Paketleme işlemi için gerekli olan malzeme çuval ve yoksa eğer bir dikiş makinesi  temin etmeniz gerekir.
solucan gübresi hesaplama - Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı
Solucan gübresi hesaplaması nasıl yapılır? 

Sahibinden solucan gübresi satış ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bu işlemleri uygulayabildiğiniz takdirde sizin için solucan humusları gelir kapısı haline gelmeye başlar.

Bundan sonra ki aşama ise ki en önemlisi gübrelerin satışa sunulacağı yerlerdir. Yine her yerde kolaylık olan internetten bu konu da da işinizi görecektir. İnternet üzerinden alıcılar bulabilir satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle organik tarım yapanlar solucan gübresi ile ilgilenmektedir.

Solucan Gübresi Nasıl Pazarlanır?

solucan gübresi pazarlama - Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? 2019 Kâr Maliyet Hesabı

Solucan gübresi üretme işine giren girişimci ilk olarak bu işe başlar iken 50.000 adet solucan ile başlar. Ve bu rakam bir yılın sonuna ulaştığında ise en kötü ihtimal 800.000 adete kadar ulaşmakta olup ortalama aylık 3 ton satışa hazır solucan gübresi elde edilmektedir. peki bu elde ettiğimiz gübreyi kimlere satabiliriz işte önemli kısımlardan biride budur. Bu üretim zaman zarfında gübrenizi analiz ettirmek zorunda değilsiniz. fakat üretim 3ton gibi civara geldiğinde gübrenizi analiz ettirerek lisansınızı alıp KOSGEB’ başvuruda bulunabilirsiniz artık gübrenizi rahatlıkla pazara sunabilirsiniz Sizin üretmiş olduğunuz gübreyi alacak olanlar ise Seracılar,Fide üreticileri, Fidan üreticileri, Peyzaj şirketleri Meyve ve Sebze üreticileri, En önemlisi de organik tarım ile uğraşan üreticilerdir. Siz üreticilere ekonomik bir fayda yaratacak ve verim ve kalitesi yüksek bir gübre sunarsanız sizi asla geriye çevirmeyeceklerdir Aynı zaman da internet ortamın dada ürününüzü rahatlıkla pazarlayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Kaç Para Kazandırır?

Kuracağınız tesisin büyüklüğüne göre aylık kazancınız 2.000 TL. olabileceği gibi, 20.000 TL.’de olabilecektir. Kaç para kazanacağınızın tesisin büyüklüğüne, kapasitesine ve pazarlamanıza göre değişiklik gösterir.

Solucan gübresi yetiştiriciliği bu şekildedir. Sermayenizi mantıklı bir şekilde yatırım yapabileceğiniz kazançlı iş fikirlerinden biridir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

 1. sitemizde bizimle iletişime geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!