Anasayfa / Hayvan Kredisi / Salma (Gezen) Tavuk Kredisi Devlet Destekli (2022 Teşvik)
Salma(Gezen) Tavuk Kredisi Devlet Destekli
Salma(Gezen) Tavuk Kredisi Devlet Destekli

Salma (Gezen) Tavuk Kredisi Devlet Destekli (2022 Teşvik)

Serbest Sistem İle Salma Tavukçuluk Yapmak İçin Finansman

Tavukçuluk yapmak isteyen kişiler, tavuk çiftliği açarak çeşitli şekiller de tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler için devlet destekleri bulunmaktadır. İsteyen kişiler yumurta, et pilici ve ya tavuk yetiştirmek için salma(gezen) tavukçuluğu seçen kişiler için devlet finansman desteği sağlamaktadır. Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyenler için finansman kaynakları ve devletin yaptığı finansman desteklerini birlikte inceleyelim.

Salma Tavukçuluk Yapmak İsteyenler Devletten Nasıl Para Alabilir?

Günümüz de hemen herkes artık doğal beslenmeye daha çok önem vermektedir. Bu da üreticilerin doğal yolları gözeterek üretim yapmasına sebep olmaktadır. Herkes üretim aşamasından fabrikasına çiftliğine ve hayvanların yediği yemlere, besinlere kadar inceleme yapmaktadır. Hal böyle olunca tavukçuluk sektöründe de üreticiler salma (gezen) tavukçuluk yetiştiriciliğini daha çok tercih etmektedirler. Salma tavukçuluk denildiğinde akla gelen hayvanların doğal ortamlar da beslenmeleri ve bu şekilde de sonuç olarak üreticilerin organik yumurta etmeleridir. Serbest sistem tavukçuluk için arazi oldukça önemlidir. Ayrıca tavuk sayısına göre kaliteli malzemeden üretilmiş iyi bir kümes olması gerekmektedir. Salma tavukçuluk da bilir kişilerin ve uzmanların önem verdiği en önemli husus tavuklara verilen yemin kalitesi ve kümesin kaliteli malzemeden yapılmış olmasıdır. Salma tavukçuluk  ya da etlik piliç yetiştirmek istiyorsanız ve sermayeniz yok ise destek alarak iş kurabilirsiniz. Destek almak istiyorsanız bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruşlarına teşvik başvurusu yapmanız gerekir. Destek veren kuruluşlar Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kalkınma Ajansları, Kırsal Kalkınma Kurumu, Tarım Kooperatifleri ve diğer özel kuruluşlardır.

Serbest Sistem Tavuk Çiftliği Açmak İçin Kümes Hazırlama

Serbest sistem tavuk çiftliği kurmak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Yani belli standartların, gerekli alanın olması gerekir. Bu içerideki tavukların sağlık ve verimi için oldukça önemlidir. Salma tavukçuluk için 1 metre kara alana 6 adet tavuk olacak şekilde planlama yapılarak düzenleme yapılmalıdır. 100 tavuk için 16 metre kare alana, 500 tavuk için 83, 100 tavuk için ise 166 metre kare (10 metre genişlik 16 metre uzunluk) kümes alanı gerekmektedir. Bu ölçüler tavukların rahat bir şekilde gezinmeleri için ve kışın birbirlerini sıcak tutmaları için ideal ölçülerdir. Kümesin yönü de oldukça önemlidir. Kümesin uzun tarafı güney yönüne bakmalı ve bu tarafa olabildiğince çok pencere yapılmalıdır. Devlet küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık için çeşitli krediler verdiği gibi tavukçuluk yapmak isteyenlere de kredi vermektedir. Bu kredilerin bazılarını devlet bankaları tarafından bazılarını ise kooperatifler ve diğer kurumlar vermektedir.

Kosgeb Tavuk Çiftliği İçin Kredi Veriyor mu?

Kosgeb son yıllar da çeşitli alanlar da kredi vermektedir. Ve bir çok kişi de Kosgeb’e başvuru da bulunarak kurslara katılıp iş yeri açmak için destek almaktadır. Fakat Kosgeb hayvancılık alanında destek vermemektedir. Hayvan alımı için kredi vermez. Fakat malzemeler için destek yardım alabilirsiniz. Bunun içinde kurslara katılmanız zorunludur. Ürünlerin işlenmesi için destek verir. Salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız Kosgeb’den tesisin kurulumu, gerekli ekipmanların satın alınması için yardım alabilirsiniz. Eğitim sonunda yapmak istediğiniz tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması işi ile ilgili bir iş planı hazırlayıp onaya sunmanız gerekir. Projeniz onaylanırsa 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira 0 faizli kredilere başvuru da bulunabilirsiniz. Kosgeb salma tavukçuluk için şunlara kredi verir:

  • Gıda ürünlerinin imalatı
  • Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
  • Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması
  • Et ürünlerinin imalatı
Kosgeb tavuk çiftliği kurulumu
Kosgeb tavuk çiftliği kurulumu için destek veriyor.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi Ve Şartları

Ziraat Bankası da tavukçuluk yapmak isteyenlere kredi vermektedir. Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 10.000 adet, Ankara tavukçuluk araştırma istasyonu müdürlüğünce Türkiye için geliştirilmiş hatlarda yapılacak olan damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet, Damızlık hindi yetiştiriciliği için 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek ya da bıldırcın yetiştiriciliğinde ise 1.000 adet, damızlık deve kuşu için 100 adet kanatlı yetiştiriciliği kredisi vermektedir.

Ziraat Bankası ve TKK tarafından verilen kanatlı ya da damızlık kanatlı yetiştiriciliği için verilen ve 31 Aralık 2020 yılına kadar devam edecek olan yatırım ve işletme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Kredinin üst limiti; kanatlı sektörü için 5.000.000 TL, Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği için ise 10.000.000 TL’dir. Kanatlı sektöründe kullandırılacak olan kredilerin yatırım döneminde %25 oranında, işletme döneminde %50 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvancılığı yetiştiriciliğinde ise yatırım ve işletme dönemlerinde %75 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği için bazı işlemlerin yapılabilmesi için kredi vermektedir. Ziraat Bankası kanatlı yetiştiriciliği yatırım kredisi kapsamında şunlar için kredi vermektedir;

  • Damızlık kümes
  • Damızlık kanatlı hayvan yetiştirmek amacıyla kuluçhane yapımı ve tadilatı
  • Bio güvenlik önlemleri
  • Gübre işleme tesisi yapımı ve tadilatı
  • Kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak için gerekli tesis ve ekipmanların alımı için

Ziraat Bankası damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi kapsamında işletme kredileri olarak yurt içi ve ya yurt dışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçhanelerden yetiştirilmek için, kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv alımı ve diğer giderlerin karşılanması için kredi vermektedir.

Yumurta ve Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenlere Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Tarım Bakanlığı tarafından Kırsak Kalkınmayı Destek projesi kapsamında 81 ilde çeşitli destekler verilmektedir. Bu desteklerin belli bir limiti bulunmamakla birlikte 300 bin liraya kadar yüzde elli oranın da verilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyenler bakanlığın duyurusunu yaptığı kırsal bölge de oturuyor olması gerekmektedir. Ayrıca çiftçi kayıt belgenizin (ÇKS) olması gerekir. Devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alabilmek için tesis kurmak istediğiniz alanın sizin kullanımınıza ait belgenizin olması gerekir.

Hayvancılık Kredisi Alabilmek İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Salma tavukçuluk yapmak için TKDK’ya, KOSGEB’e ve banka şubelerine başvuru da bulunabilirsiniz.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız verilen devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. Bankayla sıkıntısı olan.bu işleri icin kredi alabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.