Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Nişan ve Düğün Devlet Destekleri Evlilik Yardımları (Güncel)
Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı
Nişan ve Düğün Devlet Destekleri Evlilik Yardımları

Nişan ve Düğün Devlet Destekleri Evlilik Yardımları (Güncel)

Havaların ısınması ile düğün sezonu açıldı. Evlilik yolunda ilk adımı atan ya da düğün arefesinde olan çiftler için bankalar uygun faiz oranları ve uzun vadeler ile evlilik kredisi sunmaktadır. Ayrıca yuva kurmak isteyen çiftlere devlet tarafından da evlilik yardımı adı altında destek verilmektedir. Ayrıca bankalardan açacağınız çeyiz hesaplarına da devlet tarafından belirlenen tutarlarda destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bu yardımların miktarlarını, başvuruların nasıl yapılacağını, yardım alabilmek için hangi şartlara sahip olunmasını gerektiğini sizler için araştırdık.

Devlet Tarafından Verilen Evlilik Yardımları

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki devletin evlenmek isteyen çiftlere doğrudan yaptığı bir yardım söz konusu değildir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’ nın ortak yürüttüğü proje dahilinde ve belirli şartlarda dolaylı olarak destek olunmaktadır. Bazı bankaların evlilik kredisi verdikleri ya da çeyiz hesabı adı altında vadeli hesaplar açtıklarından söz etmek mümkündür. Bu hesapları açarak belirli bir miktarda hesaba para akışı yapmak dahilinde belirli bir oranda devlet katkısı da olmaktadır.

Devlet tarafından verilen yardımlara başvurabilmek için;

 • 18- 24 yaş aralığında olmak gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için hesap veli tarafından açılacaktır.
 • Türk vatandaşı olmak
 • Bankalarda Türk Lirası cinsinden
 • Mevduat ya da katılım fonlu çeyiz hesabının açılmış olması
 • Türk Ceza Kanununda sayılan suçlardan herhangi birinin işlenmemiş olması gerekmektedir.
çeyiz-hesabı
Çeyiz hesabı açtıranlara devlet tarafından %20 oranında katkı sağlanmaktadır.

Hesap açtıranlara devlet tarafından 5 bin TL tutarında destek verilmektedir. Bu miktar bir sefer olarak ödenmektedir. Hesaba devlet tarafından yapılacak olan katkıların kararını ve oranları Bakanlar Kurulu Kararları belirleyecektir.

Yılın ilk çeyreğinde yapılan açıklama neticesinde evlenen çiftlere 12 bin 500 TL yardım yapılacağı duyurulmuştu. Evliliğin belirlenen yaş kriterinde yapılması koşulu ile;

 • 3 ya da 4 yılda bankaya yatırılan miktarın %10‘ u kadar olan tutarı devlet tarafından ödenmektedir. Devlet katkısı azami olarak 4 bin TL olabilmektedir.
 • 4 ya da 5 yılda bankaya yatırılan miktarın %15‘ i kadar olan tutar devlet tarafından ödenmektedir. Devlet katkısının azami olarak 4 bin 500 TL’ yi aşmaması gerekir.
 • 5 ya da daha fazla sürede bankaya yatırılan miktarın %20‘ si kadar olan tutar devlet tarafından ödenmektedir. Devlet katkısı azami olarak 5 bin TL’ yi aşmamalıdır.

Türkiye’ de 25 bini aşkın kişinin çeyiz hesabı bulunuyor. 2022 yılı itibari ile böyle bir durumda devlet tarafından ödenecek tutarın 5 bin TL olduğu görülmektedir. Ancak bu miktarın 7500 TL olması beklenmektedir. Ayrıca hesabı açarken 15 bin TL toplu ödeme yapılabiliyor. 5 bin TL’ lik devlet desteğinden faydalanabilmek için ise paranızın 3 yıl süre ile hesapta kalması gerekmektedir. 2022 yılı itibari ile maksimum devlet katkısı oranının %20′ den %25′ e çıkarılması bekleniyor.

Çeyiz hesabında olan tutarın çekilmesi için 27 yaşının doldurulması gerekmektedir. Ödemeleri aylık ya da üç aylık taksitler ile yapmak mümkündür. Hesaptan yılda sadece iki kez para çekimi yapmak mümkündür. Ayrıca hesaba aylık olarak en az 250 en fazla 2500 TL yatırmak gerekmektedir. Bu tutarlar ile alınacak olan konutlarda tapu harcı masraflarında indirim yapılması da düzenleme kapsamındadır. Devlet desteği ile çeyiz hesabı açabileceğiniz bankalar ise aşağıda yer almaktadır.

Ziraat Bankası Düğün Kredisi

Ziraat Bankası bir devlet bankası olduğundan dolayı devlet katkısı oranı %25 olmaktadır. Devlet desteği alabilmek için 3 sene boyunca düzenli olarak hesaba para yatırmak gerekmektedir. 24 yaşını doldurmamış olanlar hesap açabilmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası’ nda çeyiz hesabı açabilmek için daha önce evlenilmemiş olması gerekmektedir. Düzenli olarak ödeme yapmaya devam etmeyenler devlet desteğinden faydalanamazlar. 27 yaşını doldurmadan evlenenler de evlilik yaptıkları tarihlerden itibaren 6 ay içinde başvuruda bulunarak bu destekten faydalanabilirler.

Hesap tutarını belirlenen limitin altına düşürmemek koşulu ile yılda iki defaya mahsus olmak üzere hesaptan para çekilebilmektedir. Bir kişiye yalnızca 1 tane çeyiz hesabı açılabilmektedir. Açılan çeyiz hesabının başka bir bankaya taşınması mümkün değildir. Eşlerin ikisinin de ayrı ayrı hesapları olabilir. Fakat ortak hesap açılması durumu söz konusu değildir. Ödeme üst sınırını aşmamak koşulu ile her ay ya da 3 ayda düzenli ödeme yapılabilmektedir. Hesap ilk açıldığında bir kereye mahsus olmak üzere üst limitte ödeme yapılabilir. Hesap açılış sırasında bir defaya mahsus 2022 yılı için azami 28.548,42 TL’ye kadar para yatırılabilir. Hesaptaki birikim tutarına göre devlet katkısı %20 oranını geçemez. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Vade(Ay) Devlet Katkısı (%) En Yüksek Katkı Miktarı
36- 47 %10,00 5 bin TL
48- 59 %15,00 5.bin 500 TL
60 ve daha fazlası %25,00 7 bin 500 TL

Çeyiz hesabı açmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ediniz.

Kuveyt Türk Evlilik Kredileri

Çeyiz hesabı açmak için belirlenen yaş aralığı 18-24′ tür. 18 yaşından küçüklerin hesaplarını velileri açmaktadır. 24 yaşını aşmış olanlar hesap açamazlar. Daha önce evlenmiş olanlar çeyiz hesabı açamamaktadır. Kuveyt Türk katılım bankasından çeyiz hesabı açmak için bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir.

 • Hesap açabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Taksitler aylık veya 3 aylık olarak ödenebilir.
 • Bankanın %5 kar oranı vardır.
 • Ortak hesap açılması mümkün değildir.
 • Bir kişi adına yalnızca tek bir hesap açılabilir.
 • Kadınlar ve erkekler ayrı ayrı hesap açabilir.
 • En az 3 yıl vadeli olarak açılmaktadır. 3 yıl dolmadan çekmek mümkün değildir. Bu sürenin evlilik tarihinden 3 yıl önce olması gerekmektedir.
 • Bir yıl süresince asgari tutarın altına düşmemek üzere iki kere defa para çekimi yapılabilmektedir.
 • Ödemeleri 1 yılda 3 defa, 3 aylık ödeme periyoduna sahip iseniz de 1 yıl boyunca 1 defa aksatabilirsiniz.
 • Hesabı ilk açtığınızda 18 bin TL tutarında para yatırabilirsiniz.
 • 60 ay ve üzeri ödemelerde devlet katkısı oranı %20 olmaktadır.
 • 27 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.
 • İlk kez evlilik yapanlar bu hesabı açabilirler.

Çeyiz hesabı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. Hesap açtırabilmek için size en yakın Kuveyt Türk şubelerini ziyaret ediniz. Ayrıca internet üzerinden de çeyiz hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz.

çeyiz-hesabı-2
Bankalardan çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Akbank Evlenme Kredileri

Akbank’ tan da devlet katkılı çeyiz hesabı açabilmeniz mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadın ya da erkekler bu hesabı açabilirler. Çeyiz hesabı faiz oranı ​%10,50′ dir. Aylık ya da 3 aylık periyotlarla ödeme yapılabilmektedir. Yıllık faiz oranı banka tarafından belirlenmekte ve her yıl değişebilmektedir. Hesap yalnızca Türk Lirası cinsinden açılabilmektedir. Her Akbank müşterisi 1 çeyiz hesabı açabilir ve bu hesabı başka bir bankaya transfer edemez. Düzenli olarak otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Hesap açabilme yaş sınırı 24′ tür. Aylık taksitlerde asgari limit 125 TL, azami limit ise 1250 TL olmaktadır. Bir yılda hesaptan ev fazla 2 kere çekim yapılabilmektedir.

Devlet katkılarında esas olan hesaba yapılan yatırımın süresidir. Devlet tarafından Akbank’ tan çeyiz hesabı açanlara;

Devlet katkısı ödenmesi için belirlenen yatırım vadesi 36 aydır. 3 yılın altında ödeme yapmak isteyenlere devlet katkısı verilmemektedir.

 • 36 aydan 48 aya kadar olan vadede %10 oranında katkı verilmekte ve katkı miktarı 5 bin TL’ yi geçmez.
 • 48 aydan 60 aya kadar olan vadede %15 oranında katkı verilmekte ve katkı miktarı 5 bin 500 TL’ yi geçmez.
 • 60 ay ve üzeri yani 5 yıllık ödemelerde %20 oranında katkı verilmekte ve bu miktar 6 bin TL olmaktadır.

Linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden çeyiz hesabı başvurusu yapılmamaktadır. Bu sebeple yakınınızdaki Akbank şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Evlendiğiniz sürenin 6 ayı geçmemesi durumunda İlçe Nüfus Müdürlükleri’ nden alınacak belge ile başvuruda bulunanlar da çeyiz hesabından yararlanabilirler. Çeyiz parası hakkında bilgi almak için tıklayınız.

çeyiz-hesabı-3
En az 3 yıl ödeme yapanlar katkı alabilirler.

Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Diğer Bankalar

 • Vakıfbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Finans
 • Garanti Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk
 • Halk Bankası da çeyiz hesabı açabileceğiniz ve %20′ ye varan oranlarda devlet katkısı alabileceğiniz bankalardan biridir.

Siz de çeyiz hesabı açarak 3 yıldan önce evlenmemek koşulu ile devlet katkısı alabilir, bu tutarı nişan ve düğün masraflarınız için kullanabilirsiniz. Mutluluklar dileriz. 🙂


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

2 yorum

 1. BEn destek veririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.