Anasayfa / Ekonomi / Otomatik Katılım Sayesinde 4.5 Milyon Kişi BES’li Olacak
Otomatik Katılıma Dahil Olanlar 127 Milyar TL Aştı
Otomatik Katılım Sayesinde 4.5 Milyon Kişi BES’li Olacak

Otomatik Katılım Sayesinde 4.5 Milyon Kişi BES’li Olacak

Türkiye Sigorta Birliği Temmuz ayının başından itibaren yeni katılımlar sayesinde büyümesine devam edecek. Bireysel emeklilik sistemi buna yönelik yeni açıklamada bulunurken çalışanların 10 ile 49 arasında yer aldığı işyerlerinde bireysel emeklilik sistemine geçiş olacağını duyurdu.

Temmuz ayının başı ile birlikte 10 ile 49 arasında çalışanı bulunan işyerleri için bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak kayıtlar başlayacak. Emeklilik Gözetim merkezinden alınan verilere bağlı olarak 231 bin işyerinde toplam olarak 4 buçuk milyon çalışan daha bireysel emeklilik sistemine kayıt olmuş olacak. Bireysel emeklilik sistemi 2003 ile 2017 yılları arasında toplam olarak 7 milyon katılımcıya ulaşmış ve son bir buçuk yıllık dönem içinde uygulanan otomatik katılım yöntemi sayesinde bu sayı 11 milyon ulaşmıştı. Türkiye Sigorta Birliği yapmış olduğu açıklamaya göre uygulamaya alınacak olan iş yerleri belirlenirken iş yerinde şu anda çalışmakta olan kişilerinde sisteme alınacağını duyuruldu. Özellikle sisteme 45 yaşını doldurmamış olan kişilerin alınacağını belirten Türkiye Sigorta Birliği durumu bu şekilde müjdelemiş oldu.

Otomatik Katılıma Dahil Olanlar 127 Milyar TL Aştı

EGM’den alınan verilere bağlı olarak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan uygulamaya  katılımcıların fon tutarı ve devlet katkısı ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği dikkate alındığında sistemin toplam büyüklüğü 127 milyar lirayı aştı.

 olan 119 milyar 146 milyon lira ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği 8 milyar 194,4 milyon lira dikkate alındığında, sistemin toplam büyüklüğü 127 milyar lirayı aştı.

EGM temel göstergeleri verilerinden derlenen bilgilere göre, 2019 sonu itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 871 bin 131 oldu.

Söz konusu dönemde katılımcıların fon tutarı 101 milyar 884 milyon lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 17 milyar 262 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylelikle katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 119 milyar 146 milyon lira oldu.

Geçen yılın sonu itibarıyla BES’ten emekli olan kişi sayısı da 113 bin 302’ye ulaştı

İş Yerleri Ve İşi Verenler Öncelikli Olarak Emeklilik Şirketini Seçmeli

Otomatik katılım kapsamına girmekte olan işyerlerinin öncelikli olarak emeklilik şirketi ile görüşmeleri ve bu şekilde çalışanların adına emeklilik sözleşmesi yapması gerekir. Sisteme girmek için fon seçimi kişilerin kendi tercihlerine göre yapılabileceği gibi, tercihini belirtmeyen çalışanlara da fon seçimleri işverenler tarafından yapılmış olacak. Katkı payı kavramının çalışmakta olan kişilerin ücretinden kesilerek bunların emeklilik şirketine aktarılması işverenlerin kendi sorumluluğunda bulunuyor. Türkiye Sigorta Birliği aynı zamanda otomatik katılım sistemine dahil olacak işyerlerinin yasaların yükümlülüklerine uygun olmaları gerektiğini, eğer bunun aksi yönünde bir hareket yaparlarsa ise cezai müeyyideye maruz kalmalarının mümkün olabileceğini hatırlattı.

Bu sistemde faizli fon tercihine ek olarak aynı zamanda faizsiz fon seçimi de yer alıyor. Uygulamada iki farklı fon türünün eşit şartlarda ve aynı anda çalışan kişilere sunulması amaçlanıyor. Günümüze kadar 4 milyon kişi 2.9 milyar TL birikim tutarının yüzde 63’ü faizsiz fon tercihinde bulunurken, kalan %37’si ise faizli fon seçeneğini seçerek bu şekilde birikimlerini oluşturmuş oldu. Bunun yanında emeklilik için hak kazanan kişilerin ise birikimlerini aylık halinde almalarına göre, en az 10 yıllık gelir sigortası tercih eden kişiler için toplam birikimlerinin yüzde beşi kadar devlet katkısı alabilmeleri mümkün oluyor. Bu şekilde kişilerin emeklilik açısından oldukça büyük bir fırsat kazanması ve birikimlerini daha iyi bir şekilde değerlendirmesi mümkün olacak.

Bu arada, katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü olan 119 milyar 146 milyon lira ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği 8 milyar 194,4 milyon lira dikkate alındığında, sistemin toplam büyüklüğü 127 milyar 340,4 milyon lira oldu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.