Anasayfa / Sigorta / Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?
yetim aylığı 606x330 - Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?

Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?

Emeklilik hakkı kazandıktan sonra ya da prim ödemesi yapmasına rağmen vefat ettiği için emekli olan babaların maaşı kızlarına ve eşlerine kalabilmektedir. Ölen babanın emekli maaşı kız çocuklarına belirli kurallar altında geçmektedir.Erkek çocukların babalarından kalan emekli maaştan yararlanma durumu kız çocukları gibi yada annenin durumu gibi değildir. Devlet tarafından hak kazanan kişilere verilen bu ödeneğe dul yada yetim maaşı da denilir.Bu yazımızda vefat eden babanın emekli maaşının hangi şartlar altında alınacağı,hangi durumlarda kesileceği ya da kaç sene boyunca ödeneceğini yazacağız.

Ölüm Maaşına Hak Kazanma Koşulları Nelerdir?

Kanunun yürürlükten sonra mirasçı kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

 • En az 1800 gün malulük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş.

4/1-(a) sigortalıları için her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi yaptırmış olmak şartı ile ölüm aylığı bağlanmış olur.

Ayrıca;

 • Malullük,vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış olup
 • Bağlanmış bulunan malullük vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı sigortalı olarak işe başlamaları sebebi ile kesilmiş, durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde ölüm aylığı almaya hak kazanırlar.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sadece 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında gerek ölen sigortalı tarafından gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmayacak ve değerlendirme yapılmayacaktır.

Fakat 01/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan tüm süreler  dikkate alınacak.

Ayrıca kendi nam ve hesabına (4/b li)çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Cenaze Ödeneği

Cenaze ödeneği kurum yönetim kurulunca belirlenip Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir sefere mahsus yapılan yardımdır.

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine yoksa çocuklarına oda yoksa ana babasına oda yoksa kardeşlerine bir defa olmak şartı ile verilir. Cenazenin bu kişiler  dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda masraflar da gerçek veya tüzel kişilere devlet tarafından ödenmektedir.

cenaze ödeneği - Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?
Ölen kişi için yakınlarına cenaze ödemesi yapılmaktadır.

KIZ ÇOCUKLARININ MAAŞI AMA ŞARTLARI

Bir kişi emekli sandığı,ssk yada bağkurdan prim gününü doldurup emekli olma hakkını elde eder ve emekli bir şekilde vefat ederse bu durumda ölen adamın kız çocukları yada eşleri bu dul yada yetim aylığı alma hakkını kazanmaktadır.Öncelikle bekar olan kız çocukları için maaş alma hakkını açıklayacağız.ÖLÜM AYLIĞI HANGİ ŞARTLARDA KESİLİR?

Ölen adamın kız çocukları bu maaşı evlenmedikleri takdirde ömür boyu alabilir.Ölüm aylığı da denilen bu ödeneği ölen babanın kızları evlendikleri takdirde maaşları kesilir.Ölen baba eğer SSK ve Bağkur emeklisi ise kız çocuğu sigortalı bir işte çalışmaya başladığı zaman bu maaşı yine kesilir.Fakat şöyle bir durum söz konusu ki kız memur olursa ozaman babanın hangi kurumdan emekli olduğu önemli değil ve ödenek iptal olur.Evlenip boşanan kadınlarında tekrar ölen babadan kalan maaşı alabilmesi için farklı şartlar mevcuttur.Böyle bir durumda bilgi almak için en yakın sgk binasına yada ALO 170 SGK hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

BOŞANMIŞ KADINLAR HEM EŞİNDEN MAAŞ ALIP HEM SİGORTALI ÇALIŞABİLİR Mİ?

Sigortalı çalışan bayanlar aynı zamanda ölen kocasından kalan aylığı alabilmektedir. Ayrıca çift maaş alma şartıda taşınmış olacaktır. Yani kadın sigortalı başka bir işte çalışıyorken ayrıca ölen kocasından aylığını da alabilecek.

Aynı durum kız çocukları için geçerli değilken eşi ölmüş kadınlar hem kocasının aylığını alıp hemde ek işlerde çalışabilirler.

Dul maaşı ve yetim maaşları zam oranları konusunda sosyal medya da bir çok araştırma yapılmaktadır.Dul ve yetim maaşlarının ödenekleri herkes için aynı olmadığından sabit bir miktarı yoktur.Fakat zam tutarları her dul ve yetim için aynı artış söz konusudur.Merak edilen detaylar yazımızın devamında…

DUL VE YETİM MAAŞI ZAM ORANI NE KADAR?

Dul ve yetim maaş zam oranları da memur,Bağ-kur ve SSK emeklilerinin alacağı zam oranıyla eşit miktarda artmaktadır.Devlet ödeneği olan SSk, Bağ-kur, emekli, dul ve yetim aylıkları 2018 yılı için eşit düzeyde olmuştur.2018 Ocak ayı itibariyle emekli olmuş ve ya 1800 günlük primi bulunan,belirlenmiş şartları taşıyan,eş çocuklara bağlanan dul ve yetim aylığının zam oranı %5,69 artarak emeklilerle aynı seviyeye çıkartılmıştır. Bunu haricinde sitemizden Emekli Gazi Maaşları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

DUL VE YETİMLER NE KADAR AYLIK ALIYOR?

 1. Dul ve yetim aylıkları 5534 sayılı kanunun 68.maddesin de şu şekilde yer almaktadır;
 2. Ölen eşin en son aldığı maaş üzerinden hesaplanan dul ve yetim aylığı içeriği aşağıda sıralandığı gibidir:
 3. Koca ve dul karı için yüzde 50 ödenirken aylık alan çocuğu yoksa dul eşe yüzde 75
 4. 3 veda daha çok çocuk varsa %100 ü geçmemelidir.
 5. Çocuk tek ise yüzde elli 2 çocuk varsa %40 ödenir.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

len emeklinin maaşını kim çekebilir - Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?
ölen emeklinin maaşını kim çekebilir?

Eşin ölüm tarihi itibari ile 5 yıllık sigortası ya da emekli olması gerekir.

 • Eşin vefat ettiği tarihte resmi olarak evlilik bağı olması gereklidir.
 • Erkek çocuklarda öğrenci olmaması durumunda 18 yaş, lise öğrencisi olması halinde ise 20 yaş, üniversite okuyor ise bu kez yirmibeş yaş altında olması gerekiyor.
 • Kız çocuğun evli olmaması ve SGK lı bir işte çalışmaması şartı aranır.

DUL VE YETİM AYLIĞI HANGİ ŞARTLARDA KESİLİR?

Kız çocuğunun evlenmesi ya da sigortalı bir işe girmesi durumunda,annenin evlenmesi veya işe girmesi durumunda erkek çocuğunda 25 yaşına girmesi ve sigortalı bir işe başlaması sonucu devlet tarafından ödenen dul ve yetim maaşı kesilmektedir.

Vefat eden emeklinin maaşları bu şekildeki kişilere kalmaktadır. Evlenmiş kız çocukları kesinlikle babasından ve eşinden kalan maaşı alamazlar.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

 1. 10yil önce vefat eden babam bağkur emeklisiydi. Ben SSK emeklisi dulum. Babamın maaşını alabilirmiyim ne kadarını alırım. Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!