Anasayfa / Ekonomi / Otomotiv Sektörüne Avrupa Can Verdi
Otomotiv Sektörüne Avrupa Can Verdi

Otomotiv Sektörüne Avrupa Can Verdi

Yurtiçinde meydana gelen Pazar daralmasının etkisiyle birlikte otomotiv sektörü kan kaybetmeye başlamıştı. Otomotiv endüstrisi ihracat alanında ivme kazanırken 16 milyar doların üzerinde olarak bir dış satıma imzasını atmayı başardı. Bu rakamın oluşmasına en büyük katkının ise Avrupa Ülkelerinden geldiği kaydedildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanmış olan verilere bağlı olarak, ilk yarıda yine aynı dönemine göre Türkiye’de otomobil ve araç pazarı yüzde 11,92 oranında bir daralma yaşandı. Buna göre otomotiv sektöründe 16 milyar 434 milyon dolarlık bir ihracatın gerçekleştiği onaylanmış oldu. Bu ihracat rakamı geçen yılın yine aynı dönemine göre 14 milyar 352 milyon doların üzerinde olarak gerçekleşti. Bu da otomotiv sektöründe geçen yıla göre artışların olduğunu ve bu değerin yüzde 14,5 olarak gerçekleştiğini duyurmuş oldu.

Ayrıca sektörde 16 milyar doların üzerinde seyreden ilk yarı dış satım hacmi, rekor seviyesine yükselerek en iyi ihracat rakamı olarak kayıtlara geçmiş oldu. Sektör öte yandan Türkiye çapındaki 80,2 milyar dolar değerinde ihracat rakamlarının 5’te 1’ini oluşturmuş durumdadır.

İhraç Edilen 5 Üründen 4’ü Avrupa’ya Gitti

Otomotiv sektörü içinde Avrupa Birliği ve Avrupa ülkelerine olan toplam ihracat geçen yılın yine aynı dönemine göre, yüzde 15 oranında artış gösterdi ve 13 milyar 224 milyon 652 bin dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle ilk yarıdan alınan verilerden sonra 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat verilerinin yüzde 80,5’inin Avrupa’dan geldiği onaylanmış oldu. Durumun bu şekilde gelişmesi ise ihracatı sağlanan her 5 ürünün 4’ünün Avrupa’ya gönderildiği belirtilmiş oldu.  Aynı dönem içinde Avrupa’nın yanında en çok ihracat gerçekleştirilen bölgelerden bir diğeri ise Ortadoğu oldu. Ortadoğu bölgesine yapılan ihracat yüzde 2.2 artış göstererek, 805,1 milyon dolar seviyesine yükseldi.

İhraç Edilen 5 Üründen 4’ü Avrupa’ya Gitti
İhraç Edilen 5 Üründen 4’ü Avrupa’ya Gitti

En Büyük İhracat Kaybı ABD’ye

Sektör içinde yılın aynı dönemi hesaba katılarak en büyük Pazar 2 milyar 461 milyon dolar seviyesiyle birlikte Almanya pazarı oldu. Almanya’yı ise 1 milyar 874 milyon dolar ile İtalya, İtalya’yı 1 milyar 746 milyon dolarla Fransa ve daha sonrasında ise İngiltere takip etti. Böylelikle Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa 1 milyar dolar üzerinde ihracat gerçekleştirilmiş ülkeler olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Otomotiv sektöründe düşüş gösteren ve en fazla düşüş elde edilen ülkelerin başını ise Amerika Birleşik Devletleri çekti. Otomotiv sektöründe ABD’ye yapılan ihracat geçen yılın ilk yarısı içinde geçen yıla göre 159 milyon 990 bin dolar düşüş gösterirken, 463 milyon 808 bin dolar olarak gerçekleşmiş oldu. ABD’nin hemen ardından en fazla düşüş gösteren diğer ülkeler arasında ise İran, Danimarka, İrlanda ve Suriye yer alıyor. Bu ülkelerde ABD’nin ardından en fazla düşüş gösteren ülke ise 51 milyon 294 bin dolar ile İran oldu. Aynı zamanda Danimarka ve İrlanda gibi yerlerde de beklenmeyen bir düşüşün olduğu dikkat çekici olarak nitelendirildi. İkinci döneme ait veriler şimdiden beklenmeye başladı.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.