Anasayfa / Ekonomi / Milyonlarca Kişi Yoğun İlgi Gösterdi: Son Başvuru
Milyonlarca Kişi Yoğun İlgi Gösterdi: Son Başvuru

Milyonlarca Kişi Yoğun İlgi Gösterdi: Son Başvuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca milyonlarca kişinin takip ettiği imar barışı için başvuruların 8 Haziran tarihinde başladığını hatırlatarak, aradan geçen bu süre içinde imar başvurusuna toplamda 1 milyon 300 bin kişinin başvurmuş olduğunu  belirtti. Gün içinde ortalama olarak 50 ile 60 bin arasında başvuru alındığını belirten bakanlık, sisteme girişi sayısının son derece fazla olduğunu ve şu anda 2 milyonun üzerinde olmak üzere, sisteme girişin var olduğunu açıkladı. Öte yandan imar barışı için başvuruların 31 Ekim tarihine kadar süreceğinin altını çizen Demirtaş, ödemelerin yapılması gereken son tarihin ise 31 Aralık olduğuna değinmiş oldu.

13 Milyon Konutta İmar Sorunu Bulunuyor

İstanbul Ticaret Odası ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kapsamında gerçekleştirilen İmar Barışı Paneli düzenlemesinde yapılan açıklamayla herkesin yaşamış olduğu alanlar içinde mutlaka konut adına bir problemin var olduğunu ve ülke genelinde 26 milyon konut arasından 13 milyonunda böyle bir imar sorununun var olduğunu açıkladı. Bu sorunu tamamen bitirmek açısından gerekli düzenlemelerin başladığını belirten ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bu konu hakkında gerekli talimatı verdiğini açıklayan Mücahit Demirtaş, tüm sorunlara çözüm sağlayabilecek bir şekilde meclis şu anda tatilde olduğundan dolayı henüz düzenleme aşamasının devam ettiğini belirtti.

Demirtaş aynı zamanda bu imar barışı kapsamında vatandaşların yasal anlamda ortadan kalktığını ve bu şekilde tapusunun verilmiş olduğuna değinerek, aynı zamanda bu binalarda belirli bir sorun bulunuyorsa, bunların çözülmesi adına da yeterli imkanların sunulacağını sağlayacağız ifadelerine yer verdi.

İmar Barışından elde edilecek olan toplam gelirin kentsel dönüşüm açısından kullanabileceğini belirten Demirtaş, bu bakımdan kentsel dönüşüm için finansal bir kaynağın olabileceğine değinmiş oldu.

TAVSİYE:  Dar Gelirli Kadınlara Kredi Desteği 750 Milyon Lirayı Geçti
İmar barışı başvuru
İmar barışından birçok kişi yararlandı.

Kentsel Dönüşümde Kullanılması Sağlanacak

Demirtaş, 13 milyon konutun imar sorununu çözecek olan bu yeni düzenlemeye ilişkin ilgili başvuruların e-devlet üzerinden yapıldığını hatırlatarak, imar sürecinin yoğun bir ilgi aldığını kaydetti. Özellikle aradan geçen kısa bir süreye rağmen 1 milyon 300 bin kişinin bu düzenlemeden yararlanabilmek adına başvuruda bulunduğuna değinen Demirtaş, her gün biraz daha bu sayıda büyük bir yoğunluğun alındığına dikkat çekti. Şu anda basit kapsamlı yapılar için daha fazla başvuruların olduğunu belirten Demirtaş, halihazırda tek bölüm için ödenecek olan rakamın 2 bin 500 lira olduğunu, ancak bu seviyenin ilerleyen dönemlerde artış göstererek 5 bin liraya ulaşmasını düşündüklerini belirtti.

Daha sonrasında ise bu düzenlemeden elde edilen tüm gelirin kentsel dönüşüm için belediyelere aktarılacağını yineleyen Demirtaş, 2 yıl ödemesiz olmak üzere 5 yıl boyunca vadeli olan sıfır faizlerle finansman sağlanacağının altını çizmiş oldu. Öte yandan imar barışı için başvuru tarihlerinde herhangi bir uzatmanın olmayacağını ve bu alanda bir taksitin yapılmayacağına değinerek, 31 Aralık tarihine kadar 6 aylık uzun bir sürecin olduğunu dile getirdi. Bu süreç içinde başvurular e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde takip edilebilmiş olacak.

İmar barışı için başvurular sona ermiştir. 2021 yılında tekrar bir af çıkması söz konusu olduğunda detayları sizlerle paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir