Anasayfa / Sigorta / Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum
Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum

Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum

Milyonlarca mağdur insanları doğrudan yada dolaylı bir şekilde ilgilendiren nafaka durumu tekrar yeni maddeleriyle gündeme gelmeye başladı. Yenilenecek olan nafaka yasası merak ile beklenilmekte ve birçok kişi nafaka kalkıyor mu diye endişe duymaktadır. Eşler arası herhangi bir sebepten dolayı boşanma sonrası erkekler yoksulluk nafakası ismi verilen ödeneği ömür boyu ödemek durumundadırlar. Kısa süren evlilikler için de yüksek yoksulluk nafakası ödemek zorunda kalan erkekler içinde mağduriyet gerekçesi sebebi ile yasalarından bu durumunun kaldırılması talebi içerisindeler.

Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “boşanılan eş hiçbir zaman  SGK gibi görülmemeli” değerlendirmesiyle sinyalini verdiği çalışmanın ayrıntıları gazetelerin bugün ki manşet haberlerinden belli oldu.

Boşanılan eşe ödenen yoksulluk nafakası ile ilgili değişiklikler içeren çalışma da nafakanın ömür boyu değil 5 aşamaya göre belirlenmesi kararlaştırılıyor. Bu tasarıya göre nafaka, evli kalma süresi, çocuk olup olmaması, boşanan kadının yaşı, kadının gelir durumu ve kusur durumu dikkate alınarak nafaka hesaplaması yapılacak.

Boşanan çiftlerin bu 5 şartı hangi oranda taşıdıkları, nafaka hesaplamakta rol oynayacaktır. Mahkeme kararı ise 3 yıl yada 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine karar verebilecek. Kadına ödenecek nafakada kadının kusur derecesi önem taşıyorken ödenecek miktar buna göre belirlenecek. kadının boşanmadaki kusurunun yüzde 50’nin üzerinde olması durumunda mahkeme nafaka verilmemesi yönünde karar verebilecek.

nafaka ödemeleri
Nafaka ile ilgili yeni düzenlemeler getiriliyor.

Kadın örgütleri ise bu tasarıya tepkili. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Canan Güllü bu çalışmaların kadınların boşanma davası açmasını engellemek için gündeme getirildiğini ve bu yasa tasarısının ortaya çıktığını belirtiyor. Kadınların evli kaldığı sürenin nafaka da bir kıstas olamayacağını belirten Canan Güllü, ” tamamen boşanmaların önüne geçmek için yapılmış bir şey olduğunu vurgulamakta. Hükumetin kadınla bir probleminin yansıması. Kadına; boşanma sana nafaka vermem demektir bu. Vermezsen verme deme lüksümüzün olmadığını biliyorlar. Hergün kadınların öldürüldüğü bir ülkede kadınların boşanma davası açtığı yada boşandıktan sonra katledildiği bir ülkede kadınları zorla evliliğe mahkum etmektir bu. Geçen sene 328 kadın katledildi. Hükumet ne yapıyor? Kadına resmen boşanma diyor. Önce cinsel istismar yasa tasarısı şimdide kadınları zorla evli tutma çabası. Cin şişeden çıktı artık kabul etmiyoruz yeter” diye konuşmalarını sürdürdü.

TAVSİYE:  Engelli Yönetmeliği 2021 Yeni Sağlık Kurulu Raporu

” 5 madde içinde benim savunacağım durum yok” diyen Güllü gereksiz nafakalarında olduğunu sözlerin ekledi. Canan Güllü sözlerine şunları da ekledi: bu 5 madde içinde benim savunacağım bir durum yok. Kadın bir ay evli kaldı boşandı. Yargı nafaka vermeyelim diyecek. peki çevre baskısını ne yapacağız? Kadın bir ayda neden boşandı sözleriyle başlayıp kadının eski hayatına dönemeyeceğini bir noktaya gelecek.” diye sözlerine devam etti.

Yeni nafaka kanunlarında mağdur kişilerin mağduriyetini gidermek açısından yoksulluk nafakası ismi verilen ödeneğin kaldırılması söz konusu olabilir. Son dakika müjdesi olarak çıkan haberlerde kesin olmamakla beraber yasanın çıkması bekleniliyor. Yeni yasa da yer alan maddelerde ön görülen ömür boyu ödeme yerine tek bir defa ya da nafaka tazminatı adı altında yapılması beklenilmektedir.

Nafaka kalkıyor mu yasa tasarısı gündemde?

Bu müjdeli yasa mağdurların umut ışığı olmakla birlikte yasanın çıkmasını dört gözle beklemektedirler. Böyle bir durumda sadece erkek mağdurlar düşünülmemeli bayan mağdurlar da göz önünde bulundurularak yasaların çıkması beklenmektedir .Başkanlığına İlknur Birsel’in getirilmiş olduğu ‘Boşanmış İnsanlar Ve Aile Platformu’ adlı bu kuruma mağduriyetler medya aracılığı ile bir araya gelerek kurmuşlardır.

Change.org sitesinde nafaka mağdurlarının başlattığı imza kampanyasına katılabilirsiniz.

https://www.change.org/p/s%C3%BCresiz-nafaka-zulm%C3%BCne-son-verin-30-yildir-uygulamada-olan-bu-%C3%A7a%C4%9Fdi%C5%9Fi-yasayi-l%C3%BCtfen-g%C3%BCncelleyin-s%C3%BCresiz-yoksulluk-nafakasi-zulm%C3%BCne-son-verin

”BİA” Boşanmış insanlar ve aile platformu kurumunun başkanı İlknur Birsel’de yasaların adaletli olmadığı kanısında olup fakirlik nafakasının belirli bir çerçeve düzeyinde yeniden ele alınması veya kaldırılması gerektiği talebinde bulunmuştur.

Yoksulluk Nafakası Kalkmalı Mı?

Birçok kişinin mağduriyeti haline gelen ömür boyu nafaka ödeme konusundan müzdarip olduğu gibi bu durumunun değişmesi kanısındadır. Ömür boyu nafakaya son sloganı ile mücadele eden üyeler,  Yeni torba yasa da nafaka borcuna af var mı, haciz yada biriken hatta bu durumdan hapis cezası bile olma durumu söz konusu iken nafaka borcuna düzenlenme getirilip getirilmeyeceği merak ile beklenilen konular arasındadır. Yoksulluk nafakası kanunu ile ilgili değişiklikler olacak mı? Bu konu ile ilgili dernek üyeleri sosyal medyada gerekli mücadeleler verilmektedir. TBMM’de bu konu ile ilgili bir komisyon kurulması söz konusu olabilir. Fakat her ne kadar bu konuyla ilgili gerekli yazışmalar, dernekler yada çalışmalar yapılsa da resmi gazete de yayınlanmadığı sürece kimse rahatlamayacaktır.

TAVSİYE:  Engelli Raporu Hesaplama 2021 Yeni Yönetmelik

Ömür Boyu Yoksulluk Nafakası Ödemeden Kurtulma Yolları

Süresiz olarak boşandıkları eşlerine nafaka ödeyen mağdurlar için nafakadan kurtulma yolları ve çözüm önerilerinin olduğunu iddia eden bazı avukatlar bulunmaktadır. Avukatlar ve medeni kanuna göre nafaka ödemekten kurtulma şartları şöyle sıralanır;

 • Boşanılan bayanın başka biri ile resmi olarak evlenmesinin tespit edilmesi
 • Bayanın resmi nikah olmaksızın başka erkekler ile yaşaması, çocuk yapması ve buna mukabil iaşesini bu kişiden temin etmesidir. Bazı kişiler imam nikahı ile bunu devam ettirmektedir.
 • Kadınların dini nikah olmaksızın başla erkekler ile ve gayri ahlaki bir yaşam sürmesi bu da nafakanın kesilmesine neden olacaktır. Bu durumları kanıtlar ile tespit edilip mahkemeye sunulması ile nafaka düşürülecek ve kişi ekonomik özgürlüğe kavuşacaktır.

Süresiz nafaka hak edilişi ve son bulması nedir?

Evlenen kişilerin mahkemeler tarafınca ayrılması durumunda erkeğin az kusurlu yada tamamen kusurlu olduğu öngörülen durumlar sonucunda erkeğin ayrılmış olduğu eşine mecburi her ay düzenli olarak ödediği paradır. Erkeğin mecburi ve düzenli olarak yapmış olduğu bu ödeme kadının başka bir kişi ile yeniden evlenmesi durumunda,kadına devlet tarafından maaş bağlanması durumunda,yada kadının gayri ahlaki bir yaşantı sürmesi durumunda son bulmaktadır.

Nafaka mağdurları yasası

Çocuk velayeti baba da olsa dahi bazı mahkemeler anne ye nafaka verilmesi durumuna karar vermektedir. Aslında nafaka çocuk için verilmiş olup fakat anne bu parayı ömür boyu kullanabilmekte hatta kadınları çalışmamaya sevk etme bu durum da tekrar evlenmeyi düşünmeyip nikahsız ilişkiler çoğalmaktadır.

Nafaka Mağdurları Derneği Mücadelesine Devam Etmekte!

Nafaka ödemeye mecbur bırakılan mağdurlar seslerini duyurmak için çalışmalarına devam etmektedir. Yapılan haksızlıklar nedeni ile maaşına el konulan, maaşı kesilen, hatta maaşına haciz ile karşı karşıya kalan kişiler kadınların maddi durumu iyi dahi olsa uzun yıllar bu paraları ödemek zorunda kalmalarından dolayı bir hayli rahatsızdırlar. Bu duruma biran önce bir çözüm getirilmesi, biran önce süresiz nafaka yasasının değişmesi hatta kaldırılması ve süreli nafaka yasasını talep etmektedirler.

TAVSİYE:  Bağkur Affı Ne Zamana Kadar? Son Başvuru Tarihi!

Süreli yoksulluk nafaka yasası henüz çıkar mı bilinmez ama mağdurların yapmış olduğu çalışmalar ile seslerini duyurmayı başaracağını umutla bekliyoruz.

Nafaka Kalkıyor Mu?

Hükumet 1 gün evli kalıp 10 yıl nafaka ödemek zorunda kalan mağdurlar için bu konuyu masaya yatırdı. Yapılan açıklama neticesinde nafaka ödemelerinin adil bir hal alması ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacı ile konunun 100 günlük eylem planı içerisinde yer alacağı konuşuluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın açıklayacağı düzenleme ile kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına nafaka konusuna çözümler üretilecek. Bakan Selçuk, konunun 5 başlıkta ele alınacağını belirtti. Bu başlıklar;

 • Çocuk, varsa sayısı
 • Gelir durumu 
 • Evlilik süresi
 • Kadının yaşı
 • Hangi tarafın kusurlu olduğu ‘ dur. 

Bakanlık’ tan yapılan açıklamaya göre konu Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa yapılacak olan çalışmalar ile şekillenecek. Sicil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve kuruluşları ile akademisyenlerden oluşturulacak olan heyet konu ile ilgili fikir alışverişinde bulunacak. İhtiyaçlar çerçevesinde konu detaylı bir şekilde değerlendirilecek ve daha evvel yaşanmış olan uygulamalar masaya yatırılarak konuya net çözümler bulunmaya çalışılacak.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

4 yorum

 1. İsviçre kanunlarının hükmü bu islamın adaletli kanunlarını arıyoruz ..herkez allahın kulu resmi evlilik yapmakla şuç işlemişiz resmi evlenmemek lazımmış bıkjtık nafaka ödemekden

 2. 25 yıl evli kaldım 2 büyük çıcuğum var kadın ağır kusurlu olmasına rağmen çocukların ısrarı sonucu anlaşmalaı boşandık.12 yıldır nafaka ödüyorum.ben evlendim yeni bir hayat kurdum,kadın ise hergün her yerde hayatını yaşıyor ve ben hala nafaka ödüyorum.çalışmaz ve çalışmayı da sevmez aslak yaşamaya devam ediyor.birr an önce yasal düzenleme yapılmalı

 3. 1Yıl evli kaldım 1 çocuk sahibiyim çocuğuma ben baktım velayeti bende 30 yıldır nafaka ödüyorum bu hak revamı böyle adalet olurmu bunun düzenlenmesi için yasanın bir an önce çıkartılmasını istiyorum

 4. Bence kalkmali… bir kadin genc ise cocuguda yok ise kisa bir süre yani bir seneyi bilen asmamissa nafaka verilmemeli… ben size bir durum anlatayim… erkek almanyali kiz türkiyeden görücü usuluylen evlenirler… bir iki hafta türkiyede beraber Zaman gecirirler evlendikten sonra… erkek sonra almanyaya gider kadinda o zamanlari dil mecburiyeti bulundugundan almanca kursu görmek zorunda kalir ama bunlar hergün telefonlasir erkek almanca ögrenmesi icin herseyi yapar…kadin bir kursa gider ve basaramaz…ikinci defa kursa katilir gene kazanamaz ve ücüncü kez kursa girer ve sonra kursa bilen ugramaz bunlardan dabi erkek in haberi yok sonra kursu yöneten ögretmen den ögrenilir… kendisiyle görüsmek ister ama telefona cikmaz annesin ve babasinin yanina gider… mahkeme acilir erkekin annesi ve babasi suclu bulunur… hic olmayan iftiralar atilir kadin oldugu icin bide erkek almanyali ya aylik baglanilir ömür boyu… yani diyecigim su suclu olmasina ragmen kanit acikken genede erkegin suclu bulunmasi dogal bisey degil…. ömür boyu bir genc kadinin cocuguda yok olmasina ragmen baglanan bu karar bence hakzis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir