Anasayfa / Ekonomi / Merkez Bankasından Enflasyon Açıklaması Geldi

Merkez Bankasından Enflasyon Açıklaması Geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yapılan toplantıda taleplerin koşullarında var olan ılımlı duruma rağmen enflasyon beklentilerinin yüksek olduğunu ve bu nedenle fiyat davranışları üzerinde riskin devam ettiğini söyledi. Toplantıda duyurulan verilere göre tüketici oranları yüzde 1.62 artış gösterirken, yıllık olarak enflasyon rakamlarının yüzde 1.30 puan yükseliş göstererek 12.15 oranını gördüğü belirtildi.

İşlenmiş Gıdada Düşüş Var

Özette gıda ve alkolsüz içecekler bölümünde yıllık enflasyon oranında % 2.19 artış yaşanarak % 11 seviyesine ulaşılmış oldu. Gıda sektöründe var olan bu artışın gıdadan kaynaklanan bir artış olduğunu ve bu sektörde enflasyonun düşüşünü sürdürdüğünün altı çizildi. Mevsimden arındırılmış olan gıda fiyatlarında bariz olan bir artışın gözlemlendiği aynı zamanda patates, sebze, kırmızı ve beyaz et, yumurta gibi çeşitli alanlarda dikkat çekici bir artışın olduğu vurgulanan özette, gıda alanındaki artış yavaşlamaya devam etmiş ve yıllık olarak enflasyon oranı % 13.42 oranında gerilemiştir ifadesine yer verildi.

Özette aynı zamanda enerji grubunu yakından ilgilendirecek verilerden de bahsedildi. Enerji alanında % 1.74 oranında bir artış görülürken, yıllık olarak grup enflasyonunda 3.18 yüzde oranında bir artış görüldü. Buna göre toplamda % 15.17 olan yükseliş kastedilerek özette grubun yıllık bazda yükselişine devam edeceği öngörülmektedir diye belirtildi.

Enflasyon oranları
Enflasyon oranları belli oldu.

Yükselişin Nedeni İse Maliyet Yönlü Gelişmeler

Özette hizmet grubunun içinde % 1.17 yükseldiğinin altı çizilirken, yıllık enflasyon oranında bu grubun 0,25 puan aralığında artarak yüzde 9.52 olarak gerçekleştiği bildirildi. Yıllık bazda konuya bakıldığında ise en çok olarak lokanta ve otel grubunda belirgin bir yükselişin var olduğu görülüyor. Bu yükseliş hesaba katılarak yapılan özette “Ulaştırma hizmetlerinde enflasyonun yükselişi yolcu taşımacılığı ve kara yolu fiyatları belirleyici özellik taşırken, otel ve lokanta grubunda ise konaklama hizmetleri ve yemek hizmetleri belirli bir artış göstermiştir. Bu alanlarda petrol fiyatı, gıda fiyatı, döviz kuru kaynaklı olarak maliyetin baskıları hissedilirken, turizmde olumlu duruma bağlı olarak talep yönlü etkilerde hissedildi” İfadeleri kullanılmış oldu.

TAVSİYE:  Ücretsiz ATM Dönemi Başlıyor

Altın İthalatında ve Enerji Fiyatlarında Yükseliş

Özette verilerde iktisadi gücün korunduğu belirtilirken, şu görüşler yer aldı “Sanayi üretimi alanında dönemli artış olarak önceki döneme göre ivme kaybı gözlense de, yıllık bazda artış % 9.8 olup bu yüksek bir oran üzerinden gerçekleşmiştir. Bu dönem içinde inşaat faaliyetine ara girdi sağlamış alanlar ve turizme bağlantısı güçlü olan alanlar sanayi üretiminin desteklenmesine yardımcı olmuştur. Veriler aynı zamanda sanayi dışındaki sektörlerde de olumlu bir havanın var olduğuna işaret etmiştir.

Yılın ilk çeyrek dönemde büyümenin sürükleyici olarak yurt içi talep ön plana çıkıyor. İlk çeyrekte tüketimde artışın görülmeye devam ettiği, yatırım alanındaki var olan artışın ise kamu sektörü desteği ile birlikte inşaat sektöründen kaynaklı olduğu bilinmektedir” denildi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir