Anasayfa / Ekonomi / Mayıs Ayı Bütçesi Fazla Verecek

Mayıs Ayı Bütçesi Fazla Verecek

Maliye Bakanı, geçtiğimiz Mayıs ayına yönelik bütçe verilerini bayramdan sonraki süreçte açıklayacaklarını ve şu ana kadar meydana gelen tablonun oldukça iyi olduğunu belirtti. Yılın ilk 5 ayına göre gelen verilerde ise, gelir performansı açısından önemli bir gelişmenin var olduğunu belirten Bakan, yapmış olduğu açıklamada “ekonomide canlılık, gelir performansına olumlu bir şekilde yansıyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde vergi gelir performansında var olan bu artışlar devam ederek hedefimizin üzerinde bir sonucun alınmasını mümkün bir hale getireceğiz.” diye konuştu. Bakan aynı zamanda geçtiğimiz yıl 67 milyar liralık bir bütçe açığı hedefinin olduğunu vurgulayarak gelir ve gider dengesinin büyük bir titizlikle takip edildiğinin bilgisini verdi.

Ekonomik Canlanmadan 20 Milyar Lira Gelecek

Ekonominin geçtiğimiz yıl ve bu yıl iyi bir gelişme gösterdiği belirten Bakan, bütçe konusunun geliri olumlu bir şekilde etkilediğinden bahsetti. Ayrıca Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yaptığımız tahminlere bağlı olarak ekonomideki bu olumlu hava yıl sonuna kadar toplam gelire ekstra olarak 20 milyar lira katkıda bulunacak. Bu yaşlılık aylığında yapılan artışlar ve emekli ikramiyesinde düzenleme artışını telafi etmemizi sağlayacak. Bu sene yaptığımız yaşlılık aylığı artışı ve emekli ikramiyesi düzenlemesi bütçeye toplam olarak 23 ile 24 milyar lira etki etmişti. Gelirlerdeki 20 milyarı aşan bu tutar ise, buradaki durumları telafi edecek cinsten gözüküyor.” diye konuştu.

Ekonomik Canlanmadan 20 Milyar Lira Gelecek
Ekonomik Canlanmadan 20 Milyar Lira Gelecek

Yapılandırma Başvuruları 1 Milyonu Geçti

İlave düzenlemelerin var olduğuna işaret eden Bakan, bunların yıl içindeki bütçeye önemli şekilde katkıda bulunacağını belirtti. Bakan “Herkesin bildiği üzere yeniden yapılandırma kanunu için başvurular başlatıldı. Dün akşamla birlikte bu alandaki başvurularda 1 milyon 30 bin sayısına ulaşıldı. Yapılandırma tutarı toplam olarak ise 7.5 milyar lira civarına ulaşmış oldu. Yıl sonuyla birlikte bu rakamın 15 milyar lira seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz.  Ayrıca devam eden başka yeniden yapılandırma kanunumuz da bulunuyor. Bu alanlardan da yıllık olarak 2.5 milyar liralık bir gelir elde edeceğiz. Yaptığımız çalışmalara göre ise, yıl sonunda elde edilen toplam gelirin 8-9 milyar lira arasında değişeceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla bu konudan da 5 ile 6 milyar lira arasında bir gelirin ulaşması mümkün bir hale gelecek. Yani yeniden yapılandırma kanunundan nereden bakarsanız bakın bütçeye 40 milyar liralık bir gelir gelecek.” dedi.

Bunların yanı sıra imar barışı içinde başvuruların halen devam ettiğini anımsatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşların bu konuya oldukça büyük bir ilgi gösterdiğini belirti. Bakan bu konunun kendilerini oldukça sevindirdiğini belirtirken bu alandan da yıl sonunda bütçeye ek olarak 70 milyar liralık bir gelirin geleceğinin bilgisini verdi. Öte yandan ekonominin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirten Bakan, bütçeye bağlı olarak politikanın sürdürüleceğinden bahsetti. Bunun yanında Bakan imar barışı için gelen rekor başvurunun bütçeye olumlu etki ettiğinden bahsederken, durumun bu şekilde devam etmesini beklediklerini açıkladı.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir