Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Yapılandırma İçin Son Başvuru 31 Temmuz
sgk 660x330 - Yapılandırma İçin Son Başvuru 31 Temmuz

Yapılandırma İçin Son Başvuru 31 Temmuz

SGK İl Müdürü, Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Vergi ve alacakların yapılandırılması verilerine ilişkin kişilere önemli uyarılarda bulundu. Avcı, yapılandırma için son tarihin 31 Temmuz 2018 olduğunun altını çizdi. Resmi Gazete’den yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren yapılandırma çerçevesinde sosyal güvenlik kurumunun tüm alacakların bu  yapılandırma kapsamına alındığını açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü, bu verilerin resmi gazetede yayınlanmasından sonra yayınlandığının altını çizmiş oldu.

Bu tabloya bağlı olarak Sosyal Güvenlik kurumu alacakları da bu kapsam altına alınmış oldu. Geçmiş yıllarda yapılan yasal düzenlemeler arasında en iyisinin bu olduğunu bildiren Avcı, son bir yıl içindeki en güçlü düzenlemenin olduğuna dikkat çekti. 31 Mart öncesindeki tüm alacakların bu düzenlemenin kapsamına alındığını kaydetti. Bunun içinde emeklilik keseneği, kurum karşılığı, sigorta primi borçları,  sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası bu yapılandırma sistemine alınmış oldu. Aynı zamanda kullanıcıların kendi dileklerine bağlı olarak topluluk sigortası prim borçları , prim borçları, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, üçüncü kişilerden kaynaklanan alacaklar, özel işlem vergisi ve Bağ-Kur prim borçlarının tamamı bu düzenleme kapsamına alındı.

Yapılandırma için müraacatlar ise hali hazırda zaten hazır olduğunu belirten Avcı, ekte belirtilen formla birlikte bunun şeklide tam olarak belirlenmiş oldu diye ekledi. Öte yandan işverenlerin online ortam üzerinde müracaat yapmasının mümkün olduğunu dile getiren Avcı, sonuçların ise tebligat yöntemi üzerinden yapıldığına dikkat çekti. Yapılandırma işlemi gerçekleştikten sonra ise gecikme zammı ve gecikme faizi olarak ayırma işleminin yapıldığını belirten Avcı, bu şekilde ana paranın üzerindeki faizlerin ortadan kaldırıldığını belirtmiş oldu.Vergi borçları - Yapılandırma İçin Son Başvuru 31 Temmuz
Vergi borçlarınızı yapılandırın

Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz

Öte yandan TEFE, ÜFE, YÜFE türlerinde bulunan değişim oranları esas alınarak gecikme tutarının belirlenmesi sağlanacak. Daha sonra ise kişiye peşin ödeme veya taksitli ödeme seçeneği sunulacak. Taksitli ödeme ise 6 taksit, 9 taksit, 12 ve 18 taksit şeklinde yapılabiliyor. Bu ödeme hakkı kişilere verildikten sonra ise başvurular ilgili il müdürlüklerine yapılıyor. İl müdürlükleri üzerinden kişinin talep etmiş olduğu tutara göre yapılandırma işlemi başlamış oluyor.

Eğer kişiler tarafından peşin ödenme talebi kabul edilirse, ana paranın üzerinde bulunan YÜFE oranının tespiti sağlanarak bu şekilde bunun %90 oranda kaldırılması sağlanmış oluyor. Ancak YÜFE oranının yüzde 10’luk kısmıda kişiden talep edilerek bu şekilde bir yapılandırma aşamasına gidilmiş oluyor. Eğer idari para cezalarıyla ilgili bir durum bulunuyorsa bu düzenleme sayesinde borcun yarısının silinmesi mümkün bir hale getiriliyor.

Öte yandan son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018’e kadar uzatıldığını belirten Avcı, ödemelerin yapılması planlanan ilk taksitlerinin ise 31 Ağustos tarihine kadar ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. 2 ayda bir ödeme şeklinde devam edecek olan bu taksitlerde bu şekilde 36 ay süre boyunca ödemelerin devam etmesi mümkün bir hale getirilecek.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!