Anasayfa / Ekonomi / Piyasalar Atılacak Olan Adımlara Bakılacak

Piyasalar Atılacak Olan Adımlara Bakılacak

Piyasayı inceleyen analistler, yeni kabinenin ekonomi dünyasında yumuşak bir iniş sağlayacağına ikna olmadığından dolayı sert bir fiyatlanma olduğunu düşünüyor. Özellikle ilerleyen süre zarfı içinde piyasanın bu noktalara odaklanacağı da düşünülen şeyler arasında bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçiş yapılması ve kabine üyelerinin dün açıklanmasının akabinde, piyasaların asıl bundan sonraki dönemde atılacak olan adımlara odaklanacağını ve atamalarında bu şekilde izleneceğini belirtiyor.

Analistler özellikle piyasaların bu alanda vermiş olduğu ilk tepkinin negatif olduğunu belirtirken, kısa vadedeki politikalara erişkin bazı tedirginliklerin görüldüğünü ve bu durumunda fiyatlara etki ettiğini bildirdi. Piyasa için önemli noktalar olduğunu belirten analistler, bunlar kısa vadeli olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının sıkı para politikasına devam ettiğinden dolayı olduğunu daha çok mevcut büyümesinin sürdürülmesinin değil, yumuşak bir inişin sağlanması gerektiğini bildirdiler. Uzun vadeli olarak ise, ekonominin daha verimli ve istikrarlı bir noktaya ulaşabilmesi için, yapısal dönüşüme göre adımların atılması gerektiğinden söz ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Temmuz ayında uygulamış olduğu para politikasının bu anlamda aslında bir fırsatı meydana getirdiğini belirten analistler, geçtiğimiz günlerde artık enflasyona bağlı olarak faiz kararlarının verilmesini sağlamıştı. Enflasyon görünümünde var olan endişeli durumun göz önünde bulundurulduğunda Temmuz ayında bankaların faiz artışına gitmesini beklediklerini belirten analistler, piyasanın özellikle kısa vade içinde endişelerinin bu şekilde biteceğini düşünüyor.

Piyasaların İsteği Bastırılabilir

Denizbank Yatırım Hizmetleri stratejisi Orkun Gödek ise, yeni kabine üyelerinin açıklanmasının hemen ardından piyasalarda var olan beklentinin iyimser olduğunu ve açıklama yapıldıktan sonra durumun negatif bir hal aldığını belirtti. Özellikle gelişen bu durumun son derece normal olduğunu açıklayan Gödek, aynı zamanda dolar endeksininde bu sırada yükseldiğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Mayıs ve Haziran aylarında atmış olduğu sıkılaşma adımlarının lira üzerinde aşırı bir satış isteği oluşturduğunu ancak bunun baskılanacağını beklediklerini belirten Gödek, bundan sonraki süreç içinde yurt içi piyasalarının dışarısıyla hareket isteği oluşacaktır. Ancak bu istek bu dönemde oldukça ağır bir şekilde ortaya çıkabilir. Piyasa katılımcıların genel olarak aşina olduğu isimlerin yeni dönem içinde kabinede bulunmayacak olması, özellikle piyasalar açısından olumsuz olarak karşılansa da, bunun kısa süreli olduğunu ifade etti. Özellikle bundan sonraki süreç içinde ilgili politikaların son derece önemli bir yerde olduğuna değinen Gödek, söylemlerin büyük bir değer kazanacağı bir sürecin içine gireceğimizi düşünüyoruz ifadelerine yer verdi.

TAVSİYE:  İstanbul’u Solladı! Burada Yatırım Yapanlar Yaşadı

Gödek öte yandan Amerika Birleşik Devletlerinde tarım dışı istihdam verisi sonrasında oluşmuş olan iyimser havanın özellikle gelişim sürecinde olan ülkelere nefes aldıracağını belirtti. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemininde organlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışması ile birlikte makroekonomik açıdan bir dengenin oluşacağını ve yeni bir reform sürecine geçileceğine duyurdu. Tüm çalışmalardan ise Türk lirasının olumlu bir şekilde etkilenmesi bekleniyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir