Anasayfa / Ekonomi / Meyvede İhracat İkiye Katlandı
Meyvede İhracat İkiye Katlandı
Meyvede İhracat İkiye Katlandı

Meyvede İhracat İkiye Katlandı

Baharın gelmesinin hemen ardından kirazla başlayan hasat işleminde, nektarin, şeftali, çilek gibi meyvelerle hasat devam ediyor. Üretim kalitesinde var olan bu artış, özellikle ihracatçının daha farklı pazarları araması ve Rusya’ya pazarın yeniden açılması gibi pek çok etkenden dolayı yeni başarı hikayelerini oluşturuyor. Ege İhracatçı Birliklerinden derlenen verilere bağlı olarak ülke genelindeki tüm ihracat rakamlarına göre, ülkede Ocak ile Mayıs arasındaki dönemde meyve ihracatında yüzde 105 oranında bir artış olurken ihracatın toplam rakamı 271 milyon dolara ulaşmış oldu. İhracat buna bağlı olarak yüzde 49 artış gösterirken, 388 bin 506 ton olarak gerçekleşti. Kilogram başına ise ihracatın 70 cent olarak geliştiği duyurulmuş oldu. Taze sebze ihracatında ise yüzde 1 gerileme söz konusu oldu. Yüzde 1 gerilemeden sonra ise ihracat 330 milyon dolar olarak gelişirken, miktar bazına göre ise yüzde 11 oranında bir düşüş yaşandı ve 628 bin 575 ton olarak gelişmiş oldu.

143 Farklı Ülkede Raflara Çıktı

Türkiye bu dönem içinde 143 farklı ülkeye meyve ve sebze göndermiş oldu. Bu ülkeler arasında Almanya, Romanya, Rusya, Irak gibi ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Taze meyve ihracatında özellikle Rusya’ya gönderilen ürün sayısında büyük bir artış görülüyor. En çok artışın bulunduğu meyveler ise çilek, kiraz, şeftali ve nektarin olarak sıralanmış oldu.

Kirazda ise  ilk 5 ayındaki ihracat oranı ise yüzde 120 oranında artış gösterirken 28 milyon dolara, çilekte ise 22 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bu ürünlerin büyük bir bölümü Rusya’ya ihraç edildi. Öte yandan kiraz ve çilek ihracatında en çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Romanya, Suudi Arabistan ve Irak oldu.

Meyvede İhracat İkiye Katlandı
Meyvede İhracat İkiye Katlandı.

Dünya Çapında Bir Marka Oluşturma Hedefi Var

Ege Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Başkanı Hayrettin Uçak ise, bu yıl ihracatçılar ve üreticiler el birliği ile birlikte oldukça iyi bir sezon geçirdiklerini ve pek çok pazardan güzel haberlerin gelmeye devam ettiğini belirtti. Türk meyvelerinin sadece Rusya ve Avrupa pazarında değil, aynı zamanda Uzakdoğu’dan da talep aldığını belirten Uçak, durumun altını çizerek bir Dünya markası oluşturma hedefinde olduklarını ve ilerleyen zamanlarda ihracat yapılan ülkelerin arttırılmasını planladıklarını belirdi. Özellikle meyve ve sebze ile birlikte ihracat konusunda büyük bir katkının verileceğini belirten Uçak, bu alanda büyük planların yer aldığını kaydetti.

Öte yandan ülkenin pek çok kesiminden de hasat konusunda güzel haberlerin gelmeye devam ettiğini duyuruldu. Kayısının en verimli sezonlarından birini yaşadığını belirtilirken, şehrin can damarı olan bu meyvenin bu yıl en parlak sezonunu geçirildiğini duyurmuş oldu. Öte yandan hasılatında büyük bir fark yaşanan bu meyvede ise, kalitede bariz bir farkın gelişmesi sevindirici olarak bulunan ayrıntılardan biri oldu. Önümüzdeki günlerde şehrin gözbebeği haline gelen bu meyvenin ihracat konusunda da sevindirici hamleler oluşturabileceği üreticiler tarafından beklenen durumlardan biri haline geldi


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.