Anasayfa / Ekonomi / Otomatik BES’te İkinci Adım

Otomatik BES’te İkinci Adım

Otomatik Katılım Sistemi 1 Ocak 2017 tarihinde hayata geçirilmişti. OKS kapsamında ilk olarak 1000 ve üzerinde çalışanı bulunan sektörler 1 Ocak 2017 tarihinde, 250 ve bin arasında çalışanı bulunan sektörler 1 Nisan 2017 tarihinde, 100 ile 250 çalışanı bulunan yerler ise 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra sisteme geçiş yapmıştı. Şimdide 10 ile 50 arasında çalışana sahip olan sektörler için Bireysel Emeklilik Sistemine geçişler başlıyor.

Ülke genelinde tasarrufun sağlanması için geçen yılın başından itibaren OKS sistemi uygulamaya alınmış ve 45 yaş altında bulunan çalışanlar için kademeli alımlar başlamıştı. Bu kapsamda şimdilerde ise 10 ile 50 arasında çalışanı bulunan kişiler sektöre giriş yapmış olacak. Bu grup içinde otomatik bes’e toplam olarak kayıt olunan kişi sayısının ise 2 milyon 701 bin olarak güncellenmesi bekleniyor.

2020 Yılında 10’dan Az Çalışanı Olanlar Katılacak

Habere göre 10 veya bundan daha az çalışana sahip olan sektörlerde katılım 1 Ocak 2020  tarihi itibariyle başlamış olacak. 2020 yılının Ocak ayıyla birlikte toplam olarak 1.3 milyon çalışana sahip idareler ve 50 ile 100 çalışan arasında çalışanı bulunan kişiler bu sektöre dahil edilmiş durumdaydı. Sisteme yeni giriş yapacak olan kişilerin prim esas kazancının yüzde 3’üne varacak tutarda BES kesintisinin yapılması sağlanmış olacak.

BES aynı zamanda yüzde 25 teşvik payı verirken, 2 aylık cayma süresi belirlemiş durumda. 2 aylık cayma süresinden hemen sonra bu sistemde kalmaya devam eden kişiler ek olarak 1000 liralık bir devlet katkısını alabilmiş olacak. Ayrıca emeklilikte birikimini yıllık olarak gelir sigortası ile birlikte alacak olan çalışanlara birikiminin yüzde 5’i oranında bir devlet katkısının verilmesi gündeme gelecek.

TAVSİYE:  Sektörlerde İlk Dönemde İyileşme Var
Otomatik BES’te Yer Alan Çalışan Sayısı 4.1 Milyona Ulaştı
Otomatik BES’te Yer Alan Çalışan Sayısı 4.1 Milyona Ulaştı.

Otomatik BES’te Yer Alan Çalışan Sayısı 4.1 Milyona Ulaştı

Otomatik BES kapsamına göre bu sisteme kayıt olan kişi sayısı 15 Haziran tarihi itibariyle toplam olarak 4 milyon 140 bin 609 kişi olarak güncellenmiş oldu. Sistemde çalışan kişilerin fon tutarı ise 2 milyar 967 milyon olarak görülüyor. BES’teki toplam çalışan sayısının ise 6 milyon 979 bin 142 olduğu belirtilirken, fon tutarı ise 70 milyar 980 milyon 974 bin TL olarak hesaplandı. Hazinenin daha çok bu sisteme kullanıcı çekebilmek açısından çalışmalara devam etmesi ve var olan durumları düzeltmesi bekleniyor.

Özel sektör çalışanlarının bu sisteme geçirilmesi için iş yeri büyüklüğünün dikkate alındığı biliniyor. Bu kapsama bağlı olarak yeni kayıtlar için kilit tarih olarak görülüyor. Bu kapsama göre çalışanları on ve üzerinde bulunan ancak elli kişiden az olduğu kesin olan işletmelerin kayıtları ise sonra başlatılmış olacak. Bu çalışanlarda sisteme kayıt edilirken, kayıtların kademeli bir şekilde belirtilen tarihler içinde devam edeceği öngörülüyor.

Esas olarak otomatik bes sistemine çalışanların katılmasını sağlamak tamamen işverenlerin sorumluluğunda bulunuyor. Bu tarih geldiğinde ise zorunluluk olarak işverenlerin çalışanları bu sisteme dahil etmesi beklenecek. Emeklilik şirketinin seçilmesi ve katkı paylarına dair sorumluluklar tamamen işverenin sorumluluğuna alınmış durumda. Bu nedenle işverenler tarafından bu hamlelere kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir