Anasayfa / Kuruluşlar / Haftasonu Hangi Noter Açık? Nöbetçiler 2020
Haftasonu Hangi Noter Açık Nöbetçiler 2020

Haftasonu Hangi Noter Açık? Nöbetçiler 2020

Noterler hakkında en çok merak edilenler ve aranılan konular arasında Noter cumartesi pazar açık mı? Noter çalışma saatleri nedir? İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyükşehirlerde Noter çalışma saatleri ve nöbetçi noterler oldukça fazla merak edilmektedir. Bu yazımızda sizler için nöbetçi noter nedir? Çalışma saatleri nasıldır? Hafta sonu işlem yapılıyor mu? gibi hususlarda bilgiler vereceğiz. Noterlerin çalışma saatleri hakkında tüm detaylar içeriğimiz de..

Nöbetçi Noter Nedir?

Noter, kişilerin haklarını koruma altına almak ve bu yol sayesinde kişilerin arasında olan sorunların engellemek ve yasal haklar ile çözüme kavuşmasını sağlamak adına hukuki belgeleri düzenleyen ve onay veren şahıslardır. Devir- teslim, evrak ya da velayet gibi birçok hususta işlemlerimizi gerçekleştirmemiz için resmi Noter onayına ihtiyaç duyarız.

Noterler Ne İş Yapar?

Noterlerin yaptığı işler genel ve özel olarak ikiye ayrılmaktadır. Noterler Kanununun 60. maddesi gereğince genel olarak yaptıkları işler şu şekildedir;

  • Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi oluşturmak,
  • Mevcut belgeleri bir dilden başka bir dile ya da bir yazıdan başka bir yazıya dönüştürmek,
  • Yasal olarak ilgili yere kaydedilmesi gereken işlemleri kaydetmek,
  • Noterler Kanunu’na göre yazılan ve dışarıdan getirilen kağıtların üzerinde bulunan mühür, imza ya da herhangi bir işareti ya da tarihe onay vermek,
  • Kişilere ihbarname, ihtarname ve protesto göndermek,
  • Yasalarda resmi olarak yapılması emredilmiş olan ve yerleri belirtilmemiş olan hukuksal işlemleri yasada belirlenen hükümlere göre uygulamak,
  • Noterler Kanunun 60. maddesi ve diğer yasalar ile verilmiş olan diğer tüm hukuki  işlemleri düzenler ve gerçekleştirirler.

Bunların yanı sıra Noterler Kanunu’nun 61. maddesi gereğince özel işleri de bulunmaktadır. Bu maddede ise; tespit işleri, emanet işleri, defter onaylama işlemleri, ölüme bağlı tasarruflar ve vasiyetname işlemleri, aylık ve yıllık iş cetvelleri ve tebligat işleri ile uğraşırlar.

Noterler Ne İş Yapar?
Noterlerin görevleri genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Noter Çalışma Saatleri

Noterler kendi içlerinde birinci, ikinci ve üçüncü olarak sınıflara ayrılırlar. Vatandaşın teslimat, tapu, alım satım gibi işlemlerini çözmeye yönelik çalışan noterlerin belirli çalışma saatleri vardır.  Daha evvelki zamanlarda noterler hafta sonu hizmet vermemekte idi. Yalnızca hafta içi saat 09:00 ve 12:30 – 13:30 ve 17:30 arasında hizmet vermekteydiler. Ancak yeni getirilen bir düzenleme ve yapılan açıklamalar neticesinde Noterlerin hafta sonları da hizmet vereceği bildirildi.

Noterler Hafta Sonu Da Hizmet Verecek!

Daha önceki zamanlarda Noterler resmi kurum olarak bilinmesi sebebi ile hafta sonları çalışmıyorlardı. Ancak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yeni yapılan düzenlemeye ilişkin açıklama geldi. Bakan Abdülhamit Gül nöbetçi noter uygulaması yapılacağını açıkladı. Vatandaşların temel haklarını korumak adına düzenlemeler oluşturulacağını belirten Bakan nöbetçi noterlerin de hazırlanan reform belgesi arasında yer alacağını belirtti. Konuya ilişkin olarak şu sözleri söyledi;

” Halkımız Cumartesi ve Pazar günleri Notere giderek işlemlerini halledebilecek. Tıpkı nöbetçi eczanelerde olduğu gibi nöbetçi noterlerde de işlemler görülecek, incelemeleri yapacak, vekaletini verecek ve sözleşmesini yapacak. Şahsi hayatlarında, ticari ve ekonomik alanlarda araç veya ev alım satımı yapabilecek. Bu hususlarda hayatın kolaylaşmasını, iş ve işlemleri geliştirmeyi hedefleyerek vatandaşları yaşadıkları mağduriyetten kurtaracağız. Bu husustaki hazırlıklarımızı Noterlik ile işbirliği içerisinde yürütüyoruz. En yakın zamanda bu ve benzer konularda hakim ve savcıların güvencesini, bağımsızlığını, tarafsızlığını, hükümlerin güçlenmesini sağlamak, avukatların savunma hakkını daha da güçlendireceğiz. Tüm bunların yanı sıra vatandaşların hak arama seçeneklerini artıracak ve hızlandıracağız. Adalete ulaşımı daha da güçlendirecek, yargılara güveni arttıracak hedeflerimizi kamuoyu ile en yakın vakitte paylaşacağız.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün noter uygulaması hususunda yaptığı açıklamalar bu şekildedir. Bakan Gül halka sağlanan adalet hizmetlerinde noterlerin çok önemli bir husus olduğunu da belirtti. Açıklanacak olan Yargı Reform Belgesi’nde nöbetçi noter uygulamasının da bulunacağını söyledi. Yapılacak olan yeni düzenleme ile halkın yargıya olan güveni artacak ve yargı iklimi hep birlikte inşa edilecek. Ölen emeklinin maaşını kimler çekebilir? İncelemek için tıklayınız.

Nöbetçi Noter Olacak mı?

Noterler bilindiği üzere yalnızca hafta içi günlerde hizmet veriyorlardı. Hafta sonu hizmet vermeleri yasalar gereği sınırlandırılmıştı. Ancak Ankara Ticaret Odasının Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Heyeti’nin, Abdulhamit Gül ile yaptığı görüşme esnasında ATO üyelerinin sıkıntılarından da bahsedildi. Gürsel Baran noterlerin hafta sonu yani cumartesi ve pazar da açık olması ya da nöbetçi noter düzenlemesi yapılması isteğinde bulundu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran açıklamalarında cumartesi günleri de iş dünyası oldukça aktif olduğunu belirtti. Noterlerin hafta sonları hizmet vermiyor olması iş hayatında büyük aksaklıklara yol açtığını bu yüzden hafta sonları da noterlerin hizmet vermesini talep ettiklerini belirtti.  Noterler vatandaşlara yönelik çalışmalar yapmaları dolayısı ile getirilen yeni düzenlemenin oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. Aşağıda vereceğimiz illerde bulunan noterlerin iletişim bilgilerine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz;

İstanbul Noterleriİzmir Noterleri

Bursa Noterleri 

Eskişehir Noterleri 

Antalya Noterleri

Nöbetçi Noter Olacak mı
Haftasonları nöbetçi noterler hizmet verecek.

Ankara Türkiye Noterleri

Ankara gerek nüfus yoğunluğu gerekse de büyük bir şehir olması sebebi ile noterin hafta sonu işlem yapmıyor olmasından en çok şikayet eden illerden bir tanesidir. Nöbetçi noterlerin yoğunlukla kullanıldığı İstanbul, Ankara, İzmir gibi illeri bu haber oldukça sevindirdi. Artık Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinin haricinde de noterde yapılabilecek işler gerçekleştirilebilecek. Ankara’da bulunan noterlerin iletişim numaralarını sizler için araştırdık. Diğer illerin iletişim bilgilerine ise linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kurumlar yeni sisteme uygun hale getiriliyor! incelemek için tıklayınız.

Ankara 21. Noter

İletişim Adresi: Meşrutiyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı Erciyes İş Hanı 109/1, 06420 Kızılay/Çankaya/Ankara

İletişim Numarası: (0312) 419 42 25

Ankara 10. Noter 

İletişim Adresi: Kızılay Mahallesi, İzmir-1 Caddesi 15 A, 06420 Çankaya/Ankara

İletişim Numarası:  (0312) 417 12 50

T.C Ankara 35. Noter Birliği 

İletişim Adresi: Ayrancı Mahallesi, Hoşdere Caddesi. Etitek Blokları 117/B, 06690 Çankaya/Ankara

İletişim Numarası: (0312) 439 35 35

Sincan 5. Noter 

İletişim Adresi: Ulubatlı Hasan Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, 83/2, 06933 Sincan/Ankara

İletişim Numarası:  (0312) 273 17 20

Ankara 32. Noter 

İletişim Adresi: Harbiye Mahallesi, Çankaya/Ankara

İletişim Numarası: (0312) 482 79 66

★ Ankara 53. Noter 

İletişim Adresi: Mutlukent, 1948. Sokak, No:4, 06800 Çankaya/Ankara

İletişim Numarası:  (0312) 236 12 88

★ Ankara 24. Noter 

İletişim Adresi:  Tunalı Hilmi Caddesi Numara: 123 Kuğulu Pasajı B Blok Kat:2 Daire 144-145

İletişim Numarası: (0312) 427 51 61

★ Ankara 1. Noter

İletişim Adresi: Anafartalar Mahallesi, Anafartalar Caddesi, Alsancak Sokak. Numara:1 Altındağ/ANKARA,

İletişim Numarası: (0312) 311 11 48

★ T.C Ankara 16. Noterliği

İletişim Adresi: Eti Mahallesi, Strazburg Caddesi, 16/3, 06570 Çankaya/ANKARA

İletişim Numarası: (0312) 230 63 77

★ Ankara 11. Noter

İletişim Adresi: Meşrutiyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı, D: Numarası: 103 D:24, 06420 Çankaya/ANKARA

İletişim Numarası:  (0312) 417 43 61

★ Ankara Noter 

İletişim Adresi: Emek Mahallesi, 06490 Çankaya/Ankara

İletişim Numarası: (0312) 222 29 61

★ Ankara 48. Noter

İletişim Adresi: Cebeci Mahallesi, Talatpaşa Bulvarı. 135/1, 06340 Altındağ/Ankara

İletişim Numarası:  (0312) 363 78 71

★ Ankara Noter

İletişim Adresi: Çiçekli Mahallesi, Sanatoryum Caddesi, Numara:95/1, 06120 Keçiören/Ankara

İletişim Numarası: (0312) 360 86 82

★ Akyurt 1. Noterliği

İletişim Adresi: Beyazıt Mahallesi, Belediye İş Hanı Kat: 1 Numara: 37 Akyurt/ANKARA

İletişim Numarası: (0312) 844 03 28

★ Altındağ 1. Noterliği

İletişim Adresi: Fazilet Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Meydanı, Numara:5/B Altındağ/ANKARA

İletişim Numarası: (0312) 310 72 07

★ Ankara 12. Noterliği

İletişim Adresi: Anafartalar Mahallesi, Posta Caddesi Kat:2 Numara:7 Altındağ/ ANKARA

İletişim Numarası: (0312) 311 13 23

Noterlerin hafta sonları da hizmet vermelerine ilişkin açıklamalar ve yeni getirilen düzenlemeler içeriğimizdeki gibidir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir