Anasayfa / Eğitim / Özel Okullara Devlet Teşvikleri
zel okullara devlet teşvikleri ve 2018 başvuruları 551x330 - Özel Okullara Devlet Teşvikleri

Özel Okullara Devlet Teşvikleri

2019 eğitim öğretim yılı için bir çok özel okul devlet teşviki sayesinde çok sayıda özel okula gitmeye imkanı olmayan öğrencinin daha uygun fiyatlarda okul kayıt işlemlerini gerçekleştirmektedir. Genellikle hemen hemen her ailenin fikri olan özel okulda öğretim gören çocukların geleceğinin daha parlak olması kanısı vardır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak bugün sizler için bu konuyu araştırdık ve kaleme aldık. Özel okul devlet teşvikleri nelerdir? Özel okul devlet teşvik şartları nelerdir? Özel okul devlet destekleri nelerdir? gibi aklımıza takılan soruları bu başlıklar altında cevaplamaya çalışacağız.

Özel Okul Devlet Teşvikleri Tutarı Ne Kadardır?

Eğitim/öğretim yılı bayramdan sonraki hafta başlayacak ve Haziran ayının ikinci haftasına kadar devam edecektir. Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu bu açıklamadan sonra özel okullar devreye girerek devletin teşviklerinden yararlanmak isteyen öğrenciler için başvuru tarihleri belirlemişlerdir. 2017 de teşvik tarihi 10 Ağustos ayında başlamış olup 6 Eylül 2017 tarihine kadar da devam edecektir. Teşvik başvurusu yapan öğrencileri için sonuçların açıklanacağı tarih 7 Eylül 2017’dir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak olup yine internet sitesinden öğrenebilirsiniz. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 74 bin öğrenci devlet teşviklerinden yararlanabilecek ve özel okullara kayıt işlemelerini yaptırabileceklerdir.

                   zel okul devlet teşviği ve 2018 fiyatları - Özel Okullara Devlet Teşvikleri

Özel Okul İçin Teşvik Şartları Nelerdir?

Devletin vermiş olduğu teşvik sayesinde özel okulda eğitim almak isteyen çok sayıda öğrenci ve ailelerin rahatlaması sağlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığını vermiş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin istenilen maddelere uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu maddeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Eğitim öğretim yılı içerisinde devletin teşvik amaçlı yapmış olduğu projeden yararlanmak isteyen öğrencinin başvuru yapmak istediği okulun kayıt şartlarını taşıması gerekmektedir.
 • Okul öncesi eğitim teşviklerinden yararlanmak isteyen çocukların 18 Mart 2012 tarihi ile 18 Ağustos 2013 tarihleri arasında doğmuş olmaları gerekir.
 • İlköğretim 1. sınıf çocukları için ailelerin teşviklerden yararlanması için 30 Ağustos 2017 tarihine kadar okul kayıt şartlarına uyum sağlıyor olması gerekmektedir.
 • 5. sınıfı bitirmiş olan ve özel okula devam etmek isteyen öğrencilerin 18 Eylül 2017 tarihine kadar orta okul veya imam hatip orta okuluna kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 • Daha önce böyle teşviklerden yararlanmış olan öğrencilerin bu sene de devlet teşvikinden yararlanabilmesi için okul tekrarı yapmamış olması gerekmektedir.
 • Teşvikten yararlanmak için herhangi bir devlet okulunda yada özel okulda kaydınızın bulunmaması gerekmektedir.
 • Orta öğretim için kayıt şartlarını taşıyor olmak gerekir.


Özel Okul Bursları Puanları

Özel okullarda eğitim almayı isteyen öğrenciler için birçok okul burs imkanı sağlamaktadır. TEOG puanı yüksek olan öğrenciler için sağlanan burs yardımları KYK ( kredi yurtlar kurumu) bursu olmamaktadır. Burs desteğinden yararlanacak olan öğrenciler tamamen okulun kendi bütçesinden ayırmış olduğu destekten yararlanabileceklerdir.

2017/2018 eğitim öğretim yılında özel okulların vermiş olduğu bursları aşağıda belirttik.

 • TEOG sınavından 490 ile 500 arasında puan alan öğrenciler  %100 burslu okumayı kazanmışlardır.
 • TEOG sınavından 480 ile 489 arasında puan kazanan öğrenciler %75 burslu okumayı kazanmıştır.
 • TEOG sınavından 425 ile 459 arasında puan kazanan öğrenciler %50 burslu okumayı kazanmıştır.
 • TEOG sınavından 375 ile 399 arasında puan kazanan öğrenciler %30 burslu okumayı kazanmıştır.

Özel Okul Devlet Teşvik Desteği Ne Kadardır?

Screenshot 1 1 - Özel Okullara Devlet Teşvikleri

En çok merak edilen konulardan birisi olan teşvik ücretleri özel okulların öğrenciler için sunmuş olduğu devlet teşvikleri toplamda 3 bin lira ile 4 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Özel okul devlet desteklerini maddeler halinde sıraladık.

 • Okul öncesi eğitimde 3.060.00 tl ortalaması devlet teşviki sağlanmaktadır.
 • İlkokul alanında 3.680.00 tl ortalaması devlet teşviki sağlanmaktadır.
 • Ortaokul alanında 4.280.00 tl ortalaması devlet teşviki sağlanmaktadır.
 • Temel liselerde 3.680.00 tl ortalaması devlet teşviki sağlanmaktadır.
 • Diğer liselerde 4.280.00 tl ortalaması devlet teşviki sağlanmaktadır.

Devlet Teşvik Tarihleri Ne Zaman?

Devlet özel okul teşviklerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin 2017-2018 eğitim öğretim yılı için başvuru işlemlerini internet üzerinden e-okul sitesinden yapabileceklerdir. Özel okullarda okumak isteyen öğrenciler için okul yönetmelikleri ortalama 20 bin lira civarında bir ücret talep etmektedirler. Fakat devletin vermiş olduğu teşvik sayesinde bu rakam 16 binlere kadar düşecektir. Ayrıca bir çok özel okul teşviklerin yanı sıra burs imkanları da sağlamaktadır. Bu bilgilerin ardından özel okullarda öğrenim görmek isteyen ve başvuru yapmayı düşünen öğrenciler için devlet teşvik tarihleri açıklanmıştır. Açıklanan tarihler ise 10 Ağustos 2017 ile 6 Eylül 2017 tarihleri arasındadır.

Daha detaylı özel okul teşvikleri hakkında bilgi almak için

Milli Eğitim Bakanlığının sitesini ziyaret ediniz.

Başvurular bitmiş olup 2019 yılı için tekrar başlaması halinde başvuru tarihlerini sizlerle paylaşacağız. 2017-2018 yıllarında eğitim ve öğretim desteği devam eden ara sınıf öğrencilerinin 2018-2019 yıllarında başlayacak olan başvurulara destek yapması gerekmeyecektir.



1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!