Anasayfa / Hayvan Kredisi / Tarım ve Orman Bakanlığı Hibeleri 2022 Teşvikleri
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri 2022
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Hibeleri 2022 Teşvikleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçmiş olduğumuz yıl orman köylülerine özel destekler verilmiş ve Kastamonu ile Sinop’ta bulunan ve orman işleri ile uğraşan 5 milyon Türk Liralık katkı sağlanmıştır. Bu yıl ise bakanlık tarafından orman ve köy işleri ile uğraşan vatandaşlarımıza özel destek imkanları sağlanmaya devam ederken aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmiş olan destekler orman köylerinde yaşayan ve vatandaşlarımızın gelir düzeylerinin arttırılması için oluşturulmuş olan bir proje dahi olsa da sosyal ve ekonomik gelişimleri desteklemek amacı ile oluşturulmuş olan bir projedir. Bu proje ülke genelinde ara vermeden devam etmektedir.

Kastamonu ve Sinop İllerinde Orman Köylülerine Verilen Destekler

Kastamonu ve Sinop Bölgelerinin coğrafi durumları göz önüne alınmış olduğunda bölgenin yapılarına göre bakanlık tarafından oluşturulmuş olan projeler gündeme getirilmiştir.  Kastamonu ve Sinop illerinde hayata geçirilen projeler ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

  • Süt koyunculuğu
  • Süt sığırcılığı
  • Güneş enerjisi
  • Besi sığırcılığı
  • Manda yetiştiriciliği
  • Fenni arıcılık

Maddeler halinde yer vermiş olduğumuz işler ile uğraşan  orman köylülerine bakanlık tarafından 5 milyon değerinde kredi imkanı verilmiştir. Ayrıca bahsi geçen bu iki ilde toplamda 102 aileye güneş enerjisi desteği verilirken 112 aileye de süt sığırcılığı desteği sağlanmıştır. Bu desteklerin yanı sıra 6 aileye süt koyunculuğu, 10 aileye ise besi sığırcılığı ve manda yetiştiriciliği imkanları verilmiştir. Kastamonu ve Sinop bölgelerindeki orman köylülerinden 107 aileye ev elektrik tesisatının yenilenmesi için destek verilirken, 18 aileye de fenni arıcılıkta destekler verilmiştir. Verilen bu desteklerin toplamında ise 406 aile Tarım ve Orman Bakanlıkları tarafından oluşturulmuş olan projelerden yararlanmış ve 5 milyon değerindeki kredi desteklerinden faydalanmışlardır. Ayrıca tüm bu yardımlara ek olarak Kastamonu iline bağlı olan TOSYA ilçesinin Karaköy kooperatifine de 45.118,00 Türk Lirası değerinde hibe olanağı sağlanırken 225.591,00 Türk Lirası değerinde ise iş makinesi destekleri verilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı yapmış olduğu bir açıklama da şu sözleri dile getirmiştir. “Bakanlık olarak Orman Köylülerini de düşünüyoruz ve onların kalkınmalarını desteklemek amacı ile çeşitli projeler geliştirerek vatandaşlara ek olarak istihdam projeleri oluşturuyoruz.” diyerek sözlerini tamamlayan bakan aynı zamanda faaliyet alanlarına ek olarak orman köylülerini çalıştırdıklarını ve bu tür projelerin de devam edeceğini dile getirmiştir. Hayvan kredisi veren bankalar kampanyaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hibe ve 2018 Teşvikleri
Tarım ve Orman Bakanlığı Hibe ve  Teşvikleri

Tarım ve Orman Bakanlığının Sosyal Destek Projeleri

Sosyal destek projelerinin amacına bakmış olduğumuz zaman ormancılık problemlerinin çözümlerine ilişkin özel amaçlı çalışılmış olan projeler olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca Orman genel müdürlükleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar genel müdürlüğü, Erozyon kontrolü genel müdürlüğü gibi ormancılık alanında faaliyet gösteren birimlerin uygulamaya koymuş oldukları işlemler karşısında meydana gelmiş olan olumsuzlukların önüne geçmek ve halk baskısını aza indirmek için uygulanan bir projedir. Sosyal destek projelerinin yanı sıra sosyal krediler, ekonomik krediler, Güneş enerjili su ısıtma sistemleri kredisi, Arıcılık kredisi gibi destekleri de kapsamaktadır.

Sosyal Krediler

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden biri de sosyal kredilerdir. Bu krediler iki ana başlık atında da incelenebilir. Güneş enerjisi ve dam örtülüğü projesi sayesinde kredi imkanlarından yararlanmanız mümkün olacaktır. Güneş enerjisi projesine bakmış olduğumuzda 3 yıl vade imkanı sayesinde faizsiz ve eşit taksit imkanları ile kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra 5 yıl vade ve eşit taksit imkanları ile dam örtülüğü projesi desteklerinden yararlanmanız da mümkün olacaktır.

Yeni Bakanlığın Hibe ve Teşvikleri
Yeni Bakanlığın Hibe ve Teşvikleri

Ekonomik Krediler

Sosyal kredilerin yanı sıra birde ekonomik kredi imkanları sağlanmaktadır. Bu kredi imkanlarını incelemiş olduğumuzda ise 14 alt başlık ile karşı karşıya geliyoruz.

Süt sığırcılığı projesinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız 6 yıl vade imkanlarından yararlanırken aynı zamanda 12 ay boyunca da geri ödemeden kredi çekebileceklerdir. Süt sığırcılığı kredisinde yem bitkisi için tohum bedeli, sigorta primi, kaba ve kesif yem hayvan bedeli kredi imkanlarından karşılanacaktır. Genel ve beklenmeyen giderler ve arazi bedeli öz kaynaklar üzerinden karşılanacaktır.

Süt Koyunculuğu projelerinden yararlanacak olan vatandaşlarımız 30 koyun ve 1 Koç karşılığında çekecekleri kredileri 6 yıl vade imkanları ile 1 yıl geri ödemesiz olarak kredi çekebileceklerdir. Geri ödeme oranlarına bakmış olduğumuzda ise 2. yıl %10, 3. yıl %15, 4. yıl % 20, 5. yıl % 25, 6. yıl 30 olarak belirlenmiştir.

Kaba ve kesif yem, hayvan bedeli sigorta primlerinden karşılanırken genel ve beklenmeyen giderlerin yanı sıra arazi bedeli de öz kaynaklardan düşülmektedir.

Besi Sığırcılığı kredilerinden yararlanacak olan orman köylüleri 1 yıl geri ödemesi olmayan ve 5 yıl vadesi olan kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir. Bu kredi imkanlarından yararlanacak olan vatandaşlarımızın 10 baş sığıra sahip olması gerekmektedir.

Besi Koyunculuğu kredilerinden yararlanacak olan vatandaşların toplamda 7.200 kilogram ağırlığında 50 baş koyuna sahip olması gerekmektedir. Ayrıca 1 yıl geri ödemeden 6 yıl vade imkanları ile bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Seracılık işi ile uğraşacak olan vatandaşların damla sulama sistemi, fide ve tohum bedeli ve aynı zamanda sera yapımı kredilerden karşılanırken arazi bedeli ve beklenmeyen giderler öz kaynaklardan karşılanmaktadır. Seracılık kredilerinin vadesi 5 yıl olurken bir yıl boyunca da geri ödemesiz kredi imkanı sağlanmaktadır.

Kültür Mantarcılığı kredilerinde 4.000 kilogram değerinde mantara sahip olmanız gerekirken ayrıca inşaat bedellerinin bir kısmı, pastorize edilmiş hazır kompast, sulama ekipmanı, termometre, zaman saati, higrometre gibi giderleriniz kredilerden karşılanmaktadır. Kültür mantarcılığında bir yıl geri ödemesiz 5 yıl vade imkanları ile kredilerden yararlanabilirsiniz.

Bağcılık işi ile uğraşacak olan şahısların 10.000 kilogram değerinde bağa sahip olması gerekirken aynı zamanda 4 yıl geri ödemesiz 7 yıl vade ile kredi kullanması mümkün olacaktır. çit bedeli, gübre gideri ve fidan bedeli kredi ile karşılanmaktadır.

Meyvecilik 5 dekar alanda meyve yetiştiriciliği işi ile uğraşan vatandaşlar 7 yıl vade ile 4 yıl geri ödemesi olmayan kredi imkanlarından yararlanmanız mümkün olacaktır. Ayrıca çit bedeli, gübre bedeli ve fidan bedeli kredilerden karşılanmalıdır.

Bodur ve Yarı bodur meyvecilik projelerinin kredi imkanları 3 yıl boyunca geri ödemesi olmadan 6 yıl vade imkanı sağlamaktadır. 2-5 dekar alanda bodur meyve yetiştiriciliği yapılabilir.

Zeytin salamura beş tonluk kapasiteye sahip olan orman köylülerinin 1 yıl geri ödemesiz olarak 4 yıl vade ile kredi çekebilmesi mümkün olacaktır.

Halıcılık 4 yıl vade ile 1 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sunulurken 24 metre karelik kapasiteye sahip olunması gerekmektedir. Desen alımı ve ipek giderleri kredilerden düşülecektir.

Kilimcilik 1 yıl geri ödemesi olmayan ve 4 yıl vade süresi olan kredilerden yararlanırken 24 adet veya 72 metre karelik kapasiteye sahip olunması gerekmektedir.

Boylu Fidan Yetiştiriciliği işi için kredi imkanlarından yararlanan vatandaşlar 7 yıl vade ile 4 yıl geri ödeme yapmadan bu desteklerden yararlanabileceklerdir. Ayrıca beş dekar alana sahip olanlar boylu fidan yetiştiriciliği yapabilirler.

Ekoturizm’de 1 yıl içinde 672 kişi ye hizmet eden vatandaşlarımız 6 yıl vade ile 1 yıl geri ödemesiz kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir.

Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemleri Kredisi

Orman köylerinde ikamet eden vatandaşlarımızın güneş enerjilerinden faydalanmaları açısından yaygınlaştırılması uygun görülmüş olan bir proje türüdür. Bu programda açık sistem, Kapadokya tipi, Akdeniz tipi ve kapalı sistem uygulamaları mevcuttur.

Güneş Enerjisi 2018 Hibeleri
Güneş Enerjisi  Hibeleri

Arıcılık Kredisi

Orman köylerinde ikamet eden vatandaşlarımız için  fenni arıcılık destekleri verilirken bu desteklerden yararlanacak olan vatandaşların 4 yıl vade ile kredi çekmeleri mümkün olacaktır. Ayrıca 1 yıl geri ödemesi olmayan bu kredi türünden yararlanacak olan şahısların 20 kovan kapasiteye sahip olmaları gerekmektedir.

Arıcılık Hibeleri 2018 Teşvikleri
Arıcılık Hibeleri Teşvikleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destekler 2022 yılında da devam edecektir. Verilen desteklere başvuru yapabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.