Anasayfa / Ekonomi / Para Politikasında Güçlü Adımlar Atıyoruz
para politikasi - Para Politikasında Güçlü Adımlar Atıyoruz

Para Politikasında Güçlü Adımlar Atıyoruz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dün iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelerek basın mensuplarından gelen merak edilen sorulara yanıt verdi. Gazetecilere yapmış olduğu açıklamaya göre Şimşek, ülkenin çok önemli bir kararın arifesinde olduğunu ve ülkenin ekonomik anlamdaki sıçramalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğine devam etmesini temenni ettiklerini belirtti.

Yeni beş yıllık bir dönem beklediklerini belirten Şimşek, bu sürecin oldukça önemli olduğunu ve bu alandaki beklentilerinin büyük olduğuna işaret etti. Öte yandan ekonomik anlamda bir dengelenme sürecinin başladığını belirtirken, dış talebin destek olduğunu enflasyon gibi dengesiz durumların bir düzene getirileceğini ve yapısal anlamda yeni bir reformun başlayacağını belirtti.

Müzakere Taktiği Olduğunu Umut Ediyoruz

Şimşek bir gazeteci tarafından sorulan ve ABD tarafından uygulanan ek gümrük vergilerinin otomotiv alanında da kullanılacağını ve bunun Türkiye’yi nasıl etkileyeceği sorusuna da cevap verdi. Amerika’nın bu tavrının küresel ticaret savaşlarının başladığı endişesi yarattığını kaydeden Şimşek, durumun olumsuz olduğunu ancak Amerika’nın çok önemli bir ortam konumunda olmadığını ve otomotiv sektöründe bu alanda en az etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağını kaydetti. Bu nedenle konu hakkında endişeye gerek olmadığını ancak genel anlama göre havanın bozulacağını ve son dönemlerde piyasada sıkça var olan dalgalanmalardan dolayı küresel ticaret savaşına ilişkin daha fazla endişeyi meydana getirebileceğinden söz etti. Bunun bir müzakere taktiği olmasını umut ettiklerini kaydeden Şimşek, herkesin olumsuz şekilde bundan etkileneceğini ancak dünya ticaret savaşının başlamayacağını belirtti.AB İle İlişkiler Geniş Bir Hal Alacak

Öte yandan Türkiye’nin ana pazarı konumunda AB’nin olduğunu vurgulayan Şimşek, şu anda AB’nin daha çok belirli kurallara dayalı olduğunu ve taraflı olarak sistemlerin en güvenilir savunucu olduğunu ve ilerleyen dönemlerde AB ile ilişkilerin daha derin ve güçlü bir hal alabileceğini beklediklerini belirtti. İkili arasındaki ilişkinin daha sağlam olmasını ve güçlenmesini sağlayacağız diye ekleme yapan Şimşek, küresel alandaki ticaret savaşları olsa dahi, bundan dolayı fazla şekilde etkilenmeyeceğiz ifadelerine yer verdi.

Aynı zamanda Türkiye hakkında söylenmesi gereken çok fazla şey olduğunu, bu seçimlerin açık ve şeffaf bir şekilde gelişeceğini ve güçlü bir şekilde demokrat sistemin kullanılabileceğine işaret etmiş oldu. Bütün partilerin güçlü bir halde kendilerini temsil ettiklerini kaydeden Şimşek, bu konuda oldukça kaliteli bir sisteme sahip olduklarını hatta Dünyanın ilerisinde bir kaliteye sahip olduklarını belirtti. Bu nedenle seçim konusundaki kararın millet tarafından verileceğini kaydeden Şimşek, bunun yüz yıllık zaman dilimi içinde çok iyi bir şekilde yapıldığını ve vatandaşların bu konuyu sahiplendiğini dile getirdi. Kaos planlarının ise hiçbir şekilde işe yaramayacağına değinen Şimşek, küresel denetim için açık olan bir süreçten bahsetmemiz söz konusu bu nedenle yapılması planlanan hiçbir girişim tutmaz bu milletimiz gerçekten her şeyin farkında ifadelerine yer verdi.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!