Anasayfa / Ekonomi / Seçim Sonrası Reform İçin Çalışmalar Hız Kazanacak
İşçi Aile Yardımı Nasıl Alınır (Güncel)

Seçim Sonrası Reform İçin Çalışmalar Hız Kazanacak

Reform çalışmalarının seçimden hemen sonraki süreç içinde hız kazanacağını duyurdu. Türkiye’nin köklü reformlar sayesinde büyük zorluklara bile dayanıklılık gösterdiğini belirten Bakan; seçimden sonra beş yıllık yeni bir dönemin başlayacağını paylaştı. Ve bu dönemin diğerlerinden daha güçlü olacağını kaydetti.

Türkiye Petrolleri Kristal Park Sosyal Tesislerinde basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı. Özellikle gündeme ilişkin pek çok maddeye yanıt veren seçim sonrası döneme ilişkin olarak da basın mensuplarının merak ettiği sorulara yanıt verdi. Amerika’da da faiz oranlarının yükseldiğini sözlerine ekleyen Bakan; Merkez Bankasının daha önceki zamanlarda basmış olduğu paraları piyasadan çekiyor bu nedenle bilanço küçülüyor, Amerika’da vergi reformu yapıldı. Bu reform aslında bütçe açığını arttırdı, Amerikan Merkez bankasında faizler yükselirken, dolar likitedisi kısıyor ifadelerine yer verdi.

Aynı zamanda doların yılın başından itibaren değer kazanmaya devam ettiği belirtirken, ülkenin petrol fiyatlarından da olumsuz şekilde etkilendiğinden söz etti. Türkiye enflasyon ve cari açıdan petrol fiyatları yüzünden olumsuz etkilendi diyen Bakan, bu durumun yatırımcılara da yansıdığını ve onların beklentilerini düşürdüğünü kaydetti. Aynı zamanda seçim kararının piyasaya olumlu bir şekilde yansıdığına dikkat çeken Bakan, piyasalarda ilk zamanlarda olumlu bir etkinin olduğunu ancak reyting kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesinin olumsuz bir etkiye neden olduğunu sözlerine ekledi. Bu alandaki endişeleri gidermek için büyük bir efor sergilediklerini belirten Bakan bu konuda uzun zaman çalıştıklarını söyledi.

Endişeleri Tamamen Bitirdik

Dış dünyadaki trendlerin aslında bütün ülkeleri etkilediğini vurgularken, Türkiye kaynaklı olan endişelere bir son verdiklerini açıkladı. Toplantı sırasında bakan aynı zamanda maliye politikasına yönelik olarak tutulan eleştirilere de değinmiş oldu. Eleştirilerin son derece yersiz olduğunu, ak parti hükumeti sırasında Türkiye’de toplam olarak 12 yerel, genel ve referandumun yapıldığına değindi. Dolayısıyla bunların sonucuna göre bütçe açığını kontrol altına tutuldu ifadelerine yer veren bakan kamu borcunun ise milli gelire oranla yüzde 28 olduğunu ve bu rakamın ise düşük bir halde olduğunu söyledi. Durumun bu şekilde olmasından dolayı ise, herhangi bir endişeye gerek olmadığını duyuran bakan eleştirilerin yersiz olduğundan yakındı.

Reform İçin Hızlandırma Var

Bakan seçim sonrasında gerek kamu maliyesi, gerekse makro ihtiyatı alanda bir reform sürecinin başlayacağını duyurarak bu alana yönelik yapılan eleştirilere de tepki gösterdi. 16 yıllık süreç içinde birçok reformun yapıldığını ve bunlar olmasaydı Türkiye’nin krizlerden çok fazla etkileneceğini, bunlar sayesinde krizlere karşı büyük bir dayanıklılık gösterdiğini kaydetti. Özellikle sürekli yenilenmenin şoklara karşı dayanıklılık arttırdığını belirten Bakan, bu çaba ile birlikte uzun vadeli olarak her türlü problemin üstesinden gelinebileceğini kaydetti. Öte yandan toplantı sırasında bakanlıkların azaltılmasına yönelik kararın henüz netlik kazanmadığına da değindi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.