Anasayfa / Ekonomi / Sektörlerde İlk Dönemde İyileşme Var
Tekstil Sektörü Olumlu Bir Hava Çiziyor
Sektörlerde İlk Dönemde İyileşme Var

Sektörlerde İlk Dönemde İyileşme Var

Geçen yılın ilk yarı döneminin tamamlanmasından sonra, sektör bazlı olarak gelişmelerin ne şekilde olduğu merak edildi. Oldukça zorlu bir yarı dönemin geride bırakıldığı bildirilirken, bazı sektörler bu dönem parlak bir sezon geçirdi. Bazı sektörlerde ise beklenmeyen sert düşüşler yaşandı.

Turizm Rekora Koşuyor

En çok turist sayısı geçtiğimiz yıl 41 milyon 617 rakamıyla alınmıştı. Sonraki yıllar turist sayısında bariz bir düşüş yaşarken, geçtiğimiz yıl turizmde toparlanma yılı olarak kabul edildi. 2022 yılında ise, yine turizm sektörünün parlak bir dönem yaşanacağı bildiriliyor. Aylık olarak gelen turist rakamlarında büyük bir artış yaşanırken, geçtiğimiz son 5 ay içinde gelen toplam turist sayısının 11.5 milyona ulaştığı belirtildi. Geçen yıl aynı dönemde gelen turist sayısı 8.8 milyon olurken, bir önceki yıl ise bu sayı 8.3 milyon olarak gelişmişti.

Otomotivde Sert Bir Düşüş Var

Haziran ayında otomotiv sektöründe daralma görülüyor. Otomobil pazarında %38 oranında bir daralma olurken, hafif ticari pazarında %19 oranında bir daralma görüldü. Aynı zamanda ilk dönem için ihracat oranında %8.6 oranında bir ihracat düşüş yaşanıyor. Ayrıca otomobil üretiminde %6.9 seviyesinde düşüş yaşanırken, toplam oranda düşüş %2 olarak belirtildi. Otomotiv sektöründe geçen yılın ilk yarısında yaşanan tek olumlu gelişme ise ticari araçlardaki üretim artışı olarak gösterildi.

Tekstil Sektörü Olumlu Bir Hava Çiziyor

Diğer ülkelere olan ihracat miktarı geçen yılın ilk yarısında artmaya devam etti. 17 milyar dolar olarak belirlenen hazır giyim ihracatı, bu yıl ise 18 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak ile Mayıs ayları arasındaki dönemde hazır giyim alanında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 artış gösterdi. Tekstil ve hammadde ihracatı geçen yılın Mayıs ayında yüzde 11.6 oranında artış göstererek 929 milyon dolar seviyesine erişmiş oldu.

Konut Satışı Destek Sayesinde Artış Gösterdi

Konut satışında ise genel tablo parlak olarak görülmezken, firmaların anlaşmasıyla gerçekleşen faiz desteğinden sonra parlak bir dönem yaşanmıştı. Bu dönemde satışlarda yükselme yaşansa da, yüksek stoğun var olduğunu ve genel durumun iyi olmadığı belirtildi. Konut satışlarında geçtiğimiz yıl baz alınarak Mayıs ayında yüzde 2.7 oranında bir artış yaşandı. İpotekli satışlar yine aynı döneme göre yüzde 11.7 oranında azaldı. İkinci el satışlarında yükseliş meydana gelirken, yeni konutların satışında yüzde 4.8 artış, diğer konutların satışında ise yüzde 10.7 artış yaşandı.

Kimyada Üretim Azaldı

Kimya sektöründe ise ilk üç aylık dönemin içinde % 12 büyüme elde edildi. Ancak Ocak ile Şubat ayları arasında oldukça iyi bir seviyede olan üretim, Mart ayına geldiğinde hızlı bir şekilde düşüş yaşadı. Sektörde ihracat 2020 yılına göre % 15.2 artış gösterdi. Bu yıl kimya sektöründen beklenen ihracat oranı ise 18 milyar dolar olarak ön plana çıkıyor. Öte yandan kimya sektörünü olumsuz şekilde etkileyen durumların olduğunu, bunların en büyüğünün ise kur artışları olduğu kaydedildi. Zira kimya ana hammaddeleri ithalatında döviz konusu oldukça önemli bir yer kaplıyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.